Predstav si tú slobodu. Cestovanie, spoznávanie, príroda. Odparkuješ, kde chceš, auto máš vždy poruke a rovnako máš poruke aj posteľ, sprchu či kuchynku – všetko máš totiž v aute. Zatiaľ čo na Slovensku je požičanie si obytnej dodávky len v plienkach, v Austrálii, ale aj v západnej Európe je to trendom pre všetkých, ktorí majú radi netradičné dovolenky.
V tomto článku nájdeš tipy, ako si podobný výlet naplánovať šikovne a lacno.
Kempervan, kemperské auto, dodávka, obytná dodávka, autokaravan… Používa sa mnoho názvov. Ide však o to isté – dodávku, v ktorej vieš aj spať.
Kam sa dá ísť na dovolenku v obytnej dodávke?
Perfektnou možnosťou je vyraziť na výlet naprieč Slovenskom, prípadne to spojiť so susednými krajinami – Českom, Maďarskom, Rakúskom, Poľskom, či Ukrajinou. Kto chce ísť k moru, výbornou voľbou je Slovinsko a Chorvátsko, pretože sú blízko. Kto by plánoval dlhší výlet (2 a viac týždňov), super voľbou je Taliansko, Švajčiarsko, Francúzsko, Španielsko, či Portugalsko.
Dovolenku v obytnej dodávke si však môžeš naplánovať viacmenej kdekoľvek – bežne sa požičiava na výlet do všetkých európskych krajín – čiže nielen EÚ, ale aj Švajčiarsko, Bosna, Ukrajina či Srbsko.
Pri výbere odporúčam zvážiť:
- vzdialenosť (šoférovať denne 6-7 hodín nie je sranda!),
- náklady, ktoré ušetríš (vo Švajčiarsku stojí ubytovanie trochu viac ako v Česku 🙂 čím drahšia krajina, tým je pre teba obytná dodávka výhodnejšia).
Ako vyzerá dovolenka v obytnej dodávke?
Auto je prerobené tak, aby to bol nielen dopravný prostriedok, ale aj ubytko so sprchou a kuchynkou. Zvyčajne máš 2-3 miesta na sedenie a miesto na spanie pre 2-3 ľudí. Vpredu máš miesta na sedenie, vzadu plnohodnotnú postel, kuchynku, či stolík na sedenie.
Tie najlepšie obytné dodávky majú solárny systém na ohrev vody, solárnu sprchu, kávovar, či BBQ gril. Viacmenej samozrejmosťou je chladnička, či dvojplatnička, či sieťky proti hmyzu (aby ti do auta nenaliezal hmyz, keď vetráš).
Vďaka solárnemu systému sa dobíja baterka, vďaka ktorej funguje chladnička, spotrebiče, či nabíjanie mobilov. Ohrev vody je bežne riešený plynovým boilerom.
Na týchto fotkách vidno obytné dodávky od slovenských purecampers.eu, ktorí majú na prenájom 2 vany. Jeden väčší “Big banana”, pre 3 osoby, druhý menší “Hut on wheels”, pre 2 osoby.
Kde sa dá s obytnými dodávkami prenocovať?
Každá krajina to má inak. Miesto nájdeš v každom oficiálnom kempe. Mnoho ľudí vyhľadáva na kempovanie miesta v prírode – tzv. “wild camping”. Je to lacnejšie, no v mojom pochopení tam ide hlavne o ten unikátny zážitok, možnosť úplne sa odstrihnúť od ľudí,civilizácie.
V niektorých krajinách je wild camping zakázaný, inde má reštrikcie, inde to neriešia. V tomto perfektnom článku nájdeš prehľad krajín a informácie o tom, ako je to s kempovaním v prírode. Táto appka zas zbiera miesta, kde sa dá kempovať zadarmo (mimo kempov). Nájdeš tam aj mnoho miest na Slovensku.
Wild kemping a znečisťovanie
Pre mňa je starostlivosť o prírodu samozrejmosť, no žiaľ na cestach vidím, že to tak nie je u každého. Nohy a ruky by som odsekla každému, kto vyhadzuje smeti a necháva po sebe paseku. Podobne je to aj s obytnými dodávkami.
- Ak používaš solárnu sprchu v prírode, nepoužívaj neekologický šampón, rovnako to platí aj so saponátmi na umývanie riadov.
- Ak vytvoríš po sebe odpad, vezmi si ho so sebou a vyhoď do koša, za žiadnych okolností ho nevyhadzuj v prírode – aj kebyže ho máš niesť hodiny v ruksaku…
Na čo si treba dať pozor pri výbere obytnej dodávky?
- Informuj sa vopred, ako je vo vane vyriešená posteľ a vetranie. Dobré je mať sieťky na oknách, prípadne vyklápatelné strešné okno na vetranie. Jednoducho – keď chceš v aute pohodlne spať, potrebuješ dosť čerstvého vzduchu bez toho, aby ti tam vleteli komáre.
- Zisti, či má auto diaľničné známky.
- Zisti, aké má auto poistenie a do akých krajín s ním môžeš ísť.
- Zisti si, akú má auto spotrebu a či je na benzín alebo naftu.
My sme mali obytnú dodávku na našom výlete minulý rok v Slovinsku. Bola to sranda, niečo nové. Lenže ten van nebol dobre vymyslený. Nemal sieťky na oknách, a tak keď sme chceli vetrať, lietal nam dovnútra hmyz.
Keď sme otvorili dvere na aute, automaticky sa rozsvietili všetky svetlá, čo zobudilo ďalších spiacich v aute a nalákalo miliardu komárov. Posteľ bola položená vysoko (akoby na sklopených sedadlách), a tak sme nemali veľa priestoru na posadenie sa, nehovoriac o vzduchu.
Po tejto skúsenosti som už obytným dodávkam neholdovala. Potom som však zistila, že sme len mali nie úplne ideálny van. 🙂
Praktické tipy k dovolenke v obytnej dodávke
- Na navigovanie ťa určite poteší aplikácia Waze, ktorá ťa upozorní aj na policajné hliadky, či radary.
- Vopred si naplánuj, ako veľa a aké oblečenie si vezmeš. Ak si vezmeš plný kufor handier, budeš mu musieť nájsť miesto. Ak budeš mať naopak málo, budeš musieť stále prať (pribaľ si eko prací prostriedok + šnúru na zavesenie vecí, ktorú omotáš napríklad o 2 stromy). Ideálne je zobrať si merino veci, ktoré ti nesmrdia ani po 2-3 dňoch nosenia.
- Vopred si stiahni do mobilu Google mapy miest, cez ktoré pôjdeš. Nie všade máš signál a bude dobré, keď nestratíš navigáciu a prehľad o tom, kde sa nachádzaš. Stačí si v appke Google maps vyhľadať akékoľvek mesto alebo štát a objaví sa ti možnosť “download”.
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať:
Ak si už niekedy bol/a na dovolenke vanom alebo obytnou dodávkou, podeľ sa so mnou o svoje skúsenosti v komentári. Budem veľmi rada!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.