Brick gothic je pomenovanie stavebného umeleckého slohu podľa druhu používaného stavebného materiálu, v tomto prípade pálenej tehly. Tento štýl je známy v regióne severných európskych krajín, kde sa kvôli používaniu pálenej tehly ako stavebného materiálu v čase gotiky zaužívalo pomenovanie Backsteingotik – Tehlová gotika.
Tromi štátmi Európy dokonca vedie aj Európska cesta tehlovej gotiky, ktorá pokrýva európske mestá s tehlovou gotickou architektúrou. Ide o Nemecko, Dánsko, Poľsko – mestá na pobreží Baltského mora, historicky spájané s Hanseatic League. Na trase sú gotické kostoly, kláštory, brány, veže a radnice. V tomto článku ale nájdeš aj ďalšie mestá Európy, kde sa nachádzajú známe stavby tohto typu.
Prvky tehlovej gotiky nájdeš takmer v celej Európe, jednoduchšie by bolo napísať, kde ju nenájdeš. 😀 Od Holandska, Francúzska, Pobaltských krajín cez Česko, Slovensko, Maďarsko Taliansko, Rusko, Bielorusko až po Švédsko, Fínsko či Švajčiarsko a Ukrajinu. Veď kto by si nepostavil tak dobre vyzerajúce budovy, ktoré dodnes lákajú turistov. A nie sú to len továrne s vysokými komínmi.
Celý zoznam budov v tomto slohu rozdelený podľa krajín nájdeš tu. Ja som ti pripravila skromný výber – z každej krajiny aspoň jednu budovu. Poď si prečítať!
Mirský zámok, Bielorusko
Zhruba 85km juhozápadne od hlavného mesta Bieloruska, Minsk, leží Mirský zámok, ktorý sa od roku 2000 zaraďuje pod Svetové dedičstvo UNESCO. Ani sa tomu nečudujem, je naozaj krásny. Pôvodne bol postavený v gotickom slohu, no postupom času bol rekonštruovaný v renesančnom až po barokový sloh.
Neveselou zaujímavosťou je, že tento zámok počas druhej svetovej vojny obsadili nemecké okupačné vojská a slúžil ako zberný tábor pre miestnych židov pred transportom do koncentračných táborov. To by som naň fakt nepovedala.
Nemocnica svätého Jána, Belgicko
Brutálne ťažký výber, lebo podľa mňa je v Beligicku takmer všetko postavené z pálenej tehly. A je to krásne! Stredoveká nemocnica svätého Jána v meste Brugy bola založená v polovici 12. storočia, čo ju radí medzi najstaršie v Európe. Vedľa nej sa nachádza kostol Panny Márie. Dnes nemocnica slúži ako múzeum Sint-Janshospitaal.
Katedrála svatého Ducha, Česko
Hradec Králové už vyše 700 rokov zdobí Katedrála svatého Ducha. Aj preto je jej história dosť bohatá a nebudem ťa ňou nudiť. Len ti poviem, že tento kostol a vlastne celé mesto Hradec Králové, kúsok od poľských hraníc, mi pripomína takú malú Prahu. Inak, v roku 1997 tu bol aj pápež Ján Pavol II. a sú tu odložené aj jeho pozostatky.
Vo vežiach sa nachádzajú štyri historické zvony – Dominik (nazývaný aj Leopold), Orel (nazývaný aj Michal), Žebrák (nazývaný Václav) a Nový zvon (nazývaný Klement).
Katedrála v meste Ribe, Dánsko
Ak som si myslela, že v Belgicku je všetko tehlové, tak to som si ešte nepozrela Dánsko. Katedrála v starobylom Ribe, nazývaná aj Katedrála Panny Márie, bol prvý kresťanský kostol v Dánsku už za čias Vikingov, na ktorý dostali povolenie od pohanského kráľa. Aj preto je jej história mega bohatá, rovnako tej v Hradci Králové.
Interiér by si v žiadnom prípade nepriradil práve k jej exteriéru. Aj ja som len čumela. 😀 Neukážem ti to, prepáč, musíš to vidieť na vlastné oči!
Eastgate House, Anglicko
Krásny alžbetínsky mestský domček ako z anglického filmu. Takto si predstavujem anglický vidiek! Hoci aj v Londýne máš kadejaké tehlové stavby, tento stojí za to vidieť. Dom sa objavil aj v niektorých dielach anglických velikánov, medzi nimi napríklad Charles Dickens s dielom Kronika rodu Pickwickovcov.
Katedrála v meste Tartu, Estónsko
Inak pomenovaná ako Dorpatská katedrála je bývalý katolícky kostol v estónskom Tartu. Z budovy je momentálne brutálne fotogenická budova s výhťadom na mesto. V malej zrekonštruovanej časti sa nachádza aj múzeum univerzity v Tartu. Mňa jednoducho udivuje, ako je svet plný tak nádherných budov a každá má svoju históriu vpísanú do svojich stien!
Dlho som rozmýšľala, akú stavbu mi pripomína, až som zistila, že slovenskú Katarínku v trošku lepšom stave, že?
Katedrála v meste Turku, Fínsko
Ide o jednu z najvýznamnejších a najstarších fínskych architektonických pamiatok. Hoci bol kostol pôvodne katolícky, v súčasnosti ho využíva protestantská Fínska evanjelická luteránska církev a je sídlom ich arcibiskupa v Turku. V roku 1827 bola značne zasiahnutá požiarom, no neskôr ju zrekonštruovali a zároveň zväčšili.
Zaujímavosťou je, že v katedrále je pochovná švédska kráľovná Karin Månsdotterová a práve pred touto katedrálou Fíni radi oslavujú vianočné sviatky v kruhu blízkych. Kto by povedal, že to nebude v saune? 😀
House of the three Lepards, Francúzsko
Popravde, nájsť nejaké info ohľadom tejto budovy postavenej z red bricks bolo dosť náročné. Nachádza sa na severe Francúzska v meste Arras. Mňa na ňom zaujali tie kvietky v oknách! A ,,schodíky“ na streche. A lomený oblúk naspodu budovy. Je mi ľúto, že som sa o tomto dome nevedela dočítať viac, ak niečo vieš, napíš mi, prosím!
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Kostol sv. Mikuláša, Nemecko
Ďalšia veľmoc pálenej tehly. Popravde, keď som bola v Hamburgu, odkiaľ je úvodná fotka, ani mi nenapadlo, že existuje niečo ako celý zoznam miest s budovami red bricks. A Nemecko vyniká! Ani stredoveký Kostol sv. Mikuláša (Alte Nikolaikirche) spolu s mestskou radnicou vo Frankfurte nad Mohanom nemôže byť výnimkou.
Má až 51 zvonov! To si ani neviem predstaviť, ty áno? 4 sa používajú pre pušky a 47 pre zvonkohry. Super!
Katedrála v Türje, Maďarsko
Na severozápade od jazera Balaton leží mesto Türje, kde sa nachádza stredoveká katedrála, ktorú je vidieť už z diaľky. Odkedy ju postavili v 13. storočí, ostala prakticky bez väčších zmien a úprav. Pôvodne románska stavba sa postupom času stala gotickou budovou. V Maďarsku nie je nejako extrémne veľa red brick stavieb, a preto som ako reprezentanta vybrala práve túto.
Bazilika sv. Antona Paduánskeho, Taliansko
Milované Taliansko nesmie chýbať! V Benátsku na severe krajiny, v meste Padua sa nachádza impozantná stavba, pri ktorej som si zbierala ústa zo zeme. WAU! Nerozumiem, prečo som tu ešte nebola. Pápežská bazilika svätého Antona Paduánskeho je rímskokatolícky kostol a zároveň bazilika minor.
Chodia sem ľudia z celého sveta, a pre zaujímavosť – stavala sa takmer 100 rokov a je mixom viacerých štýlov, čo je jasne vidieť aj na fotke nižšie.
House of the Black Heads, Lotyšsko
V starom meste, v centre hlavného mesta Lotyšska, v Rige je celkom veľa stavieb, ktoré sa pýšia titulom budovy brick gothic. Mne ale najviac v pamäti utkvel House of the Blackheads, postavený v prvej tretine 14. storočia pre Bratstvo čiernych hláv, cech pre slobodných obchodníkov, majiteľov lodí a cudzincov v Rige. Budova bola v roku 1999 zrekonštruovaná, kedy úplne vymenili pôvodné tehly a nahradili ich novými.
Roztomilá architektúra. Predstav si, že teraz prídeš do Bratislavy ako cudzinec a dostaneš nevýraznú intrákovú izbu. Udivuje ma, ako sa zmenili priority ľudstva za tie storočia. 🙂
Kostol svätého Františka a svätého Bernarda, Litva
Na Pobaltí ostávame, je tu ďalšia impozantná bodova, tento raz vo Vilniuse v Litve. Rímskokatolícky Kostol svätého Františka a svätého Bernarda, s románskymi a barokovými prvkami, je venovaný svätým Františkom z Assisi a Bernardinovi zo Sieny. Je to dôležitý príklad gotickej architektúry v Litve. A naozaj úchvatný!
Oude Kerk, Holandsko
Stavba Oude Kerk je najstaršou budovou v Amsterdame a najmladšími umeleckými ústavmi, dodnes je kalvínskym kostolom. Paradoxne sa nachádza v red-light district. 😀 Leží na jednom z kanálov asi tak ako väčšina budov v krásnom Amsterdame. Tam sa teda treba pozerať všade okolo seba, nech o niečo neprídeš.
V celom Holandsku sú desiatky red brick stavieb, bolo ťažké si vybrať.
Hrad Malbork, Poľsko
Veľmi známy hrad Malbork na severe Poľska je postavený v štýle brick gothic. Zamyslel/a si sa niekedy nad tým? Ani ja nie. Stredoveká pevnosť je právom zaradená na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Je to najväčší gotický hrad postavený z tehly. Dozvedám sa veľa nových informácii, až ich nestíham spracovávať.
Kráľovecká katedrála, Kaliningrad (Rusko)
Königsberg Cathedral patrí k symbolom mesta Kaliningrad, ktorý poukazuje na jeho nemeckú minulosť. Vidieť tu pekný kontrast minulosti a terajšieho sveta, hlavne mám na mysli architektúru. V kostole sa nachádza múzeum, ale konajú sa tu aj bohoslužby rôznych konfesií a koncerty. Dokonca sa v roku 1996 uskutočnila rekonštrukcia hrobu filozofa Immanuela Kanta, ktorý je rodáka z mesta.
Inak, mesto Kráľovec bolo založené Čechom, čo je pre mňa celkom novinkou. Tento kúsok európskeho Ruska na pobreží Baltského mora má pomerne veľa ďalších stavieb v štýle brick gothic. Zaujímavé miesto!
Vufflens Castle, Švajčiarsko
Rozprávkový Hrad Vufflens je ozaj dokonalý. Krásny! Tento švajčiarsky stredoveký hrad sa práve dostal na môj travel list hneď ako to bude možné, aspoň zvonku. Lebo je v súkromnom vlastníctve. Aj ja chcem bývať na hrade s výhľadom na jazero Ženeva, poprepletaným históriou! Kto sa pridá?
Aaa, neviem sa naň stále vynadívať. Poďme ďalej, do Švédska.
Hrad Vik, Švédsko
Hrad Vik je považovaný za najlepšie zachovaný stredoveký hrad vo Švédsku. Hrad pri jazere Lårstaviken bol rodiskom aj jedného z výhercov Nobelovej ceny za chémiu. A môžeš sa tu ubytovať aj ty. Mrkni sem. Je ideálny pre páry, hodnotený nadpriemerne a pozor na vec – vedia ti tu pripraviť chocolate, cheese alebo wine tastings, ale aj sprievodcu po hrade.
Vedela by som si tu predstaviť takú poriadnu dovolenku a verím, že nie som jediná.
Kostol sv. Bartolomeja, Ukrajina
Zoznam uzatvárame kostolom na Ukrajine. Už som poriadne vyšťavená, to ti poviem, ale čosi na srdci mám aj o tejto stavbe. Rímskokatolícky kostol národnej hodnoty, jeden z najznámejších stredovekých gotických monumentov Ukrajiny je zároveň aj najstaršou stavbou mesta Drohobyč. Tento chrám, po katedrále v meste Ľvov, je druhý najstarší gotický kostol na západnej Ukrajine.
Tak čo? Dáš si aj ty svoju európsku tour de tehlová gotika?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.