V New Yorku funguje mnoho “passov”. Ich podstata je, že si kúpiš naraz vstupy do viacerých atrakcií za zvýhodnenú cenu. Sú ale tak výhodné? Čítaj.
Vo všeobecnosti sa NEOPLATIA tým, ktorí však chcú v New Yorku nasadiť light tempo a nebehať z jednej atrakcie na druhú a tiež pre tých, ktorí sú v New Yorku len krátko.
Naopak, tí, ktorí prišli do New Yorku s cieľom obehať platené atrakcie alebo zostávať na dlhšie, je veľká šanca, že s PASSom sa dá ušetriť.
Ktorý New York Pass vybrať?
Nájdeš ich desiatky. Z môjho výberu som automaticky vylúčila všetky, ktoré stáli viac pretože zahŕňali aj hop-on hop-of autobusy. Pozor na to – v New Yorku sú veľké zápchy a autobusy sú veľmi pomalý spôsob dopravy. Oveľa rýchlejšie je metro a týždennú kartu na metro si vieš kúpiť za cca 30€.
Tu sú možnosti:
New York City Pass
Platí 9 po sebe idúcich dní, stojí 132 dolárov a môžeš navštíviť 6 z týchto atrakcií:
- Vyhliadku Empire State Building
- Múzeum American Museum of Natural History
- Múzeum MET – Metropolitan Museum of Art
- Vyhliadku Top of the Rock Observation Deck alebo Guggenheim Museum
- Trajekt na ostrov kde je Socha slobody a Ellis Island alebo lístok na Circle Line Sightseeing Cruises – loď ide popri Soche slobody
- Múzeum + 9/11 Memorial alebo Intrepid Sea, Air & Space Museum
C3 New York City Pass
Platí 9 po sebe idúcich dní, stojí 83 dolárov a môžeš navštíviť 3 z týchto atrakcií:
- Vyhliadka Empire State Building
- Vyhliadka Top of the Rock
- Trajekt na ostrov kde je Socha slobody a Ellis Island
- 9/11 Memorial & Museum
- American Museum of Natural History
- Múzeum MET – The Metropolitan Museum of Art
- Circle Line Sightseeing Cruises – loď ide popri Soche slobody
- Hornblower Sightseeing Cruises – podobné ako Circle Line
- Intrepid Sea, Air & Space Museum
- Guggenheim Museum
New York Sightseeing pass
Tu nájdeš dve možnosti:
1. Flexible pass
Tu si kupuješ vstupy (napríklad 3 vstupy kamkoľvek stoja 95 dolárov, 5 vstupov kamkoľvek stojí 139 dolárov). Vstupy musíš vyčerpať behom 30 dní. Táto možnosť je super, ak si vyberieš tie najdrahšie atrakcie v New Yorku (pozri si ceny tu: new york pass) a bez passu by stáli viac než s passom. Jednoduchá matika.
2. Day pass
Tu si kupuješ dni, počas ktorých môžeš ísť na akúkoľvek atrakciu. Tento pass však asi odporúčajú iba tí, ktorí z toho majú províziu, inak si neviem vysvetliť, ako výhodný môže byť 1 DAY PASS za 129 dolárov či 3 DAY PASS za 199 dolárov. Toto je asi naozaj iba pre tých, ktorí si dajú budíček na 5:00 a do večera budú behať z atrakcie na atrakciu.
New York Pass
Tento pass ponúka DAY PASSy, no ceny sú takmer totožné s New York Sightseeing pass, o ktorom píšem vyššie.
New York PASSov je ešte oveľa viac, no sú buď nevýhodne alebo stoja cca rovnako, ako tieto, ktoré som vybrala. Ak by si chcel kompletný zoznam, pozri si tento článok.
Tak oplatí sa kúpiť NEW YORK PASS alebo nie?
Nádych, výdych. Viem, veľa možností, ty chceš ušetriť, vidieť čo najviac ale ani sa celý deň nenaháňať.
- Ako vec #1 si hneď teraz spíš ČO chceš v New Yorku vidieť – inšpiruj sa v mojom článku: Čo vidieť v New Yorku + ako si naplánovať itinerár.
- Následne si pozri koľko stoja vstupy do týchto atrakcií (napríklad tu je celkom fajn prehľad, prípadne si na každú atrakciu môžeš cenu vstupu vygoogliť).
- Zrátaj si, či sa ti niektorí z PASSov vyššie oplatí alebo nie.
Každý PASS totiž funguje na masovej psychóze. Zrazu vidíš, že s PASSom máš vstupy VŠADE zadarmo a všetko vyzerá tak lákavo. Úplne zabúdaš na to, že deň má len 24 hodín a potrebuješ aj spať. Práve preto odporúčam naplánovať si najprv čo chceš vidieť a až potom sa pozrieť či ťa vstupy s PASSom vyjdu lacnejšie.
My sme v New Yorku boli 4 dni a jediný vstup, za ktorý sme platili bol MET – Metropolitan art museum. A aj to sme kúpili lístky po 10 dolárov od chalana pri bráne, ktorý predával tie svoje.
Navrhujem dať do google “discount code názov PASSu new york” a nastaviť vyhľadávanie len na články z posledného mesiaca – tu je príkladné vyhľadávanie:
O New Yorku mám kopec ďalších článkov:
Ak máš tipy, ako ušetriť na doprave v New Yorku, tak sa poteším, ak mi ich napíšeš dole do komentára.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.