Práve vtedy totiž Petru začali stavať Nabatejci, kočovný kmeň. Už vtedy bola známa obchodom, bolo to živé a prosperujúce mesto. V 1. storočí nášho letopočtu ovládli Petru Rimania. Pokračovali v budovaní mesta a za ich vlády sa stala významným obchodným centrom.
Všetky stavby (chrámy, hrobky, amfiteáter) boli vytesané do pieskovca. Preto, keď prišlo v 6.storočí zemetrasenie, mnoho stavieb to neustálo. Po zemetrasení sa ľudia postupne vysťahovali a Petra zapadla do zabudnutia. V pamäti zostala iba Beduínom, pôvodným obyvateľom Petry, ktorí o niekoľko storočí neskôr pomohli objaviť Petru aj pre západný svet.
Práve tí totiž pomohli k znovuobjaveniu Petry Švajčiarom Burckhardtom. Ten počul príbehy o bájnom starovekom meste v púšti a rozhodol sa ho objaviť. Predstierajúc, že je moslim, poprosil Beduínov nech ho tam vezmú. Písal sa rok 1812.
V roku 1985 bola Petra pridaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V roku 2007 bola na základe celosvetového hlasovania vymenovaná ako jeden z novodobých divov sveta. Dnes je Petra jedno z najnavštevovanejších miest sveta a chodia sem turisti z celého sveta.
Ja som v Petre bola v rámci cesty okolo sveta, na ktorú ma pozvalo CK BUBO. V ich ponuke nájdeš viacero zájazdov kde navštíviš aj Petru. Výhodou je, že sprievodcovia sú vyzbrojení skvelými informáciami a ty sa nemusíš o nič starať.
Na čo sa v jordánskej Petre treba pripraviť
- Na vstup do Jordánska potrebuješ víza a platí sa tiež vstup do Petry. Ak ideš do Jordánska na viac dní a plánuješ navštíviť aj iné atrakcie ako Petru, oplatí sa ti Jordan pass. O detailoch píšem v tomto staršom článku.
- Väčšina turistov pod Petrou rozumie hlavne pokladnicu, ktorú preslávil film Indiana Jones. Lenže Petra, to je celé mesto. A všetko je zaujímavé. Na Petru si určite potrebuješ rezervovať MINIMÁLNE jeden celý deň. A priprav sa, že sa nachodíš. Môj telefón ukazoval po dni v Petre 23 000 krokov, a to sme neprešli zďaleka všetko.
- Len pre predstavu, celé mesto má 60km, a to je zatiaľ je vykopaných iba 15% mesta.
- Prechádzka Petrou začína v návštevníckom centre, kde ti skontrolujú lístok. Odtiaľ ťa čaká prechádzka údolím Siq. To sa delí na dve časti – vonkajší a vnútorný Siq.
- Vonkajší Siq má necelý kilometer a keď chceš, môžeš sa nechať zviesť na koni. Oficiálne je to zadarmo, no beduíni budú chcieť sprepitné. Keď ťa na koňa nebude lákať aspoň 10 beduínov, niečo je zle. Každý ti bude tvrdiť, že to je zadarmo. Akonáhle nastúpiš na koňa, informujú ťa, že im musíš dať sprepitné. Ja som dlhú chvíľu nechcela dať nič, už len z princípu. Nakoniec som im dala 5 dolárov, za čo som sa vnútorne cítila ako štedrá žena. Oni však veľmi tvrdo zatlačili, aby som im dala minimálne ešte 5 dolárov. Vraj 5 je málo a je to pre nich urážka. Poďakovala som a odišla, oni na mňa kričali ešte asi pol minúty. Rada pre teba – daj im najprv jeden dolár, potom keď budú naliehať, im daj prípadne viac, no vedz, že naliehať budú, nech im dáš akokoľvek veľa – to je totiž ich stratégia na maximalizáciu zisku.
- Po prechode vonkajšieho Siqu sa dostaneš do toho vnútorného. Tu sa údolie začne výrazne stenšovať a počas prechádzky dlhej cca 2 kilometre tu zažiješ krásne pohľady na okolité skaly. Tým, že je údolie užšie sa zúži aj priestor pre turistov a pocítiš ozajstné masy. Len pre info, v roku 2019 ju prvýkrát v histórii navštívilo viac ako 1 milión ľudí za rok. Cestou vnútorným Siqom sa dostaneš až k pokladnici – tú z Indiana Jonesa.
- Ak nevládzeš chodiť, aj sem sa vieš dostať na koči, ktorý ťahajú kone. Pripláca sa to extra – od 30€ vyššie a treba tvrdo zjednávať.
Praktické tipy na výlet v Petre
- Pri pokladnici nájdeš najväčšiu masu ľudí v celej Petre. Ak chceš pekné fotky, zdola ani nefoť – choď rovno na skaly. Keď sa obzrieš okolo, určite uvidíš malé skupinky ľudí hore na skalách. Nasleduj ich a odfoť sa tam.
- Veľmi zaujímavý bol kláštor El Deir. Viedlo k nemu asi 1000 schodov a bola to fuška, no odmenou bol krásny pohľad a oveľa menej turistov. Len prosím, nenechaj sa hore ku kláštoru vyviezť na oslíkovi. Beduíni ti to budú ponúkať počas celej cesty. Oslíky však na takúto cestu nie sú vhodné a už len pohľad na to bol smutný. 🙁
- Výlučné právo obchodovať v Petre majú beduíni. Do 1985 v Petre aj bývali, potom ich presídlili do dediny Umm Sayhoon, ktorá je umiestnená nad Petrou. Okrem beduínov v Petre podniká a žije žena z Nového Zélandu, Marguerite van Geldermalsen. Tá sa pred rokmi zamilovala do beduína a zostala žiť v Petre. Jej manžel už zomrel, no ona tam zostala žiť. Má tam aj svoj obchod, nájdeš ho tu. A o svojom beduínskom živote vydala aj knihu. Zaujímavé čítanie.
- Všetko v Petre sa zjednáva – azda až na jedlo a pitie v bufetoch. Počas celej cesty nájdeš predajcov vody a malých snackov (priprav sa na predražené ceny) a taktiež pár wéciek. Ideálne je ale ísť na WC vo visitor centre hneď na začiatku. Ver mi, oceníš to.
- V komplexe nájdeš aj reštauráciu all you can eat. Ja osobne som tam nebola, no referencie na túto reštauráciu + tipy na dobré lokálne stánky s jedlom nájdeš aj v tomto článku sprievodcu BUBO.
- Ak plánuješ spojiť návštevu Jordánska s Izraelom, zíde sa ti tento článok s tipmi ako sa dostať z Izraela do Jordánska a do Petry.
- Keď hľadáš tipy napríklad na ubytovanie vo Wadi Musa (mesto pri Petre), pozri si tento článok s praktickými tipmi na Petru.
- V celej Petre je dobre fungujúca WIFI. Sranda je, že mi po celý deň ani len nenapadlo hľadať Wifi a skúšať sa pripojiť. To asi jasne vypovedá o mojom zážitku. 🙂
Petra v noci je zážitok
Ja ho, žiaľ, zatiaľ nemám, no z fotiek to vyzerá úžasne. Menej ľudí a úplne iná atmosféra. Všetko je vysvietené a keď prídeš pred pokladnicu, usadia ťa na stoličku a donesú tradičný beduínsky mätový čajík. A ty len sleduješ, ako sa farby vysvietenej pokladnice menia. Lístok na nočnú Petru sa kupuje zvlášť a ideál je prísť okolo 19tej.
Vidieť Jordánsko bol mega zážitok a odporúčam ho aj tebe.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.