Za názvom „Škandinávia“ sa ukrývajú tri krajiny na severe Európy. K Nórsku, ktoré som pobehala loďou, som pred niekoľkými mesiacmi pridala aj spontánnu návštevu Švédska a Dánska. Veľa som neplánovala, mala som rezervované len ubytovanie a išla som štýlom „idem a googlim.“ Napriek tomu som sa vrátila s kopou zážitkov a tipov. Aj vďaka nim si Švédsko a Dánsko, ktoré majú povesť drahších destinácií, užiješ naplno. V tomto článku ti porozprávam o Štokholme.
Toto je hostblog. Ďakujeme Janke za napísanie článku.
Ako sa dostať do Štokholmu
Ak chceš, do Štokholmu môžeš ísť aj na bicykli, no najrýchlejšie je letieť. Pri švédskej metropole sú 4 letiská. To najbližšie, 9 km vzdialená Bromma, prijíma vnútroštátne lety. Hlavné letisko je Arlanda. Leží 40 km od Štokholmu a využíva ho väčšina leteckých spoločností.
Tie nízkonákladové používajú na pár letov aj Västerås. Ich hlavné letisko je Skavsta. Označuje sa ako štokholmské, no v skutočnosti je až 100 km od metropoly, blízko mesta Nyköping. Sem so spoločnosťou Ryanair priletela aj ja.
Letenka stála len 9€, čo nie je výnimočné, pretože na jeseň už nie je v Štokholme hlavná sezóna. Ak chceš ísť v lete, hľadaj v predstihu. Viac o tom, ako hľadať letenky šikovne a lacno sa dozvieš v článku o hľadaní lacných leteniek.
Ako sa dostať z letiska Skavsta
Autobusom a vlakom cez Nyköping
Letisko (zastávka sa volá Skavsta Flygplat) je spojené verejnou dopravou s centrom mesta Nyköping. Premáva tam cca každú hodinu autobus, aktuálne s číslom 515. Lístok sa dá kúpiť v obchode Pressbyrån na letisku, cez aplikáciu alebo stránku Sörmlandstrafiken, a v autobuse, kde ale môžeš zaplatiť len kartou. Cieľovou stanicou linky sú 7 km vzdialené stanice – železničná a autobusová, odkiaľ premávajú spoje aj do Štokholmu.
Na vlakovú stanicu Stockholm Central chodia vlaky spoločnosti SJ. Lístky si kúpiš na stanici, v aplikácii aj na stránke. Cestovať budeš asi 1,5 hodiny.
Priamy letiskový autobus Flygbussarna
Shuttle bus spája letisko Skavsta so Stockholm Central a mestami Norrköping a Linköping. Vyjdeš z terminálu a hneď za rohom je nástupište, na ktorom sadneš do autobusu a o hodinu a pol sa zobudíš v Štokholme. Je to celkom lacné (199 SEK), oproti ceste verejnou dopravou len asi o 2€ drahšie a oveľa pohodlnejšie. Lístky sa kupujú v pokladni na letisku, v autobuse (len platobnou kartou), v aplikácii alebo na stránke.
Spoločnosť Flygbussarna cez pandémiu upravila podmienky. Sú stále veľmi flexibilné. Lístky si nekupuješ na konkrétny deň a autobus, ale s platnosťou 3 mesiacov, počas ktorých môžeš cestovať oboma smermi. Nevyužité lístky sa dajú stornovať (kým platia). Pri kúpe cez web alebo aplikáciu je to dokonca bez administratívneho poplatku.
Odchody autobusov z letiska sú stále prispôsobené skutočným príletovým časom, ku ktorým sa priráta rezerva, aby cestujúci stihli prejsť prípadnou kontrolou testov a očkovania. Cestovný poriadok sa pravidelne upravuje podľa zmien v letových poriadkoch, ku ktorým ešte dochádza. Ak je zrušený let, je automaticky zrušený autobus.
Najaktuálnejšie informácie si pred cestou over na webe. Informácie o ostatných letiskách zase nájdeš na Visit Sweden.
Doprava v Štokholme
V Štokholme som veľmi rada chodila pešo. Mesto nie je také obrovské a jeho najatraktívnejšie miesta sú, až na pár výnimiek, celkom po kope. V metropole Švédska nehľadaj hygge, skôr strohú, až nemeckú organizovať. Aj vďaka nej všetko funguje, vrátane dopravy, na ktorú máš nekonečné možnosti. K dispozícii sú tiež klasické taxíky, aj služby zdieľanej prepravy cez aplikácie ako Uber a Bolt.
Kolobežky
Úplne všade v meste sú kolobežky od spoločností Bolt, Lime, Voi, Bird, Tier a iné. Na jednotlivých stránkach nájdeš aj informácie o cenách. Ja som si kolobežku nepožičiavala, veď načo by som šla rýchlo, ak neviem, kam idem. Ale je to jednoduché a funguje to takto:
- stiahneš si aplikáciu,
- vytvoríš si účet s platobnou metódou,
- oscanuješ QR kód kolobežky, ktorú si chceš požičať,
- jazdíš,
- vrátiš na miesto vyznačené v aplikácii, kde potvrdíš vrátenie.
Cez aplikáciu EU Bike si môžeš požičať aj bicykel. Teda, ak na to bude počasie.
Verejná doprava
Štokholmská verejná doprava pozostáva z metra, autobusov, električiek a trajektov. Pokrývajú celé mesto, vrátane od centra vzdialenejších ostrovov. Kam všade jazdia, a v akých časoch, si vyhľadáš na stránke, rovnako ako v každom inom väčšom meste.
Aj k jednotným lístkom na dopravu sa dostaneš veľmi ľahko. Okrem automatov a predajní si ich kúpiš aj priložením platobnej karty na čítačku a v aplikácii „SL-Reseplanerare och biljetter“, ktorá slúži aj na plánovanie cesty.
Veľmi obľúbené sú v meste trajekty. Veľa miest propaguje aj Hop on & Hop off loď, ktorá funguje podobne ako turistický autobus. Jazdí svoj okruh, a keď si kúpiš lístok, môžeš sa celý deň voziť, nastúpiť a vystúpiť na ktorejkoľvek zastávke. Na všetky miesta tejto turistickej lode ale premáva aj trajekt verejnej dopravy alebo tam prejdeš cez mosty. Jej jedinou výhodou je tak audio sprievodca na palube.
Ubytovanie v Štokholme
Aj v švédskej metropole som chcela bývať blízko centra. Šetrí to čas, a keď idem sama, radšej bývam na miestach, kde to viac žije. Cítim sa tam bezpečnejšie než v okrajových častiach, najmä ak idem von za tmy.
Vybrala som si časť Riddarholmen. Je to malý ostrovček v centre, ktorý je súčasťou Gamla Stan. Neprehliadnuteľný je tu kostol, kde pochovali niekoľkých skorších švédskych panovníkov. Z jednej časti je krásny panoramatický výhľad na záliv Riddarfjärden a radnicu v pozadí. Tam stál aj môj hotel, teda skôr botel. Bývala som totiž na lodi, v kajute s výhľadom priamo cez zátoku.
Ubytovanie na Mälardrottningen Yacht Hotel & Restaurant bolo originálne a výborné polohou aj službami. Ak si ešte na lodi nebýval/a, vedz, že kajuty sú dosť malé, môžeš tu mať klaustrofobický pocit.
Okrem Riddarholmenu som zvažovala aj ubytovanie priamo v srdci Gamla Stan, Starého mesta so všetkými pamiatkami a kopou miest, kde sa dá ísť najesť či sadnúť si na drink. A tiež Norrmalm, modernú a obchodnú oblasť. Má síce menej atrakcií, no k najhlavnejším je blízko. Okrem toho je to dopravný uzol mesta s top možnosťami na nákupy.
Akúkoľvek lokalitu zvažuješ, odporúčam ti rezervovať si ubytovanie čo najskôr (najlepšie také, ktoré ponúka bezplatné storno). Ja som rátala s tým, že keď je mimo sezóny a pandémia, bude do poslednej chvíle veľa voľných a lacných izieb, a preplatila som to.
Ďalšie tipy na ubytovanie v Štokholme:
Jedlo v Štokholme
Čo ochutnať v Štokholme
Pred cestou som si nebola istá, čo okrem slávnych mäsových guliek od švédskeho jedla očakávať. Ku krajine patrí dlhé pobrežie a lesy, preto v jej kuchyni dominujú ryby a mäso. Obľúbené je pre nás netypické sobie mäso, súčasť tradičnej kuchyne Saamov.
Takisto je bežné, že všetko, čo dá (aj nedá), nakladajú, konzervujú a fermentujú. Napríklad sú to slede. Konzervované a kvasené slede, ktoré volajú Surströmming, patria k najsmradľavejším jedlám sveta. Na to som si netrúfla, ale chutil mi Gravad lax, naložený losos s kôprom.
Švédi (a aj ja) majú radi brusnice v akejkoľvek forme. Robia z nich džem, ale nenatierajú ho len na koláče. Dávajú si ho k mäsovým guľkám, na steak, zemiaky či ku kaši. Sú to zvláštne, ale chutné kombinácie.
Veľmi obľúbenou dvojicou chutí je pre Švédov aj káva a koláč. Je to dôležitá súčasť ich kultúry. Majú pre ňu i špeciálne pomenovanie – Fika. Je to prestávka na kávu, nárok, na ktorú majú dokonca zahrnutú v pracovných zmluvách. Vychutnávajú si ju všade – doma, v prírode, v kaviarňach. Pijú silnú filtrovanú kávu, ktorá síce nie je taká, že z nej praví kávopiči padnú na zadok, ale výborne sa hodí ku kanelbullar, švédskym škoricovým buchtám.
Kde sa v Štokholme najesť
Švédsko a Škandinávia sú drahé, čím skôr sa s tým zmieriš, tým sa ti bude dýchať ľahšie. Aj tu je ale pár možností, ako ušetrí a stále si užiješ.
Rezervuj si ubytovanie s kuchyňou a jedlo si priprav sám. Už s chladničkou v izbe máš možnosť uložiť si tam aspoň niečo na raňajky. Tiež môžeš zbehnúť do supermarketu a spraviť si lepáky. Nie je to vrchol gastronómie krajiny, no ak uprednostňuješ nekulinárske zážitky, postačí. Najbežnejší a celkom dobre vybavený supermarket je Coop.
Potom sú tu obchodíky ako 7-Evelen a Pressbyran, ktorý má lepší výber. Majú rýchle občerstvenie, ovocie, čerstvé aj polotovarové sendviče, nápoje, sladké, kávu, koláče. Pozor, v Gamla Stan ich je málo.
Štokholm nie je, na rozdiel od iných metropol, ani „zamorený“ stánkami s pizzou či kebabom. Je to dobrá správa pre atmosféru mesta, trochu horšia pre tých, čo sa chcú lacno najesť. Sem-tam nájdeš tradičné štokholmské food-trucky s rozmanitým a chutným jedlom za prijateľnú cenu. Ak chceš vedieť, kde sú odparkované, nájdi si ich polohu na mape.
Dobrou správou je, že ani za jedlo v reštaurácii nemusíš nechať majetok. „Veľké“ jedlo sa najviac oplatí cez obed. Vo Švédsku totiž majú obedové menu, a to od 11. od 14. hodiny. V ponuke býva okrem hlavného jedla aj nápoj, káva alebo sladké.
Tipy na kaviarne a reštaurácie v Štokholme
Nie je ich veľa, keďže som síce jedla na viacerých miestach, no nezaujali ma natoľko, aby som ich odporúčala.
- Kaviareň Fjällgatans Kaffestuga – tu si vychutnáš Fiku aj s parádnym výhľadom. Pozor, otvorená je sezónne.
- Bun Meat Bun – výborná burgráreň s viacerými pobočkami v meste.
- Meatballs for the People – má viac než 10 druhov švédskej špeciality – mäsových guliek. Nestihla som ju vyskúšať, no okrem oficiálnej stránky mesta mi ju odporúčalo aj niekoľko kamarátov.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Treba si pred cestou zameniť eurá na švédske koruny?
Stručne a jasne, netreba. Všade sa dá bezpečne a pohodlne platiť platobnou kartou. Nemusíš sa tak starať o švédske mince či bankovky. Keď sa ťa predavač opýta, či chceš kartou platiť v lokálnej mene alebo v eurách, odpovedaj vždy, že v lokálnej mene – dostaneš lepší kurz.
A ak si náhodou budeš vyberať peniažky z bankomatu, tak si zvoľ možnosť bez konverzie, vychádza to z pohľadu výmenného kurzu najvýhodnejšie. Bežne odporúčam zobrať si z domu základnú rezervu v cashi. Pri Švédsku si myslím, že je to asi aj zbytočné. Ak odletíš s 2€ v peňaženke, no máš plnú kartu peňazí, nezažiješ problém.
Čo by si mal/a o Štokholme vedieť
- Švédsko je technologicky veľmi vyspelé. Zaviedlo aplikácie do všetkých aspektov života. Prostredníctvom appiek a QR kódov si kúpiš lístok na akúkoľvek dopravu, objednáš v reštauráciách, prenajmeš bicykel či kolobežku.
- V meste sú WC kabínky, ktoré ľahko odomkneš priložením platobnej karty. Celkom pravidelne ich čistia, sú v lepšom stave ako naše verejné WC. Sú na každom rohu, najmä na turistických miestach, a tak nemusíš hľadať kaviareň alebo krík.
- Švédi sa snažia vylúčiť zo svojho života hotovosť. Bola som tam 3 dni a SEK som ani nevidela. Daj si pozor, aby si mal/a funkčnú platobnú kartu, lebo hotovosťou niekde vôbec nezaplatíš.
- Štokholm je v rekonštrukcii, na niektorých miestach až do konca roka 2022. Katedrála aj palác boli zakryté lešením, čo ma trochu sklamalo. Ak sa chystáš do mesta kvôli nim, s návštevou počkaj. Slussen budú renovovať môžno ešte dlhšie. Je to kopcovitá štvrť a od pobrežia k jej vrchným častiam vedú výťahy a schody. Tie sú ale teraz zatvorené a ohradené lešením. Treba to obchádzať, a nedá sa to úplne jednoducho, keďže sa mi zdalo, že uzavreté trasy Google mapy ešte celkom nepodchytili.
Škandinávia je chladnejšia destinácia, vhodná skôr na neskorú jar a leto, kedy je najteplejšie. Obdobie mimo sezóny, skoršiu jar a neskôr na jeseň, charakterizuje nevyspytateľnosť počasia. Nebýva až taká zima, akurát to kazia prehánky. Veľký problém pre mňa bol hnusný a studený vietor, ktorý dul najmä blízko vody. Kvôli nemu bolo v tieni pocitovo fakt chladno.
Radšej než jednu hrubú bundu ti odporúčam oblečenie vrstviť, dať si na vrch niečo tenšie, no neprefúkateľné a nepremokavé. Hodiť sa ti bude čiapka a hoci aj tenší šál. S dáždnikom sa ani neobťažuj, uletí ti. Radšej stav na kvalitný pršiplášť. Ak sa chystáš chodiť po kamenistých vyhliadkach, vezmi si pevnejšiu obuv. Keď je mokro, kamene sa dosť kĺžu.
V prospech jari a jesene v Štokholme hovoria farby. Všade sú stromy a mesto je kúzelné, keď je celé zelené, a najmä vtedy, keď je lístie odeté do pastelovej. Výhodou je aj nižší počet turistov, ktorý v lete ešte znásobujú výletné lode. Nevýhodou môže byť, že niektoré atrakcie nie sú v prevádzke alebo nepremávajú tak často.
V Štokholme sa mi veľmi páčilo a snáď sa mi podarí vidieť ho znova aj v lete.

Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka od cestovania na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s “mojou” loďou po svete.
Instagram: Loďou po svete