Antigua a Barbuda. Tak sa celý menom volá štát v Malých Antilách, ktorý je rozložený na 3 ostrovoch. Ja som objavovala len jednu jeho časť – Antiguu. Na Barbudu a neobývaný ostrov Redondu mi čas nevyšiel.
Antigua ma príjemne prekvapila. Má v „ponuke“ viac ako niektoré karibské ostrovy, ktoré sú len o kúpaní. Áno, ťahúňom hornatého ostrova sú nádherné pláže, no dôstojne ich dopĺňajú mini kopce s pamiatkami na vojenskú minulosť a nezabudnuteľné výhľady.
Toto je hostblog. Ďakujeme Janke za napísanie článku o Antigue.
Ako sa po Antigue dopravovať (z terminálu pre výletné lode)
Taxíkom
Hneď ako vystúpiš z lode, sa na teba vrhnú húfy taxikárov, ktorí ponúkajú transfery za kúpaním. Lákajú farebnými obrázkami krásnych pláží. Majú mapu asi s 10 plážami, reálne však chodia na 2-3.
Majú minibusy pre cca 10 ľudí a vždy čakajú, kým sa naplnia. Je teda ťažšie prispôsobiť si výlet. Ak sú tam napríklad 4 ďalšie páry, a každý sa chce vrátiť v inom čase, je problém. Buď sa dohodnete, alebo sa vodič vráti dvakrát, čo môže byť s príplatkom.
Vždy treba zjednávať. Najlepšie sa zjednáva viacerým (nielen na Antigue). Skús si vytvoriť skupinku už na lodi. Ver mi, oplatí sa to. Ja som bola raz sama a ani ma nechceli zobrať, lebo sa báli, že im ostane nepárny počet, a že to jedno miesto nepredajú. Čistý biznis.
Výlety po ostrove
Tie sú takisto v ponuke s fixným programom a so sprievodcami, ktorí majú väčšinou slušné vedomosti o miestnej histórii a kultúre. Program tiež radi upravia podľa tvojho želania.
Cenu, fixného aj upraveného výletu, si vždy dohodni pred nastúpením. Opäť sa lepšie vyjednáva skupine. Ja som bola s Fudge Taxi Service (fudgetaxi@gmail.com).
Verejná doprava
Sprievodca spomínal dobre fungujúce autobusy. Zároveň však dodal, že sú skôr prispôsobené potrebám domácich. Premávajú k mestám, po hlavnej ceste. Dostaneš sa nimi napríklad k Nelson’s Dockyard. Túto možnosť odporúčam, ak chceš vidieť len jedno miesto alebo sa chystáš na dovolenku na viac dní.
Na bicykli
Ostrov Antigua môžeš poznávať aj akčnejšie. Ja som to skúšala s Triflex Excursion. Bol to výlet na bicykli, kajaku a s krátkou prechádzkou na Fort James (v ponuke je aj Fort Barrington). Celá sranda (s časom na kúpanie) trvala 2-3 hodiny.
Ako platiť na Antigue?
Menou na Antigue je východokaribský dolár (XCD). Americký dolár je široko akceptovaný, no stane sa, že ti vydajú XCD. Na turistickejších miestach zaplatíš aj kartou, nos si však i hotovosť.
Pozor, obe meny používajú rovnaký symbol dolára ($), ale nie vždy je uvedené, o aký dolár sa jedná. Aj miestni radi a často používajú slovo „dolár“ bez upresnenia. Vždy si zisti, v akej mene je cena uvedená.
Kam sa vybrať na výlet na ostrove Antigua?
St. John’s
Mojou prvou zastávkou na ostrove bola, už tradične, metropola. Tentoraz išlo o mestečko St. John’s. Pozor, nie je St. John’s ako Saint John. Hlavné mesto mini štátu Antigua a Barbuda St. John’s si ľudia často mýlia s Panenským ostrovom (Saint John). A občas aj s viacerými kanadskými Johnmi.
Antilský St. John’s je malé a pestré mesto s príjemnou kreolskou atmosférou. Je to miesto, ktoré poteší oko, dušu historika aj chuťové poháriky. Na prvý pohľad ma na ňom zaujali farby dúhových terminálov Redcliffe Quay a Heritage Quay, kde kotví väčšina výletných lodí.
Neprehliadnuteľní boli i domáci, ktorí na mňa volali z drevených búdok, a mávali mi pred nosom šperkami, magnetkami i rumba guľami.
Terminál hostí, okrem reštaurácií a obchodov so suvenírmi, ešte turistickú kanceláriu. Celá táto časť mesta je turistická. Viac „domáckej“ atmosféry si užiješ na trhoch na Market Street.
Z terminálu vedie krátka cesta priamo do ulíc St. John’s, kde vyrástli budovy rôznorodej architektúry. Nesú gregoriánske, viktoriánske i medzinárodné stopy. Sú tradičné, väčšinou drevené, a stále využívané. Na bývanie, školy, reštaurácie a najzvláštnejšie obchody.
Nad nimi vyčnieva anglikánska katedrála. Kedysi bola drevená, neskôr kamenná. Neraz ju poničilo zemetrasenie. Zvonku jej až tak neuškodilo, no vo vnútri musela prebehnúť rekonštrukcia, ktorá stále nie je na konci.
Ak ťa zaujíma história, navštív aj Múzeum Antiguy a Barbudy. V jednej z najstarších budov v meste, kde kedysi sídlil súd, sa dozvieš niečo o krajine. Jej príbeh rozprávajú i parné a benzínové lokomotívy, ktoré v minulosti slúžili na prepravu cukrovej trstiny z polí do rafinérií. Dnes, keď poľnohospodárstvo vytláča cestovný ruch, sa už cukrové plantáže a lokomotívy nevyužívajú.
English Harbour (Anglický prístav) a Nelson’s Dockyard
Na juhu ostrova Antigua leží ďalšie neveľké mesto. English Harbour, chránený pevnosťou Fort Berkeley, založili pri prírodnom prístave Angličania, aby mohli ich lode bezpečne kotviť. Preto tam v minulosti pobývali anglickí námorníci.
Ich vplyv je ešte stále cítiť a vidieť. Mieša sa tu architektúra, ktorú si „priniesli“, aby sa cítili ako doma, s námorníckym štýlom.
Dnes je pôvodne dôležitý vojenský prístav oblasťou, kde sa snúbi história a nezaplatiteľný luxus. Jeho súčasťou je Nelson’s Dockyard – lodenica pre lode a jachty. Kotvia tu tie najluxusnejšie, aké si dokážeš predstaviť. Donúti ťa to uvažovať, koľko peňazí musia mať ľudia, aby si mohli dovoliť zakotvili práve tu.
Pre obyčajných smrteľníkov je najdlhšia fungujúca gregoriánska lodenica predovšetkým o histórii. Dobre ukrytá v zálive, chránená pred hurikánmi a nepriateľmi, poskytovala britskej flotile útočisko. Briti sú dávno preč, no pôsobivé budovy lodenice z 18. a 19. storočia boli zrekonštruované do pôvodnej nádhery.
Dnes hostia obchody, bary a Admiral’s House Museum, kde sa dozvieš o význame lodeníc pre britské kráľovské námorníctvo a obranu vzácneho ostrova.
Blockhouse
Historický blok z konca 18. storočia bol kedysi zbrojnicou a skladom arzenálu. Nájdeš ho vysoko nad Anglickým prístavom, v národnom parku Nelson’s Dockyard. Aj jeho odkazy na vojenskú minulosť v posledných rokoch obnovili. Oveľa viac tu však zaujmú panoramatické výhľady.
Shirley Heights
Obrana Antiguy stála, kvôli množstvu cukru a dôležitej lodenici, veľa úsilia. Významnú úlohu v nej zohrávalo Shirley Heights. Je to ďalší, dnes obnovený vojenský komplex. Jeho armádne budovy sú teraz reštauráciou a barom. Okolo nich stále stoja kusy vojenského opevnenia, po ktorom sa dá aj prechádzať.
Ako už názov, „Heights“, naznačuje, je vysoko. Výhľad odtiaľ bol pre mňa najkrajší hádam v celom Karibiku. Ukázal sa English Harbour a jeho lode žiariace na mori v odtieňoch smaragdovo modrej. Navyše, ak je ozaj krásny deň, môžeš hádať, ktorá zo siluet v diaľke je Montserrat, a ktorá Guadeloupe. Ak máš možnosť, určite si sem príď vychutnať západ slnka.
St. James Fort
Vojenských pevnostičiek a pamiatok je na Antigue po plážach asi najviac. Rozlohou malá, ale pozoruhodná je St. James Fort. Ešte totiž ostala ozbrojená. Na hradbách pevnosti, prekvapivo zachovalých, som objavila niekoľko obrovských kanónov. Bolo fajn si na ne (alebo na múry) len tak sadnúť a užívať si výhľad.
Veľkou výhodou pevnosti St. James je jej poloha. Je kúsok od prístavu, priamo nad plážou. Stačí si dať pauzu od kúpania a vydať sa na príjemnú prechádzku.
V bedekroch ostrova Antigua sa často spomína Fort Barrington, ktorá má vraj ešte krajší výhľad. Ten som už však nestihla.
Pred pokračovaním mrkni aj sem:
Pláže na ostrove Antigua
O Antigue sa hovorí, že má pláž na každý deň v roku. 365 pláží. Sú presne také ako v katalógu s dovolenkami v Karibiku – s jemným bielym pieskom, nádhernou tyrkysovou vodou a palmami naokolo.
Dickenson Bay
Pláž na severozápadnom pobreží je veľmi obľúbená u členov posádky. Aj turisti z výletných lodí sem chodia radi, lebo je pekná a je blízko. Cesta autom trvá asi 10 až 15 minút. Pláž len ťažko opíšem ako odľahlú alebo ukrytú.
Jej biely piesok a pokojné more priťahujú fakt mnoho návštevníkov. Je lemovaná reštauráciami a plážovými barmi. Má kopu možností na vodné športy a ešte viac ležadiel a slnečníkov. Ale je dlhá, takže aj tu nájdeš opustený kút, veľký úsek nerozvinutej pláže.
Valley Church Beach
Ďalšia dlhá pláž s bielym pieskom, posiata palmami, je na tom podobne ako Dickenson Bay. Aj Valley Church je blízko prístavu, akurát tých reštaurácií má o niečo menej.
Jedna je uprostred pláže a okolo nej sa koncentruje všetok cestovný ruch. Čím ďalej od nej pôjdeš, tým menej ľudí nájdeš. Na celej pláži si užiješ čistú a pokojnú vodu, ideálnu na kúpanie a vodné športy. Horšie sú podmienky na šnorchlovanie, nie je toho veľa vidieť.
Fort James Beach
Je tiež na západnom, turistickom pobreží. Napriek tomu to bola moja najobľúbenejšia pláž. To, že je tu biely piesok a nádherná voda, je zbytočné spomínať. Najviac ma zaujalo, ako málo ľudí ju našlo. Na dlhočiznej pláži boli navyše tak rozťahaní medzi stromami, že sa zdala úplne prázdna.
Ak by ti chýbal „ruch civilizácie“, vedz, že i na Fort James Beach už vyrástol bar. Inak je pláž skôr nerozvinutá. I keď je k prístavu bližšie než Valley Church Beach a Dickenson Bay. Ja som prišla na bicykli, zopár šialencov sa tam dokonca prešlo.
Topkou pláže kedysi bola malá reštaurácia „Candyland“. Candy tam podľa môjho cyklosprievodcu varila už 40 rokov. Populárna bola najmä u expatov. Chodili na menu, v ktorom bývali denne 2-3 jedlá. Mne spravila „na objednávku“ rybu. Síce mrazenú, ale výbornú. Otázkou je, či malá zašitá búdka prežila pandémiu.
FFryes beach
Aj táto pláž je na západnom pobreží. Odporúčala mi ju kolegyňa. Má jasnú a príjemnú vodu, biely piesok a nádherný výhľad na Montserrat. Je pokojná a opustená. Jej slová, nie moje. Ja som sa tam nedostala. Kolegyňa tam bola s exkurziou, takže turisti ju už našli.
Bude Antigua aj tvojou dovolenkovou destináciou?
Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka na cestovaní na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád/rada cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s ,,mojimi” loďami po svete.
Instagram: Loďou po svete
Blog: Loďou po svete