Krásne, divoké a kontrastné. Viac ako 7000 ostrovov. Niektoré z nich veľké, väčšie ako Slovensko, iné úplne mini, pýšiace sa krištáľovo čistou vodou, plážami s bielym pieskom, lagúnami a dychberúcimi horami. To sú Filipíny v mojich očiach.
Na niektorých ostrovoch je hlavným lákadlom krásna pláž, na iných sú gro dobrodružné aktivity ako ziplining, plávanie so žralokmi, skákanie z vodopádov a lozenie po horách.
Tento článok píšem z mojích dojmov z ostrovu Palawan. Viac krát bol vyznamenaný ako najkrajšie miesto sveta a pre každého, kto chce vidieť tie naozaj krásne miesta Filipín, je podľa mňa povinnou zastávkou (veľmi príjemnou zastávkou).
Filipipiny, ako som ich začala nazývať, majú toho v ponuke veľa. Pre mladých, zaľúbencov, kamošov, ale aj rodiny s deťmi, ktoré nechcú celú dovolenku iba sedieť na pláži. Ako hovorí motto krajiny, It’s more fun in the Philippines. A čo ma na Filipínach rozosmialo a prekvapilo sa dozvieš v tomto článku.
Na konci článku som pripravila aj mapku s konkrétnymi tipmi na miesta, ktoré sa oplatí navštíviť a taktiež popisy jednotlivých ostrovov.
7 vecí, ktoré ma na Filipínach prekvapili
1. Ľudia na Filipínach sú neskutočne malí
Priemerný Filipínčan je nižší ako ja a má okolo 160 – 165 cm. Srandou je, že na každom kroku vidíme decká ako drtia basketbal, hru, pri ktorej často rozhoduje práve výška. Napriek tomu, že ich vyhliadky na budúcu profi kariéru sú celkom nízke, užívajú si to naplno. Basketbalové ihrisko je takmer pri každej škole, ktorú sme doteraz videli.
Výška Filipíncov však ovplyvnila aj nás, a to posteľami. Priemerná posteľ tu má dĺžku 180cm, čo je minimálne pre tú vyššiu časť populácie celkom diskomfort. Môj priateľ Mišo (189cm) sa napríklad prvé dni zobúdzal so štípancami na nohách, lebo mu vytŕčali z moskitiéry.
2. Ako sa hovorí, je tu detí ako smetí
Zostaneme ešte pri deťoch. V porovnaní so Slovenskom je ich tu toľko, že mi to hneď vyrazilo dych. Keď svieti slnko, hrajú sa na pláži, či v záhrade, keď prší, hrajú sa v kalužiach vody. Stále sa usmievajú a keď vidia turistov, tí najmenší vždy kývajú a kričia „Hello Maam“! Tí starší sa už trochu hanbia a vždy sa len tak potajme usmejú.
Hovoria dosť slušne po anglicky, keďže majú učebnice na viacero predmetov práve v angličtine. Cieľom rodiny je zabezpečiť, aby deti vyštudovali aspoň strednú. Je to náročné, lebo za strednú školu sa tu platí, no rodičia veria, že čím vyššie vzdelanie dosiahne ich dieťa, tým lepšie sa bude mať celá rodina. Najprv podporia oni, potom ich podporí vyštudované dieťa.
3. Všade tu hrajú slaďáky
Nech ideš do baru, reštiky, či ideš po ulici, zovšadial na teba hrajú sladké, pomalé songy typu Enrique Iglesias a Mariah Carey. Dosť tu fičia aj slaďáky od Rihanny. Keď vychytáš pomalé latino alebo nebodaj pomalé reggae, máš bod naviac.
Bonusom je, že si tu tie pesníčky všetci spievajú – od detí a žien až po chlapov. Predstav si takého Filipínca makajúceho na stavbe, spievajúc si „I can be your hero bejbe…“
4. Filipínci sú mizerní predavači
Ako v drvivej väčšine krajín sveta, aj tu behajú po pláži predavači. Čo predávajú? Perly: náramky, naášnice, retiazky…Vyzerajú pekne, plánujem si nejaké kúpiť. No napriek tomu, že mám záujem kupovať, mi ich ani jeden z predajcov ešte nepredal.
Vždy je to ten istý príbeh:
A) Predavač ma uvidí (turista = potenciálny zákazník).
B) Vytiahne taštičku s perlami a trochu nesmelo sa vyberá sa mojím smerom.
C) Príde ku mne a tichým hlasom povie: „Maam pearls“, potom zostane ticho čakať.
D) Poviem im, že nemám záujem.
E) Ide preč.
P.S. mám kopec odporúčaní na konkrétne miesta, ktoré sa oplatí vidieť a taktiež mega popisy k jednotlivým ostrovom na Filipínach. V článku by z toho bol chaos, tak som ich dala do Google mapky. Tú ti rada zdielnem, stačí mi vyplniť miniformulár že kam ti ju zdielnem a o chvíľku ju máš na maili. Mapku nájdeš na konci článku.
5. Akosi tu zabudli vybudovať chodníky
Chodcovia, tricykle, motorky, scootre, vany a autobusy, to je osadenstvo filipínskych ciest. Každý ide ako sa dá. Výsostné postavenie majú veľké autobusy, tie vytrubujú všetko, čo je pred nimi, aby im uhli a mohli prejsť.
Cesty sú tu dosť rozbité. Hlavná cesta je betónová, také tie vedľajšie, to sú len kamene a hlina. Priemerná rýchlosť motoriek, scootrov a tricyklov je 25 v meste a 45 mimo mesta, rýchlejšie je to už celkom adrenalín, keďže rovná cesta tu nie je dlhšie ako 300 m a zákruty sú poriadne strmé.
Ľudia to tu ale bez chodníkov dosť zvládajú. Napriek tomu, že cesty sú užšie ako u nás, nie je to tu „o život“ a chodci a zvyšná doprava dokážu v pohode koexistovať.
6. Ešte sem nedorazila internetová vlna
Predstav si, že výjdeš z domu na ulicu, prechádzaš sa a nevidíš ani jedného človeka, ktorý by bol zavesený na smartfone, odpisujúci na FB messages. Ak ťa to štve na Slovensku a chceš sa vrátiť do sveta, ktorý ešte nebol objavený smartfónmi, Filipíny budú pre teba rajom. Domáci komunikujú OSOBNE a ÚSTNE.
Napríklad na Maldivách mal smartfón každý. Bežne ste videli chalana, ktorý sa 2 hodiny nepohol zo stoličky a nespustil smartfón z ruky. Vraj je to preto, lebo si cez správy píšu s potenciálnymi frajerkami. Na Maldivách je totiž Islam a ísť iba tak na rande sa tam nepatrí.
Nech je to ako chce, ak chceš skúsiť dobu bez smartfónov, príď na Filipíny, ľudia sú tu zhovorčiví a milí.
7. Je to tu ešte krajšie ako na fotkách
Daj si hneď teraz do Google názov Filipíny a pozri si fotky, ktoré sa ti ukážu medzi prvými. Perfektné, že? Tie fotky ale ukazujú iba zlomok toho, čo Filipíny naozaj ponúkajú.
Tu ťa ale nechám v pokušení a viac neprezradím. Sú veci, ktoré treba spoznať na vlastné oči a toto je jedna z nich. Prezradím ti len, že tu na Filipínach môžeš dovolenkovať lacnejšie ako v Európe, ak vieš ako na to. A zážitok? Neporovnateľný.
MAPKA s množstvom tipov na konkrétne miesta na stiahnutie zdarma
Spravila som mapku s množstvom tipov a konkrétnych miest kam sa oplatí na Filipínach ísť + tipy na ostrovy, ktoré sa oplatí navštíviť. Je to Google mapka, ktorú ti rada zdielnem, stačí, keď mi nižšie napíšeš, kam ti ju mám zdieľať a príde ti behom pár minút. Tipy som pozbierala nielen počas mojej cesty po Filipínach, ale mám ich aj od čitateľov.
Články aj o ďalších ázijských krajinách:
Keď sa ti článok páčil a priniesol ti zaujímavé info, budem rada, ak ho zdieľneš. Nech sa dostane k viac ľuďom aj vďaka tebe.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.