Bogota je hlavné mesto Kolumbie. Najväčšie, mnohí hovoria tiež, že najnebezpečnejšie, či dokonca najškaredšie. Na Kolumbii je špeciálne to, že tam nájdeš mnoho tvárí. V koloniálnej Cartagene nájdeš krásnu romantiku a farby, v Medelline doupě digitálnych nomádov a ekonomickú vyspelosť, na pobreží zas hippie bezstarostný život.
Bogota má tiež svoje čaro a je pre mňa úplne unikátna z pohľadu Kolumbie. Nie je to moje NAJ miesto, ktoré som v Kolumbii videla, no určite sa tam oplatí stráviť 1-2-3 dni. Praktické tipy nájdeš v tomto článku.
Základné informácie
Bogota je obrovské mesto. Oficiálne tu žije 7 miliónov ľudí, neoficiálne môžeme rátať o milión viac. Mesto je rozdelené do 6 sociálnych vrstiev (stratas).
Podľa toho, v ktorej sa nachádzaš, je Bogota vyspelá metropola plná zelene, upravených parkov, pekných ľudí a fungujúceho systému alebo drogové doupě, kde ľudia na ulici varia na ohni kotlíkový guláš a v ruke majú 30cm mačetu. Estrato 1 (červené na mapke) sú štvrte Bogoty, kde žijú sociálne najslabšie vrstvy, naopak Estrato 6 sú ekonomicky najbohatšie štvrte.
Ja nemôžem povedať, že som bola v Bogote, pretože som bola len v Candelarii a v jej okolitých štvrtiach, čo je iba malinká časť Bogoty. Candelaria sa nachádza na prieseku zón 2 a 3 a je tam pár ulíc, ktoré sú v Estrato 1 – rozumej v tej najmenej bezpečnej štvrti.
Ide však o historické centrum, kde sa nachádza napríklad Najvyšší súd Kolumbie, kde Pablo Escobar a jemu podobné skupiny vnikli, aby zničili dôkazy usvedčujúce ich z drogovej činnosti. Zabili 25 sudcov a 6. november a 7. november 1985 sa zapísali do kolumbijskej histórie ako jedny z najhorších a najničivejších dní nielen pre justíciu, ale aj pre bežných ľudí.
V La Candelarii sa tiež nachádzajú nádherné graffitti a nájdeš tu tiež krásnu koloniálnu architektúru, najznámejšie múzeá, či kaviarne. Aj preto sme sa ubytovali práve tu.
My v Európe máme tendenciu hľadať ubytovanie či aktivity v centre – pretože to sú najturistickejšie, najdrahšie a najbezpečnejšie štvrte, kde sa deje život. La Candelaria a centrum okolo má históriu, má krásne budovy, no bezpečnejšie štvrte nájdeš skôr na severe Bogoty.
Kto hľadá všeobecné články o Bogote s tipmi na aktivity, miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, pozrite si tieto dva články – tento a tento. Z nich som čerpala ja a myslím, že sú veľmi dobre napísané.
V tomto článku spíšem praktické tipy všeobecné + na La Candelariu a tiež sa podelím s fotkami. Niektoré vznikli pod rizikom, že mi ukradnú telefón, dokonca raz na mňa zakričal domáci, ktorý ma upozornil, že mám telefón skryť. Keď som prešla 20 metrov a uvidela ulicu, na ktorú sme vkročili, pochopila som, prečo mi to zakričal.
Mne sa však La Candelaria a Bogota, ktorú som stihla vidieť, extrémne páčila, bola fotogenická, plná absolútnych rozdielov chudoby a bohatstva, krásy a škaredosti a samozrejme… plná grafitov.
Všeobecné tipy na Bogotu
- Celoročne je tu počasie okolo 15 stupňov. Dones si mikinu a dlhé nohavice! Kolumbia nie je destinácia, kam si na mesačnú dovolenku zbalíš plavky, tričká a kraťasy a neriešiš. V Bogote či Salente býva chladno.
- Bogota sa nachádza vo vysokej nadmorskej výške – je položená iba pár metrov nižšie, ako je položený Gerlachovský štít. Neplánuj si rovno prvý deň po prílete obrovské športové výkony, tvoje telo sa musí prispôsobiť.
- Keď je mesto, kde si potrebuješ dať pozor na svoje veci a nedať šancu zlodejom, je to Bogota:
- Nemaj telefón a peňaženku vo vreckách a už vôbec nie vo vreckách bez zipsu.
- Nemaj tašku, ktorá sa dá ľahko otvoriť a vykradnúť, prípadne strhnúť z ramena (kabelka).
- Nenos nič výrazne drahé. Prstene, retiazky, drahú kabelku…Čím menej pozornosti na seba upútaš, tým lepšie. Stačí, že si biely/biela, nepotrebuješ upozorniť ešte aj na to, že si extra bohatá biela osoba.
- Prepravuj sa ideálne taxíkmi, je to rýchlejšie a bezpečnejšie. V Bogote fungujú klasické taxíky, ale tiež UBER. Ten je tu nelegálny, takže keď by ťa počas cesty s UBERom zastavila polícia, poviete, že vodič nie je taxikár, ale amigo (kamoš). UBER je lacnejší ako taxíky, no hlavne – presne vieš, koľko máš zaplatiť a nie je tam priestor na scam.
- Keď chceš bezpečnú, ekonomicky vyspelú štvrť s krásnymi parkami, dobrými kaviarňami a reštauráciami, ubytuj sa na severe Bogoty, v časti Chapinero.
- Tento park je nádherný, máš z neho krásny výhľad a tiež je tu obrovské outdoor fitko a kopec strojov + hrázd na cvičenie. Okolo parku to nevyzerá najlepšie, nájdeš tu utečencov z Venezuely a tiež blšák, kde Kolumbijčania predávajú staré oblečenie, topánky, či nepotrebné veci z domácnosti. Vstup do parku stráži strážnik – kontroluje, aby takíto ľudia nešli dnu a nerobili v parku zlobu. Takto to vyzerá v parku a okolí:
- Tento park je tiež nádherný a nachádza sa tam nádherné koloseum. Avšak, v parku sa nezastavuj, nesadaj si, neoddychuj. My sme to spravili, park nám prišiel ako výborné útočisko pred ruchom mesta. Do 10 minút ku nám prišiel chalan, ktorý nám vysvetlil, že práve prišiel z basy, kde bol za ozbrojenú lúpež a že už nechce ďalej lúpiť, no nemá čo jesť a vie, že my máme peniaze, tak nech mu ich dáme. Nakoniec im kamoška Saška dala 1€, ktoré mala vo vačku a odišiel, no táto situácia mohla dopadnúť oveľa, oveľa horšie. Základ pri takýchto prípadoch je neotvárať tašku, nevyťahovať peňaženku. Zaujímavé tiež je, že dolná časť parku je bezpečnejšia ako horná časť parku. Hovoril nám to policajt, ktorého sme stretli v tej hornej časti parku. Skoro zamdlel, keď tam videl naše biele tváre. Zobral nás a odprevadil do bezpečnej zóny.
- Policajt nás ešte upozornil, že častým sa stáva omámenie turistov drinkom. Zlodeji prídu za turistami s tým, že ich privítajú v Bogote, opýtajú sa ich, ako sa im tu páči a dajú sa do reči. O chvíľu vytiahnu fľašku s alkoholom a ponúknu turistov, nech si s nimi dajú na ich výlet do Kolumbie. Ďalšia vec, ktorú turista po napití sa navníma, je jeho (niekedy aj nahé) telo ležiace v parku. Jeho veci, oblečenie, peňaženka, mobil, foťák sú fuč. Mne to príde ako logická vec, nepiť z cudzej fľaše neznámy alkohol, no pre isototu to píšem, prosím, nerob to.
- Naše kroky nás zaviedli až k Museo Nacional de Colombia a tam sme našli nádhernú architektúru – kto má rád budovy z červených tehál, príde si na svoje. Boli tu reštiky aj kaviarne.
Praktické tipy na La Candelariu
La Candelaria je historické aj umelecké centrum Bogoty. Nájdeš tu graffitti, krásne koloniálne budovy a históriu. Popri tomto idylickom obraze centra sa však odvíja ešte jeden – obraz chudoby a nebezpečenstva.
La Candelaria je krásna štvrť, no nepatrí k tým najbezpečnejším. Bežne sa ti stane, že sa zrazu ocitneš na ulici, na ktorej tušíš, že ako biela tvár byť nemáš. My sme v La Candelarii zažili ulice, ktoré boli úplne v pohode a tiež také, kde sa na nás pozeralo 50 ľudí a tipujem, že rozmýšľali nad tým istým – ako nás okradnúť.
My sme sa po La Candelarii prechádzali na vlastnú päsť, išli sme tam, kam nás nohy zaviali a tešili sme sa, že nachádzame nádherné graffitti. Občas sme však namiesto graffittov našli domy s vybitými oknami z ktorých sa pozerali najväčšie trosky ľudskej existencie (totálne zdrogovaní ľudia) a pred domom tučná pani s mačetou rozdúchavala oheň pod veľkým kotlom, kde (zrejme) varila večeru.
To sú momenty, kedy vieš, že si ako turista na zlom mieste. Vtedy zrýchliš krok, nevyťahuješ telefón ani foťák a ideš preč.
La Candelaria nemá ulice, kde by ti hrozila zaručená smrť. Nie je to slum, odkiaľ nevyjdeš živý/živá. Nebezpečenstvo je tu také plíživé, čaká, kým mu dáš príležitosť, aby nastalo. Nedaj mu tú príležitosť.
Ak by sa stalo, že by si sa dostal/a do situácie, že ťa niekto chce okradnúť – či už ti vezme kabelku alebo na teba namieri nožík a povie ti, nech mu dáš ruksak, daj mu ho. Ty nie si v pozícii vyjednávať. Treba samozrejme dodať, že toto je vyhrotený príklad. Na 99% sa do takej situácie nedostaneš, keď dodržíš základné pravidlá.
Môj tip č.1 na Candelariu: všímaj si, ako vyzerajú ľudia okolo teba, ako vyzerá ulica. A keď budeš vidieť čudných ľudí, zacítiš na sebe pohľady ľudí a budeš cítiť, že niečo je zle, dodrž tieto pravidlá:
- Nikde sa nezastavuj – ideálne ani na prechode, ak sa dá prejsť.
- Uisti sa, že nikto nie je príliš blízko teba
- Nemaj v ruke telefón, peňaženku, foťák. Nevyťahuj ich, nefoť. Nedávaj nikomu peniaze, nič si nekupuj.
- Nepútaj na seba ničím pozornosť.
- Snaž sa nájsť najrýchlejšiu cestu do bezpečnejšej ulice. Len nevyťahuj telefón, aby si si pozrel/a mapu.
- Veľakrát máš v Candelarii jednu zlú ulicu, no ostatné sú lepšie. Stačí ti zabočiť a už si v lepšom prostredí. Pozeraj sa, kam odbáčaš, nechoď ako múmia a určite si neuploaduj storky, nepozeraj sociálne médiá a nerob nič, čo ti vezme pozornosť. V La Candelarii potrebuješ vnímať, kam ideš.
- Po zotmení nechoď von.
Ja by som La Candelariu zhodnotila tak, že to nie je ani nebezpečné, no ani bezpečné.
Ak ti toto všetko príde príliš a hovoríš si, že radšej tam ani nepôjdeš, môžeš si zaplatiť graffitti tour (napr. túto alebo túto) alebo La Candelaria walking tour (túto alebo túto). Takto pôjdeš so sprievodcom, ktorý vie, kam ísť a kam nie a tiež budete vo väčšej skupine, čo dodá každému kúsok bezpečia.
Ubytovanie v La Candelarii
My sme v La Candelarii bývali v Seline. Tá mala perfektnú kaviareň + ubytovanie bolo v nádherných priestoroch. Bolo tu kino, jedáleň, spoločenská miestnosť, biliard. Všade boli graffitti a architekt sa naozaj vyhral s dizajnom. Ubytovanie bolo naozaj lacné. My sme si zobrali dorm pre 4 so súkromnou kúpeľňou a na osobu na noc sme zaplatili menej ako 10€. Nájdeš tu samozrejme tiež súkromné izby, tie sú drahšie.
Aj tento nádherný grafit je zo Seliny:
Ďalšie ubytovania môžeš nájsť aj v tejto mapke:
Pred pokračovaním mrkni aj na ďalšie články z Kolumbie:
Jedlo v La Candelarii
V La Candelarii nájdeš mnoho turistických reštaurácií s tradičným jedlom. Na odporúčanie kamoša sme našli perfektnú reštauráciu La Puerta Falsa, kde bolo jedlo výborné a tiež lacné. Vyskúšali sme tu Tamal a tiež miestnu špecialitu Ajiaco. Tieto dve veci boli výborné a veľmi ti ich odporúčam skúsiť. Tamal stál menej ako 2€, Ajiaco stálo cca 5€, no bola to obrovská porcia, z ktorej by sa najedli aj dvaja.
Káva v La Candelarii
Čo by to bolo za článok, ak by tu nebol tip na kaviareň. Uprostred chaosu mesta sme našli svoje útočisko v San Alberto, ktorí mali nádherné priestory hneď pri Múzeu zlata (+ majú prevádzku aj v Múzeu zlata).
Múzeá treba bookovať vopred
Keď sme pri tom Múzeu zlata – keď sme boli v Bogote my, bolo treba spraviť si rezerváciu a na najbližšie dni už boli miesta vybookované. Ak chceš ísť do niektorého z múzeí, ktoré Bogota ponúka a chceš mať istotu, že sa dostaneš dnu, bookni si miesto vopred.
MAPKA miest, ktoré sa oplatí vidieť v Kolumbii
Mapku miest, ktoré sme v Kolumbii navštívili, ti obratom pošlem, keď mi nižšie zanecháš mail. Verím, že ťa inšpirujú k tomu, aby si neváhal/a navštíviť Kolumbiu.
Tento článok je jeden z najkratších, aké u mňa na blogu o Kolumbii nájdeš. Nebudem vymýšľať koleso, práve naopak. Spísala som tipy, ktoré som sama nikde nenašla a odporučila ti články, kde si niekto dal extrémnu námahu, aby ich spísal.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.