Holbox je tropický hippie ostrov v Mexiku. Našinci naň cestujú, aby našli karibské more, biele pláže, krásne bary a reštaurácie, oddych a parties. Ešte 10 rokov dozadu to bol naozaj neznámy ostrov, kde nebolo poriadne ubytovanie, voda či elektrina.
Dnes už je ostrov dosť turistický. Nedá sa ešte porovnať k tomu, čo sa udialo v Tulume, Playa del Carmen či Cancúne, no rozhodne je “on the highway to hell”. Odporúčam tam preto dovolenkovať čo najskôr. 🙂 A praktické tipy, ako na to, nájdeš práve v tomto článku.
Ako sa dostať na ostrov Holbox?
Trajektom z mesta Chiquila. Trajekt odchádza takmer každú pol hodinu, niekedy každú hodinu (sú dve spoločnosti, ktoré trajekty prevádzkujú, ceny sú totožné, 220 pesos za jednu cestu za osobu). Miest je vždy veľa, lístky stačí kúpiť v prístave, netreba nič riešiť vopred.
Posledný trajekt smer Holbox odchádza o 20:30. Ak by si prišiel/prišla až po tomto čase, vraj nájdeš v prístave lokálcov, ktorí ťa vezmú na člne. My sme stihli trajekt o 20:30, takže sme to nemuseli riešiť. Tu je rozpis trajektov.
Ako sa dostať do Chiquily?
Do Chiquily, odkiaľ ide trajekt na Holbox, sa vieš dostať s ADO busom napríklad z Cancúnu, Valladolidu, Meridy či Playa del Carmen. Na nájdenie spojení odporúčam priamo web ADO busu alebo rome2rio.com. Ak by ti bus nevyhovoval, môžeš si booknuť aj transfer – nemám žiadny vyskúšaný, no cez internet ich nájdeš viacero.
Ak máš prenajaté auto, vedz, že na Holbox autá nesmú. Auto musíš zaparkovať na jednom z mnohých parkingov – tie začínajú už skoro kilometer pred prístavom a niektoré sú doslova 20m od prístavu.
Ceny sú v zásade všade rovnaké, my sme platili 100 pesos na 24h, na pol dňa by to malo stáť 50 pesos. My sme nášmu parkingu nechávali aj kľúče od auta, neboj sa, je to celkom bežné. Zober si však so sebou papiere od auta a tiež všetky cennosti, pre istotu.
Doprava na ostrove Holbox
Na ostrove nepremávajú autá, iba motorky, štvorkolky a bicykle. Štvorkolku si môžeš buď prenajať a jazdiť na nej alebo si ju zavolať ako taxík. Ceny taxíkov sú pomerne vysoké, napríklad z miesta, kam prichádza trajekt do ubytovania Blatha, od nás chceli 25USD pre 3 osoby (tri osoby je maximálna kapacita taxíka).
Ak ti taxík zavolá niekto lokálny, mohol by byť lacnejší, nám sa to podarilo pri ceste z Blatha na trajekt. Tá istá cesta zrazu stála 17 dolárov a nie 25. Možno sme ale mali iba šťastie.
Holbox nemá betónové cesty. Všetko je prašné a keď prší, všade sú obrovské mláky. Štvorkolkové taxíky cez ne vedia prejsť v pohode.
Pre mňa je ideálne chodiť pešo alebo na bicykli. Ak bývaš ďaleko od prístavu, pri príchode si vezmi taxík, no ak máš zdravé nohy, bicykel alebo pešia chôdza to istia.
Kde na ostrove Holbox sa oplatí booknuť ubytovanie?
Holbox nie je veľký ostrov a ešte menšia je časť ostrova, kde sa dá ubytovať. Napriek tomu mám k tejto otázke veľa relevantných tipov. Ako už býva zvykom, ani v tomto článku nesmie chýbať graficky nesmierne atraktívna mapka. Tá ukazuje jednotlivé časti ostrova.
Ako vidno, pláže sa tiahnu po celej dĺžke ostrova, kde nájdeš ubytovania. Tie teda problémom nebudú – sú všade.
Tyrkysovo modrou som vyznačila časť Holboxu, ktorá je najhlučnejšia, najživšia, plná obchodov, reštaurácií, barov, diskoték. Práve v tejto časti nájdeš gro hotelov a túto zónu ostrova odporúčam mladým, ktorí sa prišli baviť a chcú život. Najturistickejšie sú 3-4 ulice každým smerom okolo tejto reštaurácie. V tejto časti je najpreplnenejšia aj pláž.
Žltá zóna
Žltou som zvýraznila časť ostrova, ktorá je menej preplnená hotelmi a reštikami, no stále je tam infraštruktúra. Čím ďalej ideš od tyrkysovej zóny, tým kľudnejší ostrov je. My sme s rodičmi zostali práve v tejto časti – bol to príjemný medzikrok medzi úplnou samotou a hlučným mestom.
My sme bývali v tomto hoteli a bol super, až na to, že v jednej budove boli cítiť wécka z vedľajšej reštaurácie a v druhej budove boli extrémne úzke postele. Inak to bolo ale super – na bookingu inak nájdeš aj moje hodnotenie.
V tejto žltej zóne je aj letisko, no pristane tam jedno malé lietadlo denne, vôbec ťa neovplyvní. Na konci žltej zóny – pri ružovej zóne sa práve deje veľká výstavba, preto budeš v tejto časti ostrova vidieť dosť tatroviek s materiálom.
Zvyšné zóny
Ružová zóna je zatiaľ takmer nezastavaná. Je tu iba pár dosť drahých luxusných hotelov, takže realita ubytovania sa tu je nízka. Je to však krásna prechádzka po pláži. Do budúcnosti odhadujem, že sa táto zóna zastavia hotelmi.
Tmavomodrá časť ostrova je hneď za párty časťou Holboxu. Je tu trochu kľudnejšie ako v party časti, no je tu stále viac života a ruchu ako v žltej časti. Na konci tejto zóny, kde sú ešte hotely, kúsok pred zelenou zónou, sú podľa mňa veľmi krásne hotely a rezorty. Kto má vyšší budget, toto je lokácia, ktorú odporúčam. 🙂
V zelenej časti už nie sú hotely, pretože to je chránená zóna. Je krásne sa tade prejsť počas odlivu (doobeda). Pozor však, je to dosť dlhá prechádzka, cca 5-6km.
Zvyšok ostrova tvoria neobývané a neprístupné húštiny, kam sa chodí maximálne na výlety. Pre každého je ideálna iná zóna, verím, že podľa tohoto návodu bude pre teba jednoduchšie vybrať si.
Čo očakávať od ubytovania na Holboxi?
Treba rátať s tým, že si na ostrove. Mnoho z hotelov je postavených z eko materiálov, podobne ako v Tulume. Na Holboxi som ale tulumský luxusný eko-bio štýl nenašla (a teda aj ubytovania na Holboxi sú lacnejšie než v Tulume).
Konkrétne tipy na ubytovania
My sme bookovali ubytovanie relatívne neskoro a potrebovali sme 3 izby. Kvôli tomu sme nemali na výber veľa. Zvolili sme Blatha Tropical rooms, ktoré boli OK a za tú cenu to bola super voľba. Moja druhá alternatíva bola Sirenas, nakoniec sme ale vybrali Blathu. Sirenas je však bližšie k mestu a z vonku to tam vyzeralo pekne.
Pre teba som spravila research ubytiek, ktoré mi prídu super v pomere cena-kvalita. Možno ťa to inšpiruje!
- Ubytovania na konci pláže, kúsok od mesta, no vo väčšom súkromí a kľude – Casa Hridaya a Palapas del Sol.
- Tento hotel je v centre, no vo dvore a je tam ticho a pokoj. Kto hľadá ubytovanie v meste, toto jedno sa mi veľmi páčilo. A ako bonus, hneď vedľa je nová argentínska reštaurácia Parador 33, kde sme mali najlepšie steaky!
- Kto by mal budget na drahší hotel, tento jeden ma neskutočne zaujal.
- Kto by chcel väčší hotel, viac taký, na ktorý sme bežne zvyknutí (a menej eko), pozrite tento.
- Pekné ubytovania s beach clubom na pláži alebo priamo na pláži za rozumnú cenu (mimo mesta): Ensueno, Spirit Holbox, Puerta Azul.
- Ubytovanie úplne mimo ruchu ostrova, priamo na pláži, trochu drahšie.
Mimochodom, aj keď ti google maps ukazujú, že pláž nie je po celej dĺžke ostrova, kde sú ubytovania – nie je to tak, pláž je všade a rovnaká. Neviem, prečo to tak nešťastne ujo google ukazuje. Keď si pozrieš satelitné zábery, pláž uvidíš.
Tipy na reštaurácie a jedlo na ostrove Holbox
Gro reštaurácií nájdeš v meste. Tam môžeš čakať všetky škály cien – od lowcost lokálnych reštaurácií až po drahé turistické eko-bio reštiky s krásnymi interiérmi. Ja ich viem odporučiť pár, ktoré sme vyskúšali (a tiež jednu, ktorú sme vyskúšali a bolo to zlé :D).
- Väčšinu času sme jedli vo francúzskej reštike hneď vedľa nášho hotela. Tí otvorili iba nedávno, no majú famózne raňajky za veľmi super ceny. Samozrejmosť je dobré francúzske víno (tiež za dobré ceny). K reštaurácií patril aj minimarket, kde sme si nakupovali základné potraviny. Na večeru mali pizzu (dobrú, no stále je to pizza a v Mexiku mi to úplne nesedelo).
- Pre hipsterov a milovníkov kávy je na Holboxi (až) jedna super kaviareň.
- Super raňajky už tradične nájdeš v Painapol – priprav sa ale na čakačku, sú tam večne rady na stôl.
- Kto chce lokálne a lacné reštiky, tacos a iné mexické jedlá, skúste ísť sem alebo do Las Panchas. Kto má rád ceviche, toto miesto mi bolo odporučené.
- Keď idete viacerí a každý chce jesť niečo iné, super je Holbox food market – je to ale turistická hipsterská vec.
Samozrejme, nesmiem zabudnúť neskutočne super argentínsku reštiku. Majú malé menu – naozaj pár špecialít – aj steak, aj iné jedlá, no sú fantastické. Takisto víno je výborné. Mali sme u nich steak spravený v soľnej kruste a bol to jeden z najlepších steakov, aké som doteraz mala. Ceny sú mierne vyššie, no stojí to za to.
Beach cluby na ostrove Holbox
Podobne ako všade v Mexiku, aj na Holboxi fungujú beach bary. Ak tvoje ubytovanie nie je priamo na pláži a nemá vlastný beach club s lehátkami, môžeš buď ležať na pláži na uteráku (lenže je tam málo tieňa, takže ťa pomerne rýchlo spáli) alebo si zaplatíš za beach club. Platí sa vo forme konzumného – pri príchode zaplatíš dohodnutú čiastku na osobu a následne si objednávaš. Ak neminieš minimum konzumu, nedostaneš naspäť nič, ak minieš viac, doplatíš.
Priemerný minimálny konzum na ostrove je 25 – 50USD na osobu. Minimálny konzum sa dá obísť tak, že sedíš v reštauráciách na pláži. Nemáš lehátko, no ani minimálny konzum.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články z Mexika:
Čo sa dá robiť na Holboxi?
Okrem zjavného – ležania na pláži a plávania ponúka ostrov viacero super aktivitiek, ako si turisti môžu užiť čas na ostrove.
Môžeš si požičať bicykle a bicyklovať po pláži alebo aj po ostrove, môžeš sa vydať na Punta Coco alebo na druhú stranu, k Punta Mosquito a vidieť flamingos. Ďalej sa dá šnorchlovať s bielymi žralokmi, vidieť bioluminescenciu (svietiaci planktón), kite surfovať (keď je dobrý vietor), ísť na tour 3 ostrovov (Isla Pajaros, Isla Passion a cenote Yalahau).
Niektoré výlety vieš podniknúť na vlastnú päsť (prechádzky po ostrove), na iné treba zaplatiť výlety. My sme si žiadne výlety neplatili, no v meste aj na pláži bolo dosť spoločností, ktoré všetky možné výlety ponúkali. Ceny sa zjednávajú.
Platenie na ostrove Holbox
Dôrazne ti odporúčam, vezmi si dosť hotovosti. Platiť kartou na ostrove je rarita – kvôli signálu. 99% obchodov, reštík a hotelov chce cash a keď nemáš, máš problém. Na ostrove je jeden bankomat, ten však býva vyprázdnený, pretože sa vždy nájde niekto, kto nemá dosť hotovosti. Vezmi si hotovosť!
Ako dlho je ideálne zostať na ostrove Holbox?
Niekto ide na otočku na jeden deň, niekto zostane týždeň. Ja by som povedala, že 3-4-5 dní je ideál, hlavne keď je dobré počasie. My sme boli 4 dni (3 noci), lenže sme prišli v období, kedy veľa fúkalo a boli búrky, takže sme nemali veľmi pekné more a tiež nám fúkalo a občas pršalo. Ak by bolo tropicky teplo a voda by bola tak modrá ako na väčšine obrázkov, chcela by som zostať aj dlhšie ako 4 dni.
Verím, že ti článok poskytol praktické tipy pri plánovaní si výletu na Holbox. Budem rada, keď pridáš otázky či vlastné tipy do komentárov.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.