Izrael ma vždy fascinoval svojou odlišnosťou a prepletenou históriou. Niekto Izrael zbožňuje, niekoho fascinuje. Ja Izrael vidím ako exotickú destináciu, ktorá je za pár drobných na dosah z Bratislavy, priamym letom. Čo tam vidieť, aké to tam je a hlavne, ako tam ušetriť a hacknúť cestovanie, som sa pýtala Dii, fotografky, ktorá tam prednedávnom fotila a dovolenkovala.
Ja som sa o Izraeli rozprávala s Diou, nadanou fotografkou. Dostala som sa k nej cez jej fotky, nad ktorými mi jednoducho padala sánka. A som neskutočne rada, že mi prezradila cenné tipy, ako cestovať po Izraeli a pridala aj (pre mňa osobne) dychberúce fotky. Posúďte sami.
Na začiatok sa prosím predstav – čo robíš, prečo cestuješ, aká je tvoja cestovateľská filozofia?
Som fotografka a študentka, ktorú zaujíma svet a jeho rôznorodosť. Rada si vyberám menej tradičné destinácie a väčšinou sa vyhýbam najznámejším pamiatkam. Medzi moje obľúbené spomienky patrí cesta karavanom naprieč celým Balkánom, dvojtýždňové putovanie Gruzínskom alebo môj semester strávený v Rumunsku.
Prednedávnom si precestovala Izrael. Ako dlho si tam bola, čo všetko si pochodila?
Do Izraela sme sa vybrali na týždňový silvestrovsko-novoročný výlet, ktorý bol krátky, ale snažili sme sa ho naplniť najviac, ako to šlo. Navštívili sme Jeruzalem, Tel Aviv, Beershebu a Mitzpe Ramon, videli Mŕtve a Stredozemné more a púšť Negev.
Časová náročnosť presunov a Šabat nás donútili vynechať niektoré z naplánovaných destinácií, takže by som sa do tejto krajiny rada vrátila ešte raz. No dobre, vlastne sa nám aj tak trochu zapáčilo v tej púšti…
O Izraeli sa v médiách píše takmer na 100% v negatívnom – spory medzi Židmi a Palestíncami, nenávisť, boje. Čo bol pre teba najviac do očí bijúci rozdiel medzi tým, čo prezentujú médiá a realitou?
Myslím si, že je ťažké si o krajine vytvoriť objektívny obraz na základe takejto cesty. Často si vyberám destinácie, pretože ma zaujíma presne takáto realita a ako do nej zasahuje politika – z týchto dôvodov som navštívila napríklad Podnestersko alebo Abkházsko.
Izrael bol pre nás iný – chceli sme sa viac zamerať na prírodné bohatstvo a politiku odložiť bokom, čo je, myslím, celkom vidieť aj z mojich fotiek. Samozrejme sa tento aspekt nikdy nedá úplne vytesniť a ako sme zistili, v Izraeli sa to nedá už vôbec.
Letisko v Tel Avive bolo vyhlásené za najbezpečnejšie na svete, takže nás po príchode čakali rozsiahle kontroly. Treba sa pripraviť na najrôznejšie a celkom osobné otázky, dokonca sa priateľa pýtali, čo robil v Čínskom meste, v ktorom nikdy nebol.
Otázky, kontrola tvojich fotiek alebo aj veľmi detailná osobná prehliadka ťa čaká aj pri odchode z krajiny. Batožinu ti preskenujú aj pri vstupe na väčšie autobusové stanice a k niektorým pamiatkam.
Druhou zvláštnosťou boli všadeprítomní vojaci s obrovskými zbraňami. V Izraeli je vojenská služba povinná, a to aj pre ženy. Vojaci sú teda všade – v meste, v autobuse, v ktorom sedíš, v reštaurácii… Nie je výnimočné vidieť mladých ľudí v mikine a rifliach prechádzajúcich sa po meste s ležérne prevesenou automatickou zbraňou.
Zároveň sme v obchodoch videli napríklad suveníry, ktoré by v iných krajinách boli už dávno neakceptovateľné. (Aj) kombinácia týchto dojmov vytvára zvláštnu atmosféru – nie je to doslovná kontrola každého tvojho kroku, ale stále tam niečo visí vo vzduchu.
Myslím si, že naša generácia je na osobnú slobodu obzvlášť citlivá. Vo všeobecnosti však môžem povedať, že aj v Izraeli platí – ako kdekoľvek na svete – že množstvo ľudí má podobné sny a túžby, žijú životy ako my, a politika ich nezaujíma.
Cítila si počas tvojho pobytu v Izraeli nejaké nebezpečenstvo, ohrozenie?
Priznám sa, viac času som strávila hľadaním prírodných scenérií, ktoré chcem nájsť, než googlením rizík, opatrení a podobne. Cítila som sa však rozhodne bezpečne. Samozrejme je vždy dobré pred cestou sledovať aktuálnu situáciu a odporúčania na www.mzv.sk a zbytočne neriskovať, ale na 100% nikto nič nepredpovie.
Od našej návštevy sa stali rôzne incidenty na niekoľkých miestach, kde sme boli počas našej cesty aj my – jeden sa myslím stal na autobusovej stanici v Tel Avive len týždeň po našej ceste.
Bola si aj v Palestíne?
Veľmi sme chceli navštíviť a nafotiť krásny slovenský projekt HoopRelief, ktorého poslaním je priniesť palestínskym deťom radosť výučbou hulahopovania, no akurát sme v tomto povianočnom období minuli. Dostali sme však cenné kontakty a veľmi sa na návštevu Palestíny tešili.
Nakoniec sa nám to z časového hľadiska nevyšlo, takže osobnú skúsenosť zatiaľ nemám, len sprostredkované informácie od ľudí, ktorí boli napríklad súčasťou projektov monitorovania dodržiavania ľudských práv v Palestíne.
Letenky do Izraela
Ako si sa do Izraela dostala? Vieš poradiť tipy, vychytávky ľuďom, ktorí sa tam tiež chystajú cestovať?
Ako som už spomínala, naša izraelská cesta bola novoročným výletom. Dlho sme sa rozhodovali medzi dostupnými miestami a nakoniec bookovali letenky až niekedy v decembri, čiže cena nebola úplne „travelhackerská“ – stále však príjemná.
Dnes majú cestovatelia ešte lepšie možnosti vzhľadom na konkurenčný boj Wizzairu a Ryanairu. Wizzair lieta z Budapešti do Tel Avivu, Ryanair zasa z Bratislavy do Eilatu. Keď človek počká na akciu, myslím že letenky okolo 30€ – 40€ sú dosť reálne.
Viac o tom ako hľadať letenky šikovne a lacno sa dozvieš v článku o hľadaní lacných leteniek.
Ubytovanie v Izraeli
Ako ste si v Izraeli našli ubytko? Vieš poradiť tipy, vychytávky ľuďom, ktorí sa tam tiež chystajú cestovať?
Je fajn si zabezpečiť ubytovanie v predstihu, jednak vzhľadom na vyššie ceny, ale tiež preto, lebo hostelov a cenovo dostupnejších hotelov v niektorých častiach nie je až tak veľa a môžu byť úplne plné. My sme stavili na Airbnb, cez ktorý sme si napríklad v Jeruzaleme prenajali malý byt so záhradou v blízkosti centra.
Vyskúšali sme aj hostel, a do púštneho Mitzpe Ramonu sme zasa dorazili bez zarezervovaného ubytovania. Ide o malú dedinku, kde je len jeden luxusný hotel, asi jeden hostel, farma a pár kempov.
Najprv som si myslela, že je to krátkozraké, vzhľadom na počet turistov aj miestnych, ktorí sem chodia, no potom som sa dozvedela, že je to súčasť snahy zachovať tvár tohto miesta.
Ešte aj ten luxusný hotel svojou pieskovou farbou dokonale zapadá do prostredia. V čase nášho príchodu začínal Šabat (deň venovaný odpočinku, kedy sa život v krajine doslova zastaví) a my sme chodili z miesta na miesto (samozrejme, ubytovanie je navyše rozmiestnené po celej rozlohe dediny), aby sme zistili, že majú všade plno. Na víkend prišlo aj mnoho Izraelčanov z iných miest.
Nakoniec sme objavili kemp Silent Arrow na úplnom okraji, kde sa dá ubytovať vo veľkých stanoch. Na tomto mieste človek dokonale vypne od moderného sveta – nie je tu elektrina. Večer sme posedávali pri táboráku, pohostili nás Izraelčania, ktorí sa sem vybrali na víkendovú cyklotúru, a zároveň sme pozorovali hviezdy.
Viac tipov si pozri v tomto článku o tom, ako nájsť lacné ubytovanie.
Máš v rukáve tipy, hacky, vychytávky, ktoré rada poradíš ľuďom, ktorí do Izraela plánujú cestovať? Ako tam ušetriť, ako sa vyhnúť turistickým pascám, prípadne tipy na brutálne zážitky, ktoré nie sú tak známe, no napriek tomu 100% stoja za pozretie?
Pre začiatok je dôležité si uvedomiť, že Izrael je veru dosť drahá krajina, čo pocítiš na strave, ubytovaní a aj atrakciách. Našou obľúbenou voľbou v stále prijateľnej cene boli napríklad miestne „fast foody“ s falafelom a hummusom.
Cestovanie na vlastnú päsť je bez akýchkoľvek nástrah: Izrael je rozvinutá, moderná krajina so štandardmi podobnými Západnej Európe. Nájdeš tu tiež veľmi dobrú sieť verejnej dopravy – po krajine sme sa presúvali klimatizovanými autobusmi, ktoré mali aj wifi. Trasy a ceny si môžeš zistiť na stránke www.egged.co.il.
Počas našej cesty sme sa nestretli so žiadnou negatívnou skúsenosťou v podobe turistických pásc alebo krádeže – rozhodne si tu musíš strážiť vrecká a tašky menej, ako vo väčšine európskych miest.
Priznávam, ja nie som zrovna mestský človek a keď už som v meste, rada len tak chodím uličkami a objavujem zákutia. V tomto ohľade sa mi najviac páčil Tel Aviv a jeho bazár plný obchodov so starožitnosťami. Kto však okúsil ceny na podobných trhoch v krajinách ako Maroko alebo na Balkáne, ten sa tu bude chcieť asi skôr len obzerať.
Mŕtve more sa asi ráta ako celkom turistický tip, ale naozaj stojí za to. Priznám sa, nečakala som, že bude až taký zaujímavý zážitok.
Z Tel Avivu sa autobusom dostaneš jednoducho, napríklad k známej verejnej pláži Ein Gedi. Vyhovovalo nám prvojanuárové počasie, ktoré bolo akurát na kúpanie, a aj prázdnejšie pláže. Kúpať sa môžte jedine na vyhradených plážach, jednak z bezpečnostných dôvodov a tiež, pretože po slanej vode budeš naozaj potrebovať sprchu.
Mojím úplným favoritom sa ale stal už spomínaný erózny kráter Maktesh Ramon (mimochodom, so svojou dĺžkou 40 kilometrov je to najväčší machteš na svete!) a púšť Negev. Je to až nadpozemské miesto, kde po dedine chodia kozorožce a okrem vetra je tam úplné ticho.
Ide o kamennú púšť, takže tu môžeš vyraziť na túry, sadnúť na bicykel, pozorovať východ slnka alebo hviezdy (tie tu vidno naozaj jasne), a ocitnúť sa úplne mimo civilizácie.
Spojenie mora a púšte v jednej krajine je pre mňa vždy veľkým lákadlom, a v Izraeli sú teda tie moria hneď tri: Stredozemné, Červené a Mŕtve. Medzi tie najpopulárnejšie pláže patria pláže v Tel Avive, pláž pri akvadukte v Caesareii a samozrejme koralové pláže v Eilate.
Táto rôznorodosť je vzhľadom na rozlohu krajiny úžasná: v jeden deň totiž môžeš obdivovať soľné kryštály Mŕtveho mora a bohatý podmorský život Červeného mora!
Flóra a fauna je naprieč krajinou rozmanitá, rozhodne teda neplatí, že tu nájdete len nehostinné prostredie – opačným zážitkom sú napríklad Golanské Výšiny a Galilea.
Medzi ďalšie miesta, ktoré ma zaujali patrí prírodná rezervácia Rosh Hanikra na severe Izraelu: ide o ostré útesy zostupujúce do Stredozemného mora. V minulosti sa k nim bolo možné dostať výhradne z mora, a prístup bol umožnený len skúseným potápačom. Dnes ťa k útesom odvezie lanovka.
Ale je toho samozrejme omnoho viac: Izrael veľmi dbá na ochranu svojho prírodného bohatstva a tak sa v krajine nachádza 65 národných parkov a viac než 150 prírodných rezervácií. Možností je teda naozaj nekonečno a výber závisí len od osobných preferencií každého z nás.
Na mojom pomyselnom zozname sú napríklad Tiberiadske jazero, najzachovalejšie antické mesto Beth Shean, prírodná rezervácia a jazero Hula ktoré je zastávkou vtáctva migrujucého z Európy, a ako bonus rafting na rieke Jordán.
A ešte jedna otázka – nemala si problém dostať sa do arabských krajín po tom, ako máš v pase, že si bola v Izraeli?
Toto je jednou z vecí, ktoré sme si zisťovali v predstihu. Priateľ má dva pasy, jeden plný a s destináciami ako Irán a pod., druhý viac-menej prázdny. Nakoniec vzal ten prázdny – rozmýšľali sme o možnosti požiadať o pečiatku mimo pasu. Ako sme zistili, dnes už konkrétne na letisku Ben Gurion v Tel Avive pri vstupe dostaneš len malý papier s údajmi, ktorý slúži ako vaše víza (toto neplatí pre iné letiská a pozemné hraničné prechody). Ten si treba uchovať až do konca pobytu.
Takže vďaka tomuto náš pas zostal bez akejkoľvek známky návštevy a následne sme nemali problém ani v Maroku, ani inde. A či má človek v niektorých krajinách problém s izraelskou pečiatkou? To je asi dosť individuálne a aj o tom, na koho natrafíš. Za zváženie stojí vybaviť si druhý pas.
Zhrnutie článku na záver:
Letenky do Izraela: Wizzair lieta z Budapešti do Tel Avivu, Ryanair zasa z Bratislavy do Eilatu. Keď človek počká na akciu, letenky okolo 30€ – 40€ sú dosť reálne. Treba sa však pripraviť na rozsiahle kontroly a celkom osobné otázky. Otázky, kontrola tvojich fotiek alebo aj veľmi detailná osobná prehliadka ťa čaká aj pri odchode z krajiny.
Ubytovanie v Izraeli: Zabezpeč si ubytovanie v predstihu, jednak vzhľadom na vyššie ceny, ale tiež preto, lebo hostelov a cenovo dostupnejších hotelov v niektorých častiach nie je až tak veľa a môžu byť úplne plné. My sme stavili na Airbnb, cez ktorý sme si napríklad v Jeruzaleme prenajali malý byt so záhradou v blízkosti centra. Odporúčame aj Silent Arrow, kde sa dá ubytovať vo veľkých stanoch.
Bezpečnosť v Izraeli: Letisko v Tel Avive bolo vyhlásené za najbezpečnejšie na svete, takže už tu sa treba pripraviť na najrôznejšie a celkom osobné otázky. Batožinu ti preskenujú aj pri vstupe na väčšie autobusové stanice a k niektorým pamiatkam. Všade sú prítomní vojaci s obrovskými zbraňami, pretože je tu povinná vojenská služba a to aj pre ženy.
Pláže v Izraeli: v Izraeli sú tri moria – Stredozemné, Červené a Mŕtve. Medzi tie najpopulárnejšie pláže patria tie v Tel Avive, pláž pri akvadukte v Caesareii a samozrejme koralové pláže v Eilate, či verejná pláž Ein Gedi. Kúpať sa môžeš jedine na vyhradených plážach, jednak z bezpečnostných dôvodov a tiež, pretože po slanej vode budeš naozaj potrebovať sprchu.
Ceny v Izraeli: Izrael je dosť drahá krajina, čo pocítiš na strave, ubytovaní a aj atrakciách. Je to rozvinutá, moderná krajina so štandardmi podobnými Západnej Európe.
Články, ktoré ťa budú taktiež zaujímať:
Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho kamošom, ktorým sa zíde tiež. Ak máš tipy, ktoré nezazneli v článku, napíš ich do komentárov pod článkom.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.
Jeden komentár