Guatemala má 37 vulkánov, z toho tri sú aktívne. Štyri vulkány sa nachádzajú v blízkosti mesta Antigua Guatemala a dá sa ísť na 3 z týchto vulkánov. Prvý z trekov je ľahší a ide na neaktívny vulkán Pacaya, ktorý sa nachádza priamo nad mestom Antigua Guatemala.
Druhý trek vedie na tiež neaktívny vulkán Acatenango, z ktorého je však krásny výhľad na aktívny vulkán Fuego (navyše, tí, ktorí majú dostatok fyzickej sily, môžu z Acatenango prejsť na Fuego a vidieť výbuchy sopky z ozajstnej blízkosti. O tom však neskôr v článku).
My sme absolvovali trek na Acatenango a Fuego a presne o tom bude tento článok.
Základné fakty a informácie o Acatenango a treku
Vrchol Acatenango je vo výške 3976 metrov nad morom. Trek začína 1,5 hodiny od mesta Antigua, kam ťa dovezie spoločnosť, cez ktorú si trek kúpiš. Prevýšenie treku je 1600 metrov a väčšinu času sa ide strmo hore po prašnej ceste bez výhľadov.
Po 3-6 hodinách šľapania (podľa kondičky) sa dostaneš do base campu na vulkáne Acatenango, kde aj spíš. Každá spoločnosť tam má svoj “base camp” – svoje chatky, prípadne stany, kuchyňu, WC a pod. Z base campu sú krásne výhľady na aktívny vulkán Fuego, ktorý sa nachádza iba 3 km od Acatenango.
Tento prvý trek do base campu je však iba začiatok celého dobrodružstva. Akonáhle prídeš do base campu, môžeš sa rozhodnúť, či chceš ísť ďalej – na sunset trek na aktívny vulkán Fuego. Ten trvá ďalšie cca 4 hodiny (2 hodiny tam, dve naspäť a musíš zísť z vulkánu Acatenango hore na vulkán Fuego a potom naspäť, takže je to makačka).
Ďalší dobrovoľný trek je sunrise trek – tam sa ide z base campu hore na vrchol Acatenango. Je to krátky, no strmý trek, ktorý začína okolo 4. hodiny ráno.
Ja som dala trek do base campu a následne sunset trek na Fuego, a bola som naozaj na pokraji síl. Stálo to ale za to. Všetko ti postupne vysvetlím v tomto článku.
S ktorou spoločnosťou ísť na trek na Acatenango
Na Acatenango nemôžeš (alebo skôr nechceš?) ísť na vlastnú päsť. Práve naopak, chceš spoločnosť, ktorá ti čo najviac pomôže. Toto sú dôvody:
- Predstav si niesť okrem samého/samej seba na treku s 1600 m prevýšením ešte aj veľký ruksak s vodou na 2 dni, jedlom a zimným oblečením. Ja som ledva trek dala s ľahkým batôžtekom, neviem si predstaviť nosiť na chrbte 8 kg batoh. Niektoré spoločnosti ti batoh vyvezú do 80 % treku autom.
- Hore v base campe na Acatenango je výrazne chladnejšie ako dole v meste Antigua a na vrchole vulkánu Fuego (to je ten dobrovoľný sunset trek), tam je dokonca pod nulou a potrebuješ naozaj teplé oblečenie. Ktoré väčšina ľudí so sebou nemá. Dobré spoločnosti ti však všetko požičajú.
- Po celom dni trekovania je to posledné, čo chceš, spať v stane, kde bude zima a nepohodlne. Niektoré spoločnosti však ponúkajú ubytovanie v chatkách s normálnymi matracmi.
Spoločnosť, s ktorou bookneš celý trek na Acatenango, ťa má na starosti od začiatku až do konca treku. My sme išli so spoločnosťou Wicho and Charlie (boli veľmi super, rada ich odporučím). Je to vegánska cestovka a zameriavajú sa na to, aby počas svojich tours nezanechali po sebe žiadnu stopu a tiež majú iniciatívu, kde pomáhajú lokálnym psom.
Táto spoločnosť je jedna z najdrahších, no majú kompletný servis. My sme spali šiesti v chatke a platili sme 129 USD na osobu. Extra sme si priplatili za požičanie niektorých vecí, ktoré neboli v cene (to nás vyšlo cca 10-15 USD naviac).
Sú však aj spoločnosti, kde za trek zaplatíš 60-70 USD, no musíš si sám/a vyniesť hore do base kempu veľký ruksak a spíš v stanoch. Ja si radšej priplatím za pohodlie.
Okrem Wicho and Charlie sú ďalšie spoločnosti, ktoré sú známe tým, že majú super servis, sú to tieto:
- Lava trails – sú o 20 USD lacnejší ako Wicho and Charlie, no v cene nie je napríklad požičanie ruksaku či raňajky pred odchodom. Na druhú stranu, ponúkajú vyzdvihnutie z hotela a ich chatky majú krajší výhľad na Fuego ako sme mali my.
- OX expeditions – toto je veľmi obľúbená spoločnosť, u ktorej sa miesta rýchlo vybookujú. Tiež ponúkajú ubytovanie v chatkách s pekným výhľadom na Fuego. Ich cena je podobná ako Lava trails – keď sa spočíta všetko, čo potrebuješ a čo je/nie je zahrnuté v cene, dostaneš sa na podobnú sumu.
Mám poznačené aj dve viac low-cost spoločnosti, sú to V hiking a Soy tours.
Nech sa rozhodneš pre akúkoľvek spoločnosť, je dobré booknuť si miesta vopred. Ono totiž miesta na trek si bookneš aj deň vopred v niektorej v tour agencies v Antigua, no ty si chceš vybrať spoločnosť, ktorá ti bude sedieť a nie ísť s niekym náhodným, kto mal ešte deň pred odchodom voľné miesta. Tie dobré spoločnosti väčšinou voľné miesta na poslednú chvíľu nemajú…
Inak, tento článok je o treku na Acatenango a Fuego, no vyššie spomenuté spoločnosti majú aj iné treky, napríklad na vulkán Pacaya.
Kedy je najlepšie ísť na Acatenango a Fuego?
Od novembra do apríla. Potom je zvýšené riziko, že bude pršať.
Ako vyzeral trek od začiatku po koniec
- 8:00 – stretávka v kancelárii Wicho and Charlie.
- 8:00-8:30 – briefing, základné informácie a požičanie si výbavy. Väčšinu sme mali v cene treku, no za trekové palice sme si napríklad priplácali (trekové palice odporúčam zobrať).
- 8:30 – 9:00 – raňajky (v cene treku).
- 9:00 – 10:00 – druhý briefing a potrebné info.
- 10:00 – presun minivanom na miesto, odkiaľ sa začína trekovať – cesta trvala asi 1,5 hodiny. Je viacero miest, odkiaľ sa dá trek začať a každá spoločnosť má ten svoj. Nás je cca 50-60 a máme asi 10 sprievodcov. Počas treku sa rozdelíme na malé skupinky podľa toho, akým tempom pôjdeme.
- 12:00 – začiatok treku.
- 12:10 – chcem sa na to vykašľať a ísť na kávu. 😀 😀 😀
- 16:00 – prídeme do base campu medzi prvými. Nadávam, že nevládzem ani dýchať. Všade mám prach, je hnusné počasie, fúka a nič nevidíme. Celý trek bol veľmi nudný a nič sa nedalo vidieť, proste sme len išli lesom, ktorý vyzeral úplne bežne. Krásne výhľady sme mali mať posledných 20 % treku, no ani tie sme nemali, pretože je komplet zamračené.
- 17:00 – máme sa rozhodnúť, či ideme na sunset trek na Fuego. Ja som rozpoltená, pretože nevládzem, no doteraz bol ten trek úplne nudný a nič som nevidela. Trek na Fuego je naopak panoramatický od 1. minúty až do poslednej. Je ale náročný, ideme 400 m dole z base campu a potom 400 m hore na vulkán Fuego a naspäť to isté.
- 18:00 – vyrážame! 😀
- 20:00 – ,,užívame si” na vrchole vulkánu Fuego. Je tu mínus 10 stupňov, nič nevidno a príšerne fúka. Napriek tomu, že Fuego vybuchuje väčšinou každých 15-20 minút, posledné hodiny nevybuchol ani raz. Sme 300 m od kaldery, no nič z toho.
- 20:15 – premrznutí na kosť bez jediného pohľadu na vybuchujúce Fuego začíname ísť po tme dole. Šmýkam sa každú minútu, všade je prach a necítim si nohy ani ruky. Zrazu počujeme výbuch a keď sa otočíme, vidíme lávu. Tak predsa!!! Sme ale tak zmrznutí, že nevládzeme prejaviť eufóriu a len pokračujeme dole.
- 21:30 – čaká nás posledný kúsok cesty, no ja už nevládzem. Každú druhú minútu si musím dávať pauzu a začína sa mi točiť hlava. Nadmorská výška robí svoje. Počas celej cesty máme ale najbrutálnejšie výhľady a Fuego vybuchne asi 5x, kým šlapeme do base kempu.
- 22:00 – prichádzame naspäť do base campu. Dávame si večeru.
- 22:30 – výbuchy sa stupňujú a prichádzajú naozaj masívne erupcie, ktoré sa mi dokonca podarilo zachytiť na foťák.
- 23:00 – ideme spať a na sunrise trek sa rozhodnem neísť. To by som už nedala.
- 7:00 – budíček do krásneho slnečného rána. Konečne vidím, čo za krásu je všade navôkol. WOAW!!! Dávame si raňajky, pobalíme si veci a vyrážame smerom dole.
- 9:00 – prvých 20 % treku ideme pešo (naozaj sú tu krásne výhľady, len sme ich včera nevideli, pretože bolo zamračené), zvyšných 80 % sa nechávame zviesť autom. Akonáhle sme zistili, že je taká možnosť, rovno sme si to bookli, pretože trek dole z base campu je strmý, prašný a nezáživný. Cesta autom vyjde na 65 USD na osobu. Nie je to málo, no moje kolená a plúca sa mi poďakujú.
- 12:00 – príchod do Antigua Guatemala.
- 12:15 – káva a druhé raňajky. 😀
Pred pokračovaním mrkni aj sem:
Praktické tipy na trek na Acatenango
- Ak máš iba priemernú fyzickú kondíciu a nie si zvyknutý/á na dlhé a náročné treky, nechaj sa hore do base campu a dole z base campu vyviezť autom. Zahoď ego a zapni rozmýšľanie. Auto ťa vyvezie do 80 % treku do base campu a prejsť pešo musíš už iba posledných 20 %, ktoré sú takmer rovné a navyše ako jediné majú krásny výhľad. Tých prvých 80 % treku je za trest. Je to strmé, prašné a nevidíš nič. A minieš väčšinu síl. Tie naozaj krásne treky s výhľadmi sú z base campu – sunset trek a sunrise trek. A keď si vybúchaš baterky pri ceste do base campu, už ich nedáš. Ja som sa hecla a išla som na Fuego, no bolo som naozaj na konci so silami. A veľmi lutujem, že som nešla aj na ranný trek. Ak by som išla hore do base campu autom, mohla by som dať aj sunset trek aj sunrise trek. Možnosť vyviezť sa autom ponúkajú iba niektoré spoločnosti a treba si to booknuť ideál vopred. My sme to bookli až v base campe na cestu dole, no mali sme skôr šťastie, že boli miesta. Jedna cesta stála okolo 60-65 USD, pri spiatočnej ceste sa možno dostaneš na nižšiu cenu.
- Maj so sebou quetzales na akékoľvek príplatky, ktoré sa počas treku môžu objaviť (napr. sunset trek na Fuego sa platí zvlášť, 200Q a môžeš zaplatiť aj dolármi, no dostaneš tak zlý kurz, že ti to bude až ľuto zaplatiť).
- Vezmi si trekové palice. Pomôžu ti pri ceste hore aj dole.
- Čelovku potrebuješ na nočný trek na Fuego.
- Vezmi si bufku alebo čokoľvek na prekrytie dýchacích ciest – nonstop sa práši a ty ledva dýchaš.
- Všetky tieto veci – palice, bufku či čelovku – ti požičajú spoločnosti, s ktorými na trek pôjdeš.
- Ber do úvahy, že si vo vysokej nadmorskej výške, telo tu funguje inak a musíš to rešpektovať.
- Ak sa dá, neber si žiadne vlastné oblečenie. Všetko bude totiž tak zaprášené, že to budeš musieť dať rovno do čistiarne. A to stojí ďalšie peniaze. My sme mali vlastné topánky, legíny, mikiny a tričká a bundu. Všetko muselo ísť do práčovne a zaplatili sme okolo 30 € na osobu. Veci z vulkánu totiž treba prať špeciálne a trvá to dlhšie. Okrem topánok si vieš požičať čokoľvek, takže sa netreba stresovať. Je lepšie zaplatiť si za požičanie ako mať vlastné, nosiť to v batožine len kvôli tomuto treku a potom platiť za pranie.
- Čo sa týka topánok, priprav sa, že ich celé zaprášiš behom prvých 15 minút. Ideálne je mať vyššie turistické topánky (pretože do členkových sa ti dostanú kamienky), no niektorí ľudia mali aj obyčajné tenisky na behanie a dávali to v pohode. Trekové topánky budú ale určite lepšia voľba.
- Všetku vodu, ktorú potrebuješ na celý trek, si musíš niesť sám/a. Zahŕňa to vodu na pitie aj vodu na varenie. Spoločnosti, ktoré ti veľký ruksak vyvezú hore, ti vyvezú aj vodu na varenie a na pitie na druhý deň a tebe stačí mať v malom ruksačiku 1-2 litre vody na trek do base campu.
- Keďže sme jednu noc spali v base campe, ráno pred odchodom na trek sme spravili checkout z hotela, nechali sme si u nich batožiny a o 2 dni neskôr sme prišli naspäť, zobrali si batožiny a spravili si check in. Za noc, kedy sme spali v base campe na Acatenango, sme teda neplatili za hotel a ušetrili sme 120 € pre 6 ľudí.
Mojím posledným tipom je pozrieť si aj tento článok s veľa praktickými tipmi, ktorý je písaný zas z iného uhlu a myslím, že ti doplní všetky ďalšie potenciálne otázky k treku na Acatenango a Fuego. A ak si ešte nečítal/a tento môj článok s tipmi k mestu Antigua, určite tak sprav, pretože Acatenango a Antigua sú prepojené témy.
Za mňa bol tento trek highlight celého výletu, počas ktorého sme navštívili New York, Guatemalu, Panamu a Roatán. Hlavne výhľady z base campu a trek na Fuego boli top. Určite tento zážitok nezmeškaj, keď budeš v Guatemale.
Aj ak máš malú kondičku, nechaj sa vyviezť do 80 % treku autom, prejdi sa zvyšných 20 % do base campu (to je naozaj jednoduchá časť treku) a tam aj zostaň. Aj z base campu sú už neskutočné výhľady.
Verím, že ti tento článok dal jasné informácie k treku na Acatenango a Fuego. Hlavne choď, stojí to za to.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.