Tarifa je mesto ako žiadne iné. Úplne sa vymyká bežnej definícii prímorského španielskeho mesta. Je rajom pre kite surferov, sú tu široké pláže s bielym pieskom a priezračnou vodou, a stretáva sa tu more s oceánom. V tomto článku ti dám tipy na Tarifu a tiež na miesta v okolí, ktoré sa oplatí spojiť v rámci jedného výletu. Rovno na začiatok dôležitá informácia – na tento výlet si pribaľ aj cestovný pas, pretože ťa vezmem na iný kontinent.
Kde sa nachádza Tarifa a čo očakávať
Tarifa sa nachádza kúsok od Gibraltáru, na mieste, kde sa more stretáva s Atlantickým oceánom.
Tarifa bola kedysi malou pokojnou dedinou. Posledné roky sa stala veľmi populárna pre komunitu kite surferov a tiež pre milovníkov krásnych, divokých pláží, ktoré sa nachádzajú priamo v Tarife aj v okolí. Samotná dedinka Tarifa sa postupne rozrástla na mestečko a stále sa rozrastá – okolo Tarify prebieha bujarý realitný boom.
Historické centrum Tarify dnes pôsobí bohémsky – nájdeš v ňom mnoho barov a reštaurácií (a naozaj výborných reštaurácií s premakanými jedlami) a boho butikov, ktoré sa na prvý pohľad tvária, že sú od lokálnych značiek, no na druhý pohľad sa dá jednoducho prekuknúť, že 85 % butikov má oblečenie z Číny a nie od lokálnych španielskych značiek.
Bez ohľadu na to je však Tarifa malým a milým bohémskym mestečkom s kaviarničkami na brunch a príjemnými uličkami.
Na skok do Maroka
Z Tarify premávajú trajekty do Maroka, do mesta Tangier. Z vedľajšieho mestečka Algeciras sa dostaneš trajektom do Ceuty, španielskej enklávy na africkom kontinente. Jej rozloha je 28 km2 a nachádza sa na najsevernejšom cípe Maroka pri Stredozemnom mori blízko Gibraltáru. Cesta trajektom na obe miesta trvá hodinku a na africký kontinent dovidíš z Tarify aj voľným okom.
Najbližšie letisko k Tarife je v Malage, odkiaľ sa priamo lieta z Viedne aj Budapešti. Super je rovno na letisku požičať auto, to je ideálne mať nielen pre preskúmanie Tarify, ale aj na návštevu ďalších zaujímavých miest v jej okolí.
Ako si v Malage požičať auto šikovne a lacno
V Španielsku je prenájom auta dosť lacný – aj v letnej sezóne zoženieš auto za 15-20 € na deň. Základ je nájsť si správnu autopožičovňu. My sme naše našli cez DiscoverCars, ktorý funguje ako porovnávač cien rôznych autopožičovní a predajcov. Vyhľadáva nielen medzinárodné, ale aj lokálne autopožičovne a tiež predajcov, ktorí prenájom auta sprostredkúvajú.
Práve lokálne autopožičovne z mojej skúsenosti v Španielsku fungujú najlepšie.
My sme si cez DiscoverCars našli auto na webe VIP Cars, ktorí sprostredkovali prenájom v autopožičovni Rent2Go. Super ponuky máva aj MalagaCars. Obe autopožičovne majú stánok priamo na letisku v Malage, takže je to super pohodlné.
Treba rátať s tým, že cesta z Malagy do Tarify ťa bude stáť okolo 15 € jednosmerne – po ceste sa totiž platí mýto.
Autobusmi z Malagy do Tarify
Kto si nechce alebo nevie prenajať auto, pôjde to aj autobusom. Musím však rovno napísať, že nemať auto bude trošku nepraktické – napríklad tie najkrajšie pláže Tarify sú mimo mesta a ísť na ne pešo bude náročné. Na druhú stranu, na výlet do Maroka či na Ceutu auto nepotrebuješ, takisto sa vieš dostať autobusom do neďalekého mesta Cadiz.
Priame spojenie z Malagy do Tarify som aktuálne nenašla, no po celom pobreží premáva autobusová spoločnosť Avanza. V dobe čítania tohto článku sa to už možno zmenilo, takže si pozri dostupné možnosti priamo cez ich web.
Veľa autobusov premáva z Malagy (dokonca aj z letiska) do neďalekého mesta Algeciras, odkiaľ premáva trajekt na Ceutu. Odtiaľ sa dá ísť ďalším autobusom do Tarify. Lístky na autobus si môžeš pozrieť a kúpiť tu a tu je zoznam destinácií, kam autobusy z Malagy premávajú.
Alternatívne, pozri si aj stránku blablacar.com, tá funguje aj v Španielsku a možno na nej nájdeš spolujazdu z Malagy do Tarify.
Kde sa ubytovať v Tarife?
Ubytovania priamo v Tarife
Tarifa je typický príklad mesta, ktoré bolo kedysi dedinkou. A potom prišiel jeden investor, postavil jeden projekt. Potom druhý o 300 metrov vedľa postavil ďalší. A potom tretí investor postavil medzi týmito dvomi projektami ešte svoj.
Tarifa nemá estetiku, jediná pekná časť je staré mesto. Preto sa vôbec netráp a nehľadaj ubytovanie s pekným výhľadom – také sú iba priamo pri mori (pretože vidíš iba more a pláž).
Pri výbere lokácie máš samozrejme viac možností:
- Ubytovať sa priamo v historickom centre Tarify (červený krúžok na mape) – výhodou je, že budeš mať poruke všetky perfektné reštaurácie a tiež mestskú pláž, nevýhodou bude vyššia cena ubytovania parkovanie. Bývať priamo v centre odporúčam tým, ktorí nechcú chodiť autom a chcú sa zdržiavať priamo v Tarife (nechcú ísť na pláže mimo Tarify) alebo auto prenajaté nemajú. Alebo tým, ktorí chcú mať reštaurácie a obchody v pešej dostupnosti.
- Ubytovať sa pri pláži (modrý obdĺžnik na mape) – táto časť Tarify je v pešej dostupnosti k pláži a tiež do historického centra (do mesta ale treba rátať 1,5 kilometra, takže dlhšia prechádzka). Reštaurácie a bary sa však nachádzajú aj tejto plážovej zóne, takže vlastne do historického centra chodiť netreba. Výhodou je jednoduchšie parkovanie a dostupnosť k pláži.
- Ubytovanie nad historickým centrom “pri kruháči” – tu sme bývali my, pretože sme tam našli skvelý apartmán za super cenu (tento). Do historického centra sme to mali 10-15 minút pešo a na pláže sme aj tak chodili autom. Táto voľba je ideál pre tých, ktorí majú požičané auto a Tarifu majú ako základňu na objavovanie okolia a tiež pre tých, ktorí chcú nižšiu cenu.
Ubytovania pri Tarife priamo na pláži
V Tarife nevieš nájsť ubytovanie priamo na pláži. Ak chceš takýto “luxus”, odporúčam nájsť si ubytovanie kúsok ďalej od Tarify. Táto voľba bude super pre ľudí, ktorí majú požičané auto alebo pre tých, ktorí sa z hotela celú dovolenku nechcú pohnúť.
Výhodou ubytovania priamo na pláži je, že nemusíš riešiť, ako byť na pláži v tieni. Hotely totiž majú svoje lehátka, kde sa vieš schovať pred slnkom.
Tu sú hotely, ktoré majú príjemné ceny a nachádzajú sa na plážach pri Tarife. Tieto hotely však treba bookovať dostatočne vopred:
Do Tarify obytnou dodávkou
Tarifa je mesto kite surferov a kite surferi väčšinou prichádzajú v prerobených dodávkach či karavanoch, v ktorých spia aj si varia. Majú ich odparkované na viacerých miestach. Tu sa dá karavan či prerobenú dodávku (ale aj klasické auto) zaparkovať kúsok od pláže v tieni borovíc a tu zas rovno na pláži. V centre Tarify parkujú karavany a dodávky na tomto mieste.
Tipy na super reštaurácie v Tarife
Už som spomínala, že Tarifa je mekkou pre gurmánov a milovníkov dobrého a kreatívneho jedla. Teraz idem na konkrétne tipy, kam ísť, aby bol tvoj žalúdok nadšený!
- Famózna argentínska reštaurácia Un Lugar – opýtaj sa čašníčky, ktorý steak odporúča, my sme si dali špeciál – sirloin priamo z Argentíny a bolo to neskutočné. Tu je ešte jedna argentínska reštika so super hodnoteniami, neboli sme tam, no šírim informáciu ďalej.
- La Favela – krásny interiér, výborné jedlo.
- Bar Anca Curro – keď autentický tapas bar v centre mesta, tak tento.
- Restaurante Tijuana – trochu mimo centra sa nachádza táto skvelá mexická reštaurácia. Kto má rád mexickú kuchyňu, určite tip ocení.
- Mandragora je skvelá marocká reštaurácia!
- Niečo pre vegetariánov a vegánov – táto reštaurácia bola super!
- Vieš… Tarifa je plná krásnych podnikov s dizajnovými interiérmi a naaranžovanými jedlami. A potom je tu taká autentická lokálna klasika, že ti príde krajšia ako akýkoľvek nablýskaný podnik. Je ním Mercado v strede mesta – tržnica, v ktorej je krčmička s pivom za euro, reštika s morskými plodmi (hlavne vyprážanými) a tiež predajcovia syrov a šuniek za polovičné ceny oproti Slovensku. Kto nechce míňať veľa peňazí a chce niekde zbehnúť na drink, kávu (typickú španielsku kávu, čiže nečakajte kvalitu) a na morské plody, poď do Mercada. Pozor ale, otvorený je iba do 14-tej hodiny.
- Kto chce lacné jedlo, tu je taká táckareň, kde si vieš zobrať jedlo so sebou. Vždy tam stojí rad domácich, to je dobrý znak.
- Pri pláži Valdevaqueros sa nachádza táto reštaurácia Justito de Copas, ktorú som ja sama dostala odporučenú ako skvelé miesto na ryby a morské plody. Vyzerá perfektne!
- V meste nájdeš aj veľa reštaurácií na brunch. My sme boli v Cafe Azul (vystáli sme rad, aby sme dostali miesto), brunch bol fajn, ale že by som nabudúce čakala v rade na stôl, to teda nie. Ešte sme jedli v Cafe 10, to bolo tiež veľmi fajn a super vyzeralo jedlo aj v Bonjour. A tam majú aj lepšiu kávu ako v iných brunch podnikoch.
Pláže Tarify
Na rozdiel od ostatných pláží na španielskom pobreží, v Tarife a jej okolí nájdeš krásne, široké a dlhé pláže s bielym pieskom. Po celý rok tu fúka vietor, a tak na viacerých plážach vznikli fotogenické duny. Okrem dún však vietor spôsobuje aj tzv. “ihličkovú masáž” nôh.
Vietor jednoducho niektoré dni fúka tak silno, že piesok, ktorý rozfúkava, na holých nohách doslova bolí. My sme zažili stredne silný vietor a bolo to príjemné. Chcem tým povedať, že v Tarife musíš rátať s vetrom.
Je voda studená? Napriek oceánu je teplota v pohode
Takisto musíš rátať s tým, že pri Tarife sa stretáva oceán s morom. Voda je tu tým pádom chladnejšia. Dá sa však v pohode kúpať. Čím ďalej od Tarify ideš, tým je voda studenšia. Napríklad na pobreží Portugalska, je už voda dosť studená aj v lete a kúpanie sa v nej je minimálne na začiatku dosť kŕčovité. Toto v Tarife nehrozí, voda má stále príjemnú teplotu.
Žiaden tieň na plážach nenájdeš
Pláže v Tarife a pri Tarife sú divoké a po celej šírke nie je na nich žiadny tieň. Jediný spôsob, ako mať tieň na pláži (a vďaka tomu tam vedieť zostať napríklad aj celý deň), je:
- priniesť si slnečník – buď si kúpiť alebo sa opýtať v ubytovaní, či majú nejaký erárny, ktorý môžeš používať,
- prípadne si kúpiť niečo takéto – prístrešok mali viacerí ľudia na pláži a vyzeralo to super,
- bývať priamo pri pláži – viacero hotelov sa nachádza priamo na pláži a nestoja tak veľa ako by si človek mohol myslieť. My sme hotel bookovali na poslednú chvíľu a všetko na pláži za rozumnú cenu bolo vybookované. Takže moja rada: bookuj vopred. V Tarife sa dobré ubytovania rozchytajú dosť skoro,
- rezervovať si lehátko v jednom z beach barov – na pláži v Tarife aj na okolitých plážach je veľa beach barov. Nachádzajú sa na konci pláže (pláž je široká, takže beach bar je od mora tak 200-300 metrov). Niektoré z beach barov majú aj lehátka, ktoré si vieš rezervovať, a tak sa vyhnúť priamemu slnku. Treba ich však rezervovať vopred, aj to počas celej letnej sezóny a cez víkendy mimo letnej sezóny (jún, september, október). Bolo pre mňa náročné zistiť, ktoré beach bary majú aj slnečníky a lehátka a už vôbec sa mi nepodarilo zistiť, koľko to stojí. Jediný beach bar, o ktorom viem, že slnečníky majú, je tento Carbones 13, pretože sme v ňom boli.
Beach bary v Tarife a okolí
Beach bary sa tu volajú “chiringuito”. Väčšinou v nich nájdeš reštauráciu a posedenie, no niektoré sú väčšie a vytvorili si celý komplex služieb, napríklad aj vrátane obchodu s lokálnymi značkami, kitesurf školou či lehátkami.
Tu sú najznámejšie a najobľúbenejšie chiringuitos. Je dobré spraviť si v nich rezerváciu, hlavne ak chceš prísť cez víkend či cez hlavnú sezónu alebo je vás viac. Beach bary sú populárne hlavne pri západe slnka. Vtedy v mnohých beach baroch začínajú hrať DJs a mení sa to tam na party. Kedy má ktorý bar DJa, si pozri cez ich instagram.
Tarifa – pláž Los Lances
- Balneario Club Tarifa – toto je beach club priamo pod starým mestom Tarifa a má aj slnečníky. Je to riešenie pre tých, ktorí chcú byť na pláži aj v centre zároveň. Hneď vedľa je beach bar Waikiki a tiež má aj slnečníky.
- Cafe del Mar – priamo v meste Tarifa, pláž je cez cestu. Tento beach bar nemá lehátka, je známy svojimi parties, má aj dobré jedlo. Hneď vedľa je táto svetová mexická reštaurácia a kúsok ďalej táto skvelá marocká reštika.
- Gaia beach club – majú aj lehátka a sú ešte stále v centre Tarify, takže ak nemáš požičané auto, prídeš sem aj pešo. My sme išli okolo, no pôsobilo to dosť spustnuto, pričom vedľa v Carbones 13 bola plnka.
- Waves beach bar – nemá lehátka, no je pomerne obľúbený. Sedí sa vonku, pod slnečníkmi alebo vo vnútri. Hneď vedľa Waves je tento druhý obľúbený podnik Aqua, má sedenie aj vonku, na tulivakoch, no nemá lehátka.
Pláž Valdevaqueros
Táto pláž je ďalej od Tarify (10 minút) a dostaneš sa sem jedine autom.
- Tumbao – veľmi obľúbený bar okolo ktorého je zeleň. Na tú si môžeš ľahnúť – sú tam tulivaky. Nenájdeš tu však tieň. Tumbao má aj dobrú kuchyňu a často tu sú DJs.
- Tangana – hneď pri Tumbao je ďalší beach bar. Tento je väčší, nájdeš tam aj obchod s lokálnym oblečením a tiež plážové stoličky a slnečníky.
Kúsok od týchto dvoch beach barov je známa duna, ku ktorej sa chodia mnohí fotiť či len tak pozerať západ slnka.
Pláž Bolonia
Podľa mnohých najkrajšia v okolí (a aj najďalej od Tarify z týchto troch, ktoré spomínam v článku).
- Sirocco beach bar – príjemný bar s tuli vakmi a trávou, kde sa dá príjemne ležať a bez slnečníkov.
Málo známe pláže v okolí Tarify
Pláže sú v okolí Tarify všade. Ak chceš viac súkromia a nevadí ti, že na pláži nebude žiadny beach bar, vyskúšaj toto alebo toto – k tomuto bodu sa dostaneš pešo cez pláž z tohto miesta a tu niekde vieš nechať auto.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Čo vidieť v okolí Tarify – tipy na itineráre
Tarifa má skvelú lokáciu na objavovanie okolitých miest. Tu sú moje tipy, čo sa dá vidieť:
Na africký kontinent behom hodinky
Ceuta
Španielska enkláva na africkom kontinente, kam sa vieš z neďalekého mesta Algeciras dostať za 1 hodinu trajektom. Ceuta má 28 km2 a najzaujímavejšia je na nej asi jej lokácia. Nachádza sa iba 20 km od španielskeho pobrežia a rovnako ako Mellila, aj Ceuta má štatút autonómneho mesta.
Maroko dlhodobo bojuje o to, aby tieto 2 mestá boli pripojené k nemu vzhľadom na ich lokalitu, no Španieli oponujú, že už od 16. storočia patrili tieto miesta k Španielsku a žije tam väčšinové obyvateľstvo Španielov.
Tangier
Marocké mesto, kam sa vieš trajektom dostať za 1 hodinu z Tarify. Tangier je vstupnou bránou do Maroka. Môžeš si buď iba pozrieť mesto alebo môžeš pokračovať ďalej, napríklad do krásneho modrého mestečka Chefchaouen alebo do krásneho mesta Fez, odkiaľ sa dá odletieť napríklad do Malagy. Pozor, do Maroka budeš potrebovať pas.
Tour de Španielsko
Španielsko má v okolí Tarify hneď niekoľko nádherných miest, ktoré sa dajú pospájať do jedného výletu. Toto sú miesta, ktoré v Andalúzii zváž:
- Cadiz – krásne historické mesto, jemne špinavé, no tak nejak to patrí jeho image. Navyše, v okolí mesta sú dychberúce pláže – pozri napríklad túto,
- Sevilla – mesto s najkrajším námestím a kde je vždy teplo (Sevilla je najteplejšie mesto Španielska), je plná kultúry a nočného života,
- Cordoba – dychberúce historické mesto, ktoré stojí minimálne za jednodňovú návštevu,
- Granada – slávna svojou pevnosťou Alhambra, je to ďalšie krásne mesto, kam sa oplatí ísť,
- Ronda – malé milé mesto so známym mostom, ktorý určite poznáš zo všetkých fotiek, navyše je to príjemné mestečko na prechádzku,
- Malaga – strategické mesto, odkiaľ nám lietajú priame lety do Viedne – navyše, z tejto vyhliadky je krásny západ slnka a skvelú paellu ti navarí Slovenka Zuzka v jej vyhlásenej reštaurácii Tasca Láska,
- Benalmadena – už z diaľnice uvidíš krásnu stupu, ktorá sa svojou veľkosťou môže suverénne rovnať tým v Nepále a je z nej krásny výhľad,
- Caminito del Rey – kedysi najnebezpečnejší chodník Európy, dnes krásna panoramatická prehliadka v chodníku vytesanom do skál. O Caminito som robila aj video, pozri si. A ak ťa zaujme, bookni si lístky vopred – minimálne týždeň, inak budú vybookované,
- A ak budeš chcieť pekné pláže v okolí Malagy, napríklad táto pri Nerje je krásna (krajšia ako všetky ostatné).
Na tento výlet je naozaj ideál mať auto a podľa toho, koľko dní máš k dispozícii, si vyskladáš itinerár. Výhodou je, že všetky tieto mestá a miesta sú v zásade v jednom okruhu, takže si vieš prispôsobiť, kam zájdeš a kam nie.
Turistika v Tarife a okolí
Tarifa má viacero turistických chodníkov. Tie potešia každého, kto miluje prechádzky po divokej prírode či popri plážach. Ja rovno poviem, že my sme ani jeden trail nedali – bolo príliš teplo.
Podľa mňa je táto aktivita super tak na október alebo na máj či skorý jún. Viacero trás vedie priamo pri plážach, vďaka čomu môžeš spojiť prechádzanie sa s kúpaním. Všetky trasy sú krásne zaznačené v tejto appke.
Zhrnutie článku v bodoch:
Ako ísť do Tarify: Tarifa sa nachádza kúsok od Gibraltáru. Letieť vieš do Malagy napríklad z Viedne. V Malage si požičaj auto a vyraz na výlet.
Prenájom auta: auto si požičaj už v Malage na letisku. Budeš mať viac flexibility a vieš prejsť veľa miest oveľa komfortnejšie. Autá sú v Španielsku celkom lacné.
Ubytovanie v Tarife: Tarifa nemá estetiku, jediná pekná časť je staré mesto. Preto sa vôbec netráp a nehľadaj ubytovanie s pekným výhľadom – také sú iba priamo pri mori. Bookuj dostatočne vopred a výber bude lepší.
Reštaurácie a kaviarne v Tarife: Tarifa je mekkou pre gurmánov a milovníkov dobrého a kreatívneho jedla. Kaviarne tu majú aj pekné, no káva za mňa nespĺňala štandardy bratislavských kaviarní.
Pláže v Tarife: na rozdiel od ostatných pláží na španielskom pobreží, v Tarife a jej okolí nájdeš krásne, široké a dlhé pláže s bielym pieskom. Voda je teplejšia ako v Portugalsku.
Čo vidieť v Tarife a okolí: Tarifa má skvelú lokáciu na objavovanie okolitých miest. Môžeš ísť do Maroka či ostať v Španielsku a preskúmať Andalúziu.
Verím, že tento článok bude pre teba osožný pri plánovaní výletu do Španielska. Tarifa bola naozaj krásna a bola by škoda do nej nezbehnúť.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.