Ak by som sa niekedy musela alebo chcela odsťahovať z Bratislavy, mojou druhou voľbou by boli Košice alebo Banská Štiavnica. Obe sa mi páčia z rovnakého dôvodu – majú čarovné historické uličky, zašité čarovné miesta a bohatú kultúru. Cieľom tohto článku je nalákať ťa na výlet do Košíc. Zlé reči síce povrávajú, že tu nič nie je, no ver mi, opak je pravdou.
Košice ma vždy fascinovali architektúrou, malebnými uličkami a gastro zážitkami. Mám šťastie. Vždy, keď do Košíc idem, ujme sa ma niekto z kamošov. Najväčšia vďaka za košické objavy patrí foodbloggerovi Tomášovi s Jankou, Ivetke, ktorá má na svedomí projekt Som Idealista a Julke, ktorá je moja blogerská kolegyňa a občasná sprievodkyňa po Košiciach.
Aj vďaka nim vám teraz môžem dať tieto tipy na zaujímavé miesta v Košiciach.
Prechádzka neznámymi uličkami Košíc
Zabudni na Hlavnú ulicu, tú pozná každý. Prejdi sa radšej skrytými uličkami.
Na tvoju košickú prechádzkovú trasu si zapíš tieto ulice:
- Vrátna,
- Zvonárska,
- Zámočnícka
- Vodná ulica smerom ku Kunsthalle. Mimochodom, Vodnou ulicou kedysi tiekol Hornád.
- Tvoju cestu môžeš ukončiť oddychom v neďalekom mestskom parku.
Určite nevynechaj ani Dominikánske námestie. Nájdeš tu nielen trhy s ovocím, zeleninou, či kvetmi, ale aj dobrú kávu, smoothie, či obed v San Domenico caffe. Okrem toho sa ti Košice ukážu z iného svetla. Odtiaľto smerom na Hlavnú ulicu vedie ďalšia tajná ulička – daj si do Google mapy napríklad Jaskyňa Reštaurácia a Café, tá sa nachádza práve v tejto uličke.
Okrem týchto určite nezabudni navštíviť Halmiho dvor, kde sú romantické dáždniky a tiež Tabačku Kulturfabrik. V Halmiho dvore bolo donedávna Halmi cafe. To žiaľ zatvorili a teraz je tam čajovňa Amana. Priestor ako taký je nádherný, dokonca som tam kedysi mala Travelhackerské prednášky. Nabudúce navštívim aj čajovňu a dám ti tip, či sa oplatí ísť. O Tabačke Kulturfabrik nájdeš informácie aj v gastrosekcii pretože ich kuchyňa je výborná.
Hrnčiarska v Košiciach je miesto, ktoré nesmieš obísť
Tak trochu zašitá ulička s neskutočnou atmosférou. Kto pozná bratislavskú uličku Kapucínska, tak Hrnčiarska je podobná, no ešte čarovnejšia a historickejšia. Hrnčiarska sa nazýva aj uličkou historických remesiel. Nájdeš tu obchodíky kováča, brašnára, stolára, či hrnčiara.
Pri vstupe na Hrnčiarsku zaujme aj námestie pri Miklušovej väznici a samotná väznica. Určite sa choď pozrieť dnu. Hrnčiarska však nie je iba o historických remeslách. Nájdeš tu neskutočné historické dvory, ktoré boli zreštaurované a slúžia ako letné terasy pre reštaurácie (viac v sekcii gastrotipov).
Mimochodom, Košice majú aj perfektné prehliadky. Každý mesiac sú zamerané na inú časť Košíc. Volajú sa Potulky Košicami – potulka.sk. Dá sa booknuť aj privátna tour, ktorá začína od 45€ – ideál pre väčšie skupinky, ktoré chcú prehliadku v konkrétny deň a konkrétny okruh.
Gastrozážitky Košíc – kam sa ísť najesť či na drink v Košiciach?
- Ak si burger-fan, tak ti odporúčam overenú klasiku Grange, ktorý našiel svoje nové miesto na Mäsiarskej ulici, po tom, čo opustil stánok v mestskom parku. Hneď vedľa Grange nájdeš novú mexickú reštauráciu La Hacienda. Obe reštiky sa nachádzajú v príjemnom dvore, ktorý sa večer naplní Košičanmi.
- Čo sa týka klasickej kuchyne, tak určite nevynechaj Med Malina a hlavne vyskúšaj ich famózne pirohy. Konkrétne mix troch chutí “ruské, mäsové a kapustovo hríbové”. Halušky majú tiež perfektné!
- Street foodovú scénu zastupuje Smile street food a Robin, čo sú food trucky, ktoré nájdeš za “Priorom” pri kine Úsmev. A keď tam budeš, určite zajdi aj do samotného kina.
- V reštaurácií Republika východu je celý jedálny lístok napísaný po vychodniarsky. Trúfneš si?
- V mojom zozname by som nemohol vynechať ani kultúrne centrum s názvom Tabačka kulturfabrik, kde okrem umenia a eventov vyskúšaj aj ich kuchyňu, ktorá určite stojí za to
- Neďaleko Tabačky sa nachádza aj úplná novinka na košickej gastro mape Ohnisko fire dining & brew bar pre ideálnu kombináciu jedla a piva.
- A z večerných aktivít nevynechaj najmä košický pivný dom Dobré časy s 30 pivami na čape a dobrou pivnou kuchyňou. Odkiaľ sa dá plynulo presunúť na Kováčsku do Little Havana na ochutnávku rumov.
- Super vodnú fajku ti spravia v My Hookah kúsok od Hlavného námestia. Práve tam som sa naposledy náhodne zastavila po ceste do hotela a zvrtlo sa to do super 3-hodinového pokecu, ktorý začal: ,,Ahoj, Janka, ty nás síce nepoznáš, no my čítame tvoj blog.” 🙂
- Na Hrnčiarskej sa určite oplatí ísť si sadnúť do dvora, ktorý patrí baru Jazz. Mňa sem zobrala kamoška Julka a padla som na zadok z tej architektúry a dizajnu! Už menej som spadla na zadok z obsluhy, no možno som mala len zlé šťastie.
- Keď na raňajky, tak do raňajkárne Rozprávka, ktorá sa nachádza na magickej Hrnčiarskej! Majú nielen dobré raňajky, ale aj nádherný dekor, ktorý hovorí príbeh minulosti. A ten dvor…
- V San Domenico caffe nájdeš nielen dobrú kávu, ale aj výborné jedlo a smoothiečka. Majú tu široký výber aj pre vegetariánov a vegánov.
- A keď už sme pri kaviarniach, výbornú kávu na 100% dostaneš v Nico caffe.
- Keď chceš tvoju polovičku ohúriť niečim špeciálnym, vezmi ju do reštaurácie / kaviarne Slávia. Tá je v Košiciach už 120 rokov a má nádherné historické priestory aj dobré jedlo.
Pre viac gastrotipov čekni aj Tomášov foodblog na Instagrame, kde zdieľa tipy, kam po svete za dobrým jedlom.
Unikátny hotel je zážitok!
Od jednej z čitateliek, Ivany, som dostala tip na „The invisible hotel“. Názov ma zaujal… Google prezradil, že ide o 6 izieb naprieč Košicami. Každá má iný dizajn a príbeh. Cítiť sa môžeš ako v privátnej umeleckej galérii, v zlatej klietke, či paralelnej realite. Všetky ich izby si môžeš pozrieť cez tento odkaz.
K13 – nové mesto umenia
Galérie a umenie nie sú bežne stredobodom môjho cestovania. Košice však vytvorili niečo, čo treba vidieť a zažiť. Z bývalých priestorov vojenských kasární spravili úplne novú umeleckú štvrť, ktorá dýcha kreativitou a energiou.
Nájdeš tu ateliéry, galériu, dielne, učebne, sály určené na koncerty, divadlo, prednášky, či konferencie. Inými slovami – vždy sa tu niečo deje. Nachádza sa tu tiež amfiteáter a Steelpark – park vedy a zábavy pre deti a mládež.
Zaujímavým miestom je Hala umenia. Svoje diela tu vystavujú diela slovenskí aj zahraniční umelci. Hala však kedysi slúžila úplne inému účelu – bola to krytá plaváreň. Je považovaná za jednu z architektonicky najhodnotnejších budov vybudovaných na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia.
ZOO + bobová dráha
Košická zoo je najväčšou na Slovensku a v strednej Európe a treťou najväčšou v Európe. Ja osobne síce nie som fanúšik zoo, no je to perfektný spôsob ako spoznať zvierací svet, ktorý nájdeme vo svete. Hneď vedľa zoo je aj bobová dráha, takže o program na celý deň máš postarané. Toto je ideálny program pre rodinky s deťmi. A keď už sme pri tých deťoch, rodičia – pozrite aj detskú železnicu Košice, vyzerá to ako super aktivita!
Letné schladenie sa a zábava na jazerách v Košiciach a okolí
Kto do Košíc smeruje v lete, určite uvíta aj super jazerá. Do môjho oka padlo jazero Bukovec a Beňatinský lom. Lom pri obci Beňatina slúžil na ťažbu vápenca približne štyri desaťročia. Po ukončení ťažby sa na povrch vytlačila spodná voda, ktorá vytvorila krásnu prírodnú scenériu, často prirovnávanú k ikonickým Plitvickým jazerám v Chorvátsku.
Pre milovníkov športov a adrenalínu je tu možnosť splavovať Hornád, konkrétne na 3 rôznych miestach.
Kto má rád wakeboarding a vodné športy si príde na svoje vo Wake Ski parku. Ak preferuješ korčulovanie, neďaleko je korčulový chodník. Ten vedie popri Hornáde.
V Parku Anička zas môžeš člnkovať na vodnej hladine jazierka. Krásny je aj park naokolo a nájdeš v ňom aj workoutové ihrisko.
Botanická záhrada Košice
Nádherný park, kľud a tiež veľa zaujímavostí nájdeš v košickej botanickej záhrade. Kto má rád prírodu, rastliny a zelenú si tu príde na svoje.
Architektonické dominanty Košíc
Dóm svätej Alžbety v Košiciach
Dominantou každej fotky z Košíc je v 99% prípadoch tento najväčší slovenský kostol. Nachádza sa na Hlavnom námestí a plocha jeho interiéru je 1200m2. Ide o najvýchodnejšiu gotickú katedrálu, kapacita je 5000 ľudí. Dóm sa začal stavať na konci 14. storočia a ukončenie výstavby sa datuje do roku 1508.
Jakabov palác
Kto do Košíc aspoň raz prišiel vlakom, si určite všimol nádherný Jakabov palác. Budova z rokov 1899 – 1903 bola postavená v gotickom štýle a je ako vystrihnutá z rozprávkovej knižky. Palác bol postavený na pamiatku kráľovi Matejovi Korvínovi, sídlil tu aj prezident Česko-slovenska Edvard Beneš. V rokoch 1992 – 2000 tu sídlila britská ambasáda. Odvtedy je budova prázdna, nevyužívaná a v správe mesta Košice. Pre verejnosť je neprístupná.
Výlet do katakomb v múzeu archeológie Dolná brána
O tomto mieste som sa dozvedela iba vďaka písaniu článku. Google mi ukazoval krásne podzemné priestory v Košiciach. Zistila som, že mesto Košice sprístupnilo vstup do historických objektov Dolnej brány po tom, ako ich objavili pri rekonštrukcii Hlavnej ulice v rokoch 1996 až 1998.
Dnes je tam vytvorené aj Múzeum tokajskej vínnej cesty. Košice totiž v minulosti obchodovali s tokajským vínom po celej Európe. Toto múzeum je prístupné verejnosti od 1. mája do 15. októbra denne od 10:00 hod do 18:00 hod. okrem pondelka. Dospelí platia vstup 90 centov, deti a dôchodci 50 centov. V tomto článku nájdeš o múzeu viac informácií.
Miklušova väznica
Ide o dva prepojené gotické domy z prvej polovice 15. storočia. Na začiatku 17. storočia boli adaptované pre potreby mestskej väznice a mučiarne. Na tieto účely slúžila až do roku 1909. V súčasnosti je v objekte Miklušovej väznice a Katovom byte inštalovaná expozícia Východoslovenského múzea v Košiciach s názvom Košické storočia.
Expozícia je zameraná na stredoveké trestné právo a súdnictvo, históriu mesta, remeslá a obchod. Neďaleko väznice nájdeš aj Rodosťo – pamätný dom Františka II. Rákociho, ktorý je tiež súčasťou vyššie spomínanej expozície.
Východoslovenské múzeum v Košiciach
Okrem expozície, ktorú spomínam vyššie, nájdeš v múzeu aj expozíciu o Košickom zlatom poklade. Objavili ho 24. augusta 1935 pri stavebných prácach v budove na Hlavnej ul. č. 68 v Košiciach. Je jedným z najvýznamnejších v európskom i svetovom meradle. Tvorí ho 2920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz.
Výhľady na Košice
Lúka pod Hradovou
Lúka sa nachádza na južnom svahu vrchu Hradová a je súčasťou košickej metskej častí Sever (leží hneď nad sídliskom Podhradová). Dá sa tu aj opekať a nechodí sem veľa ľudí, pretože to nie je známe miesto.
Vyhliadková veža Hradová
Umiestnená na vrchole kopca Hradová na severnom okraji mesta Košice. Prístup je chodníkom pre peších (cca 20 min) od parkoviska. Veža je 21,51 metrov vysoká a máš z nej krásne výhľady na Košice. Vstup sa platí sumou 1€ pre dospelých a 0,50€ pre seniorov a deti. Kúsok od vyhliadky sa nachádza aj Košický hrad – nedostavaná stavba z 13.storočia.
Výhľady z Kavečian a zo Žigmundovej veže
Okrem týchto dvoch je pekný výhľad na Košice ešte z Kavečian a na Hlavné námestie a staré mesto Košíc je zas pekný výhľad zo severnej veže Dómu sv. Alžbety – zo Žigmundovej veže. Na vyhliadku vedie 165 schodov a za ich vyšľapanie si zaplatíš 1,40€.
Múzeá a umenie v Košiciach
Technické múzeum v Košiciach
Dozvieš sa tu veľa o histórií vedeckého a technického pokroku Slovenska. Ja osobne som tu nebola, no keď mi múzeum odporučili traja kamoši z troch, ktorých som sa pýtala, pochopila som, že to bude niečo super. Múzeum je dobrou voľbou aj pre cudzincov, ktorí by chceli vidieť, ako to u nás fungovalo s vedou a technikou počas komunizmu.
Múzeum letectva v Košiciach
V areáli Letiska Košice sa od roku 2002 nachádza múzeum letectva Je to technické múzeum, v ktorom nájdeš prehľad o technickom vývoji lietadiel, leteckých motorov, prístrojov a informácií súvisiacich s letectvom. Unikátom je Galéria prezidentských lietadiel, ktorá vznikla aj vďaka podpore bývalého prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera.
Ten pomohol múzeu získať originály lietadiel z európskych štátov, USA i Číny. Zdokumentovaný tu je vývoj letectva od prvých pokusov človeka dostať sa do vzduchu pomocou rôznych technických prostriedkov až po rozvoj kozmickej a raketovej techniky.
Divadlá, kluby a galérie
Umenie je oblasť, do ktorej vidím ako ne-lokálec iba veľmi ťažko. Našťastie ste mi podali ruku – vy, košickí kamoši a fanúšikovia. Zdieľnem sem tipy, ktoré ste mi poslali.
- Štátna filharmónia Košice / Dom umenia – kto rád filharmóniu, v Košiciach si nájde svoje.
- Štátne divadlo Košice – divadlo, na ktoré uprene pozeráme vždy, keď vstúpime na Hlavné námestie. Ponúka širokú škálu predstavení.
- Colloseum – klub zameraný hlavne na punk / hardcore / metal / ska / reggae / alternative a underground.
- Šopa – umelecká galéria.
Pozri si aj ďalšie tipy na výlet v Košiciach a okolí
V každom článku nájdeš mapku s tipmi na miesta a spolu je tam viac ako 100 tipov! Vyber si, čo sa ti najviac páči a príď objaviť Košice a skúsiť niečo nové.
Miest v Košiciach, ktoré sa oplatia vidieť, je určite viac. Košickí Travelhackri, pridáte vaše tipy do komentárov pod článkom? Určite tým pomôžete mne aj ostatným čitateľom.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.