Ľudia väčšinou chodia na služobky do Česka, Nemecka, či Veľkej Británie. Zuzka taký prípad nie je. Ako prezidentka jednej zo študentských organizácií, AIESEC, bola jej pracovná cesta o trooochu exotickejšia.
Zuzka zavítala do hlavného mesta Kambodže, exotického štátu kúsok od Thajska, či Vietnamu, o ktorom nie každý počul a málokto ho navštívil. Chudobná krajina plná žobrajúcich detí, ktorá ale svojou exotikou a inakosťou podmaní nejedného cestovateľa.
Na začiatok základná otázka:
Čo vedieť o Kambodži?
Ja som pred služobkou vedela akurát tak, že sa tam natáčal film Tomb Raider. Povedzme si narovinu, v škole nám toho o krajinách ako je Kambodža veľa nepovedia. Mne s doplnením informácii veľmi pomohla kamarátka, ktorá sa krátko pred mojím odletom do Kamboďže vrátila z juhovýchodnej Ázie.
Získať praktické tipy a osobné referencie je často ťažké, a tak sa rada delím o tie moje, čo v hlavnom meste Kambodže, Phnom Penh, nepremeškať.
Kde sa ubytovať?
Vždy sa snažím cestovať čo najekonomickejšie, rovnako to bolo aj teraz. Bývala som v hosteli kúsok od nočného trhoviska tzv. „Night market“. Hostel sme nebookovali dopredu, ale až na mieste. I keď nás noc stála len 5 eur, bol v celku čistý, dokonca nám poskytli deku a vodu zadarmo. Jednoducho bohato stačil na prespanie.
Z tejto skúsenosti si dovolím povedať, že kambodžské hostely v tejto cenovej kategórií sa dajú porovnať s európskymi hostelmi v cene do 20 eur.
Tipy na ubytovanie si pozri v článku o tom, ako nájsť lacné ubytovanie.
Ďalšie tipy na ubytovanie v Kambodži:
Tradičný Nočný trh v Kambodži
Nočný trh, o ktorom som písala vyššie, je určite jednou z „povinných“ zastávok každého návštevníka mesta Phnom Penh.
Otvorený je počas víkendov a okrem miestnej kultúry tu môžeš nakúpiť suveníry, tradičné oblečenie, či vychutnať si typické kambodžské jedlo. Ak naň zavítaš, priprav sa na tvrdé zjednávanie -ponúknuté ceny treba dostať na štvrtinu, prípadne ešte nižšie.
Z Night Marketu, ale aj z hostelu, v ktorom sme bývali, sa za veľmi lacno dostanete miestnym Tuk-tukom kamkoľvek do mesta, za pol hodinku dokonca aj na letisko.
Tuk-tuky ako lacná doprava po celom meste
„Tuk-tuk“ môžeš využívať počas celého pobytu – poskytne ti všetko, čo ako turista potrebuješ – lacnú dopravu, ale aj pohodlie a pre tých po Ázií menej scestovaných aj kultúrny zážitok. Ja som tuk-tuk raz využila i na rýchlu večeru rezancovej polievky take-away, čo však veľmi neodporúčam, keďže to nebolo najpohodlnejšie. Ceny jázd tuk-tukom treba opäť zjednávať!
Ak chceš miestnym deťom pomôcť, nedaj im peniaze
Pri prechádzaní po uliciach dokonca i pri obedovaní v rôznych reštauráciách ťa budú oslovovať malé deti a predávať náramky či iné suveníry za 1 dolár. Ponúknu jeden kus a potom stále pridávajú, dva, tri, štyri kusy za dolár, len aby si niečo kúpil za ten jeden dolár.
Mňa kamarát z Kambodže upozornil, aby som si od nich nekupovala, pretože ak prinesú domov peniaze, rodičia ich viac nepošlú do školy, ale ich budú zneužívať na predaj. Mnohí turisti o tom samozrejme nevedeli a dali im peniaze dokonca bez toho, aby si od detí vzali predávaný tovar. Vždy ma to zamrzelo a mala som sto chutí vyrobiť veľký plagát s nápisom „Nedávajte deťom peniaze, lebo ich budú rodičia zneužívať!“.
Čo v Kambodži nezmeškať
-
Royal Palace
V hlavnom meste odporúčam navštíviť kráľovský palác „Royal Palace“, prejsť sa pozdĺž promenády pri rieke, uskutočniť nočnú plavbu na rieke.
No predovšetkým sa zastav v múzeu genocídy „Tuol Sleng Genocide Museum“, kde sa pravdepodobne nebudeš cítiť príjemne, ale dozvieš sa všetko o histórii jedného z najkrutejšieho kambodžského obdobia v rokoch 1975-1979, čo ti pomôže utvoriť komplexnejší obraz o miestnom obyvateľstve a jeho súčasnej situácií.
Múzeum je bývalá miestna škola, ktorá bola prerobená na väzenie pre odporcov komunistického štátu.
-
Angkór
Neďaleko hlavného mesta sa nachádza jeden zo svetových chrámových komplexov Angkór z 9.-15 storočia zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Ročne sem prichádza tisíce turistov.
Z hlavného mesta si vieš priamo na recepcii hostelov objednať lacný nočný autobus (10 dolárov /spiatočná cesta), pričom odchádzaš o 11 v noci, do Angkór dorazíš ráno okolo 7 a späť z Angkór odchádzaš okolo 5 poobede.
Môžeš zvoliť i druhú možnosť, a to cestovať cez deň, ubytovať sa kúsok od chrámového komplexu v Angkór a potom, na ďalší deň, si pozrieť chrámový komplex.
Denný vstup do celého areálu stojí 20 dolárov. K nemu musíš pripočítať celodenný prenájom tuk-tuku, bicykla či mini autobusu, pretože komplex na rozkladá na približne 1000 km2. My sme si prenajali tuk-tuk, ktorý nás zaviezol ku všetkým veľkým a významným chrámom, kde môžeš nájsť i miesta, kde sa natáčal slávny film Tomb Raider.
Pri prechádzaní medzi davmi tvoriacimi sa pri vstupoch alebo najvychytenejších miestach si dávaj pozor na kapsových zlodejov. Moju známu tu okradli a spôsobilo to veľa komplikácii – museli sme nájsť políciu (ktorá sa nachádza v areáli), dostať sa k nej cez všetky pamiatky a pokúsiť sa vysvetliť, čo sa stalo.
Nakoniec sme to zvládli, ale reálnej pomoci sa nám v konečnom dôsledku aj tak nedostalo, lebo bol víkend a na policajnej stanici sa nachádzal len úradník. Máme ale ponaučenie a naozaj praktický tip pre teba: nenechaj sa v Angkór okradnúť!
Ak by som mala ešte dva-tri dni naviac, určite by som si šla pozrieť biele pláže pri mestečku Sihanoukville približne 3-4 hodiny cesty od Phnom Penh. To nabudúce. Ak máš v Kamboďži viac času ako som mala ja, určite to nepremeškaj.
Praktické tipy a‘la čo ti v bedekri nepovedia
- Dohovoriť sa môžeš zväčša anglicky, dokonca celkom dosť miestnych i starších ľudí ho ovláda.
- Cenovo je Kambodža lacnejšia ako Slovensko hlavne čo sa týka verejnej dopravy, oblečenia na trhoch, služieb ako masáže, manikúra/pedikúra (ktoré sú veľmi kvalitné, sama som skúsila) i suvenírov, avšak ceny sú porovnateľné v potravinách a už spomínaných reštauráciách.
- Pred vycestovaním si vymeň eurá za doláre na Slovensku, keďže v Kambodži sa dá platiť buď ich miestnou menou alebo i dolármi; výmenný kurz euro/dolár je tu veľmi nevýhodný.
- Voda z kohútika nie je pitná, na každom rohu kúpiš chladené nápoje.
- Jedlá a nápoje „happy“ sú pripravené s prídavkom marihuany.
- Ruský trh, ak nestihneš nakúpiť na nočnom trhu (otvorenom len cez víkendy do desiatej večer), v Phnom Penh nájdeš i ďalšie miestne trhy, napríklad najväčší sa volá Ruský trh a otvorený je počas pracovných dní do piatej poobede.
Zhrnutie článku v najdôležitejších bodoch:
Doprava v Kambodži: Tuk-tuky je lacná doprava po celom meste. Ceny jázd treba zjednávať. Poskytne ti všetko, čo ako turista potrebuješ – lacnú dopravu, ale aj pohodlie a pre tých, po Ázií menej scestovaných, aj kultúrny zážitok.
Ubytovanie v Kambodži: Bývala som v hosteli kúsok od nočného trhoviska tzv. „Night market“ za 5€ na noc. Kambodžské hostely v tejto cenovej kategórií sa dajú porovnať s európskymi hostelmi v cene do 20 eur.
Strava v Kambodži: Jesť sa dá buď v reštauráciách alebo v pouličných stánkoch. Ja som zvolila tie pouličné – ponúkajú miestne jedlo, ktoré je veľmi chutné a asi štyrikrát lacnejšie ako v reštauráciách, ktoré ceny pre turizmus výrazne zdvihli.
Ceny v Kambodži: Kambodža je lacnejšia ako Slovensko, ceny sú tu podstatne nižšie.
Na čo si dať pozor: Nedávaj deťom peniaze, pretože ak prinesú domov peniaze, rodičia ich viac nepošlú do školy, ale ich budú zneužívať na predaj. Takisto sa nedaj okradnúť kapsovými zlodejmi.
Prečítaj si aj ďalšie články o exotických destináciách:
Toto je hostblog. Ďakujem Zuzke za pomoc pri písaní článku a Tebe za jeho prečítanie. Verím, že Ti tieto informácie pomôžu cestovať šikovne a lacno.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.