Po takmer dvoch rokov pokazených cestovateľských plánov sa črtá na lepšie časy a krajiny sa otvárajú cestovaniu. Cestovanie v 2021 je však diametrálne odlišné ako to, ktoré sme poznali a absolvovali celý život. Aj preto tento článok. Dám ti v ňom maximum tipov na zorganizovanie letnej dovolenky.
Pripravila som si pre teba aj checklist úspešného absolvovania letnej dovolenky 2021. Nájdeš ho na konci článku.
V čom bude leto 2021 iné ako leto 2017
Vezmime si leto 2017. O kovide nikto ani len nechyroval a každý sa tešil na TÚ letnú dovolenku, ktorú plánoval celý rok. V 2021 sme ešte v apríli netušili, či v júli budeme môcť ísť na dovolenku. Zmenilo sa toho veľa.
Oveľa viac ľudí sa na vysnívanú dovolenku nedostanú, lebo nevedia dostatočne dobre čítať
Samotné vycestovanie je zložitejšie. Množia sa prípady, kedy si ľudia dostatočne nenaštudujú, čo treba na let a prílet do destinácie a letecké spoločnosti ich odmietnu pustiť na palubu.
RIEŠENIE:
- Pozri si web MZV (daj si do googlu “mzv a názov krajiny, kam letíš” – čiže napríklad “mzv Taliansko”). Pozri si, aký test treba na odlet – je napríklad rozdiel medzi RT-PCR a PCR. Uisti sa, že si sa objednal/a na správny test a pustia ťa s ním do lietadla.
- Takmer každá krajina vyžaduje, aby cestujúci vyplnili pred odletom tlačivo s detailmi ich pobytu, číslom, etc…Tieto tlačivá kontrolujú už PRI NÁSTUPE DO LIETADLA. Ak dokument nemáš, prichádzajú komplikácie, musíš ho vypĺňať na poslednú chvíľu a je možné, že nestihneš lietadlo. A napríklad pri Grécku treba tento dokument vyplniť max. 24h pred odletom čiže keď na to zabudneš, proste ťa nepustia do lietadla.
Naše letné dovolenky pri mori na 2021 sa zúžili na 9 krajín
Vďaka slovenskému cestovateľskému semaforu, ktorý nechal zelené viacmenej iba krajiny EÚ, môžu Slováci bez karantény po návrate ísť iba do veľmi limitovaného počtu krajín. V rámci celej EÚ prevláda trend, že ľudia radšej idú dovolenkovať do inej krajín EÚ, pretože je tam väčšia istota. Výsledkom bude, že do tých pár krajín v EÚ, ktoré majú more, pôjdu masy ľudí. Jupíííí.
Nejdem otvárať tému toho, že na MZV sa im zjavne nechcelo dostatočne skontrolovať epidemiologickú situáciu mimo EÚ, tak radšej krajiny šupli ako červené napriek tomu, že situácia je tam lepšia ako v niektorých EÚ krajinách. To žiaľ nezmeníme… Výsledkom je, že naše dovolenkové destinácie sa osekali na:
- Taliansko
- Grécko
- Chorvátsko
- Španielsko
Portugalsko/už je medzičasom červené/- Bulharsko
- Cyprus
- Malta
- Francúzsko
- Slovinsko (tých 36 km mora :D)
RIEŠENIE:
- Za mňa – zameraj sa na malé, neznáme miesta a ostrovy, ktoré nie sú turisticky známe. Tipy, ktoré to sú + ďalšie dôvody, prečo práve toto radím, nájdeš v ďalších bodoch článku.
- Tí, ktorí sú očkovaní, pozrite si, ktoré z týchto krajín akceptujú potvrdenie o očkovaní a nechcú od zaočkovaných ľudí test. Nejdem ich sem písať, pretože sa to šialene rýchlo mení. Preto je dobré pozerať práve web MZV.
Ceny v 2021 idú hore
To platí pre prenájmy áut aj ubytovanie. Nepoteším ani milovníkov jácht – ceny išli hore.
Dôvod je jednoduchý – počas kovidu predali autopožičovne veľa áut, niektoré autopožičovne skrachovali a tým pádom sa znížila ponuka. Dopyt však zrazu v lete 2021 vzlietol do neskutočných výšin, lebo každý chce ísť k moru.
To isté sa stalo s ubytovaniami. Veľa ubytovaní skrachovalo a zatvorilo alebo ešte nestihli otvoriť. Ponuka je menšia, no dopyt je veľký.
Problém s ubytovaním a prenájmami áut nastane hlavne na frekventovaných ostrovoch (Malorka, Ibiza, Santorini, Cyprus, Malta). Počet áut a ubytovaní sa jednoducho nenafúkne, a tak idú ceny hore. Je to logický dôsledok, ktorý treba očakávať. Lacné letenky na Ibizu s Ryanairom sa tým pádom môžu lúsknutím prstu premeniť na najdrahšiu dovolenku za posledné roky.
RIEŠENIE:
- Nepozerať len na ceny leteniek a neísť tam, kde sú najlacnejšie letenky bez toho, aby si skontroloval/a ceny prenájmu auta (ak chceš prenajať auto) a hlavne ceny ubytovaní.
- Radšej zaplať viac za letenku na menej frekventované miesto, kde ušetríš na ubytovaní a aute.
- Aj auto, aj ubytovanie si rezervuj ihneď s letenkami. Nenechávaj to na poslednú chvíľu.
- Ak sa dá, choď na dovolenku ešte v júni alebo si ju nechaj na začiatok septembra.
Veľmi veľa ľudí začalo na dovolenky chodiť autom
Vezmeš auto a vydáš sa smer Slovinsko, Chorvátsko a Taliansko. Nedá sa povedať, že na týchto miestach bude málo ľudí, no auto ti dovolí ísť tam, kde sa ti bude páčiť. A toto je zároveň jeden z mojich tipov na dovolenku v lete 2021. Choď autom.
Pre tých dobrodružnejších je super voľbou požičať si kemperské auto – tie sa dajú požičať u rôznych slovenských firmičiek:
Tu som písala aj nejaké tipy. Alternatívne si môžeš požičať väčšie pohodlné auto a stanovať v kempoch alebo ísť bežným autom a bývať v hoteloch/apartmánoch, no tu pozor na vysoké ceny pri bookingu na poslednú chvíľu.
Na cestu autom je zaujímavé Chorvátsko aj Slovinsko. Hlavne Slovinsko mne osobne prirástlo k srdcu. Tipy na menej turistické miesta v Chorvátsku nájdeš v tomto článku. A tu zas nájdeš tipy na slovinské pobrežie.
Slovensko má jedny z najľahších kovid opatrení v Európe
Portugalsko, Španielsko, Grécko či Taliansko majú povinnosť nosiť rúška aj vonku, po celý čas. Toto nariadenie mi úprimne nesedí, hlavne keď ideš sama po ulici. Nie je však v mojej moci zmeniť to. Inštinktívne ma však na leto láka vyhnúť sa veľkým mestám, kde to polícia kontroluje a oveľa viac času stráviť v prírode a na neobjavených plážach, kde budem ja a pár dobrodruhov.
Konkrétne tipy na destinácie, kde (snáď) nebudú davy
Dovolenka na jachte
Napriek tomu, že ceny išli hore, jachty sú stále dobrý nápad. Potrebuješ kapitána a jachtu, sú rôzne veľkosti – od malých pre rodinu až po veľké katamarány pre 15 ľudí. Výhodou je, že na mori je jednoducho menej ľudí ako na pevnine a kúpať sa môžeš v rôznych menej frekventovaných zátokách. Praktické tipy, ako prenajať jachtu, nájdeš tu.
Menej známe ostrovy Grécka
Nízkonákladovky začali za relatívne rozumné peniaze lietať na zaujímavé grécke ostrovčeky. Konkrétne ide o Skiathos, Kefaloniu a Lefkadu (teda, letí sa na letisko v Preveza, no odtiaľ je to kúsok). Austrian začal lietať aj na zaujímavý ostrov Karpathos, no ceny za letenky medzičasom vystúpili na niekoľko stoviek eur, čo nie je najlepší deal.
V rámci Grécka mám pre teba štyri tipy:
Skiathos – Skopelos
Toto je dovolenka, ktorú sme s rodičmi zvolili toto leto my. Oba ostrovy majú nádherné pláže a Skopelos je známy tým, že sa tam natáčala Mamma Mia!. Na Skiathos sa letí, na Skopelos sa dá ísť loďou.
Lefkada
Ďalší z gréckych ostrovov, ktorý je známy nádhernými a pomerne neobjavenými plážami. Letí sa na letisko Preveza.
Kefalonia
Tento ostrov veľa Slovákov nepozná, no je nádherný. Ešte som tam sama nebola (plán bol v 2020, no vieš, ako to dopadlo…).
Čo tak letieť na známejší ostrov a z neho ísť loďou na menej známy, kde nie je letisko?
Takto sa vieš dostať napríklad na krásny ostrov Symi medzi Rodosom a Kosom, Chios, ktorý je kúsok od tureckého územia, Tinos, ktorý je neďaleko od predraženého Mykonosu, Paros či Naxos. Môžeš ísť však ešte ďalej – a to na úplne neznáme ostrovy Folegandros či Milos.
Mnoho krásnych ostrovov sa nachádza na skok loďou z Atén, no tam treba rátať s tým, že minimálne miestni pôjdu na skok loďou tiež. Asi sa pýtaš, ako sa dá na tieto ostrovy jednoducho dostať? Tento link to vyrieši. Možností je naozaj veľa, stačí si len vybrať. 🙂
Menej známe ostrovy Talianska
Existuje vôbec niečo také? 🙂 Obávala som sa, že nie, no potom mi napadlo, že dávnejšie sa na môj bucket list dostali ostrovy neďaleko Sicílie, ktoré sa volajú The Aeolian Islands . Je ich osem a stavím sa, že si o nich nikdy nepočul/a (čo je dobrý znak). Článok o nich napísaný nemám, pretože som tam ešte sama nebola, no posúvam tip na tento.
Očiam mnohých turistov uniká často aj ostrov Elba, známy hlavne tým, že tu bol väznený Napoleon Bonaparte. Tiež som tam ešte nebola, no zdieľam tip. Menej turistov možno čakať aj na Korzike, kam sa nedá letieť nízkonákladovkami. Určite tam letí mnoho chartrov, no vďaka zložitým podmienkam dopravy tam nebude tak plno. Nevýhodou sú drahé náklady na dopravu.
Taliansko je moja láska a na blogu nájdeš kopec nadupaných miest. Avšak, obávam sa, že tam bude plno a ešte plnšie. 🙁 Na vlastnú zodpovednosť si však pozri tipy v týchto článkoch:
Španielsko a Francúzsko? Ani nie, sorry.
Čo sa týka Španielska a Francúzska, tam ťa veľmi nepoteším. Francúzske pobrežie je nádherné, no plné a drahé (kto má tipy na tajné málo turistické miesta, sem s nimi!). Podobne aj Španielsko. Španielske ostrovy sú už známe a bude tam kopec ľudí a vysoké ceny (lebo malá ponuka, vysoký dopyt). Kto vie o zaujímavých miestach, píšte. 🙂
Portugalsko to už druhé leto nevyhralo
Tipom č.1 v tomto článku malo byť Portugalsko, ktoré je:
- krásne,
- cenovo dostupné,
- je tam stále veľa miest, ktoré nie sú prefláknuté turizmom.
V lete 2020 zas bolo Portugalsko medzi nebezpečnými krajinami tiež, napriek tomu, že ich čísla boli veľmi dobré. Ak by som verila na konšpirácie, poviem si, že niekto tu veľmi nemá rád Portugalsko. 🙂
Akým miestam odporúčam vyhnúť sa v lete 2021
Ak sa na aktuálnej situácií nič nezmení, Európu čaká poriadne cestovateľské leto. Keď nechceš zažiť plnku + vysoké ceny za ubytovanie + vysoké ceny za prenájom auta, vyhni sa ostrovom:
Niekde v strede sa nachádza Rodos, Kos, Korfu či Menorka. Čo sa týka pláží na pevnine, tam očakávam rovnako plnku – hlavne tým, ktoré sú v blízkosti veľkých miest.
Môže byť, že situácia sa zmení a nebudem mať pravdu, no myslím, že rok 2021 je rokom, kedy treba objavovať menej známe miesta. 🙂
Cestovné poistenie na dovolenku v lete 2021
Cestovné poistenie je určite dobrou voľbou, stať sa totiž môže čokoľvek. V 2021 je dôležité myslieť aj na covid. Totiž bežné cestovné poistenie s výnimkou AXA, nepokrýva prípady, kedy sa nakazíš a musíš niekde absolvovať karanténu. AXA pokrýva aj covid náklady, ak ide o zelené krajiny.
Pripoistiť sa na covid môžeš v UNION, no je to šialene drahé. Ako naj možnosť mi vychádza AXA alebo zahraničné poistenie. Tu je článok s tipmi na poistenie a tu sú tipy na zahraničné poisťovne.
Ako nájsť lacné letenky na leto 2021?
Na nájdenie leteniek odporúčam použiť KIWI. Výrazne, naozaj veľmi výrazne však neodporúčam letenky u nich kúpiť. Sú u nich drahšie a Kiwi má jeden z najhorších zákazníckych servisov na svete. Účtujú si poplatky za všetko a ich praktiky hraničia so scamom (viac tu a tu).
Ako vyhľadávač sú dobrí. Potom však treba Kiwi zatvoriť a booknuť letenky priamo na webe leteckej spoločnosti (to platí pre každú nízkonákladovú spoločnosť).
Ja si väčšinou volím lety z BA (aj keď zo Slovenska hlavne po covide nič nelieta) a z Viedne. Ak mám presnú destináciu, zvolím si tú, ak sa chcem inšpirovať, volím možnosť letieť kamkoľvek alebo do celej Európy.
Dátumy odletu si volím v rozmedzí (čím väčšia flexibilita, tým nižšie ceny) a namiesto konkrétneho dátumu príletu si zvolím radšej dĺžku výletu (napr. 4-8 nocí).
Následne mi Kiwi vyhodí veľa možností letov. Zoradím ich od najlacnejších, zvolím si dopravu iba letecky a iba priame lety (nechce sa mi prestupovať, je to hlavne počas kovidu extra problém, ktorý nechcem absolvovať).
A potom už len pozerám a nechávam sa inšpirovať. Žiaľ, ceny, ktoré v tomto kroku vidím, nie sú vôbec reálne – sú len približné. Po prekliknutí sa na konkrétnu destináciu sa ceny zaktualizujú. Niekedy na nižšie, inokedy na vyššie. Preto sa oplatí rozkliknúť si každú destináciu, ktorá ťa zaujala a až na základe ceny po rozkliknutí usúdiť, či je to zaujímavé.
Ako som už spomínala, Kiwi má predražené ceny. Ak na Kiwi stojí letenka 32€, priamo na webe Wizzu bude stáť 25€. A kto má Wizz Discount club, letenka vyjde ešte menej.
Checklist úspešnej dovolenky 2021
Keďže si sa dočítal/a až sem, mám pre teba namakaný checklist s tipmi na to, aby tvoja letná dovolenka v roku 2021 nebola o strese a nervozite, či ti náhodou nechýba nechýba nejaký formulár alebo nemáš spravený test.
Na dovolenke máš načerpať nové sily a oddýchnuť si, a preto si stiahni tento checklist a uži si dovču poriadne a naplno! 🙂
Verím, že si v tomto článku našiel/našla svetlo na konci dovolenkového tunela a hor sa na cesty! Maj peknú dovču!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.