Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru. Tak znie celý názov organizácie UNESCO, ktorej úlohou je venovať zvýšenú ochranu a záujem o vybrané pamiatky, či už kultúrne alebo prírodné. Aj na Slovensku máme lokality, ktoré si vyžadujú špeciálnu ochranu do budúcnosti. Ktoré sú to a niečo o nich sa dočítaš v tomto článku. Neviem, prečo mi nápad na takýto článok neskrsol v hlave už skôr, no myslím, že je to super téma.
Kultúrne pamiatky UNESCO na Slovensku
Prvými lokalitami, ktoré boli zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO už v roku 1993 (Československo bolo medzi zakladajúcimi štátmi UNESCO), bol Vlkolínec, Banská Štiavnica a Spišský hrad s okolím. Tieto miesta boli zverejnené v zhromaždení v kolumbijskej Cartagene, kde som bola na začiatku tohta roka. Paradoxne, napríklad v takom Vlkolínci som nikdy nebola. 😀
O 7 rokov neskôr sa pridalo mesto na Šariši Bardejov, v roku 2008 sem zaradili drevené kostoly Karpatského oblúka a v roku 2009 spišské mesto Levoča. V tomto roku pribudli na zoznam aj dve pamiatky z čias Rimanov – vojenský tábor Gerulata v Bratislave (Rusovciach) a vojenský tábor Kelemantia v Iži.
Spišský hrad s okolitými pamiatkami
Najväčší hradný stredoveký komplex v strednej Európe sa nachádza na Slovensku. Ide totiž o krásny Spišský hrad, ktorý si jednoznačne zaslúži byť súčasťou UNESCO. Spadá sem ale aj jeho okolie – Spišské Podhradie, Spišská Kapitula a gotický kostolík Ducha svätého v Žehre zo 14. storočia. Vedie tadiaľto aj Gotická cesta – kultúrno-poznávací turistický okruh s dĺžkou 276 km, kde môžeš objaviť krásy Spiša a Gemera.
Historické jadro mesta Bardejov
Vedel/a si, že Bardejov je najgotickejšie mesto Slovenska? Paradoxne tadiaľto nevedie Gotická cesta, no napriek tomu je historicky veľmi bohaté, uprostred Radničného námestia, lemovaného domčekmi, stojí bývalá Mestská radnica, ktorá bola prvou renesančnou stavbu na Slovensku. Za zmienku stojí aj gotická Bazilikou minor Sv. Egídia, ktorú určite poznáš, minimálne z fotiek. Ľudia ho navštevujú aj kvôli statusu kúpeľného mesta.
Mesto Banská Štiavnica s technickými pamiatkami okolia
Mestská pamiatková rezervácia Banská Štiavnica je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku. V historickom jadre mesta je až neuveriteľných 360 umelecko-historických pamiatok! To je teda číslo. Navyše, na vrchu Glanzenberg nájdeme archeologické nálezy, ktoré dokazujú, že počiatky baníctva na území dnešnej Banskej Štiavnice siahajú až do obdobia keltského osídlenia. Ani sa nečudujem, že si mesto zaslúžilo byť súčasťou UNESCO.
Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec
Vlkolínec je malá chutná dedinka, kde zastal čas. Ledva ju pod kopcom Sidorovo zahliadneš. Je tak skrytá, že keby nevidíš informačné tabule, ani o nej nevieš. Má svoje dokonalé čaro, zruby sú lemované nekonečenou zeleňou a pasienkami. Stačí sa tu poprechádzať a garantujem ti, že splynieš s okolitou prírodou a budeš sa cítiť ako v stredovekej rozprávke. Aj keď kedysi dávno žiť tu určite nebola prechádzka ružovou záhradou.
Levoča
Levoča je ďalším mestom Spiša, ktorému sa v júni 2009 dostalo uznania a zaradilo sa do Svetového dedičstva UNESCO. A nie je to len Oltár Majstra Pavla! Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Bazilika svätého Jakuba, kde nájdeš najvyšší drevený oltár na svete s výškou 18,6m. Mesto má obrovské stredoveké námestie, renesančnú radnicu, či hradobný systém s dĺžkou 2,5 km, ktorý obklopuje historické centrum mesta.
Kostoly Karpatského oblúka
Celosvetovú hodnotu majú drevené kostoly Karpatského oblúka, kam patria evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku, rímsko-katolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, ale aj chrámy východného obradu v Ladomirovej, Bodružali, a Ruskej Bystrej. Je ich viac, ako by si si možno myslel/a, no minimálne jeden musíš vidieť na vlastné oči.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Prírodné dedičstvo UNESCO na Slovensku
Na Slovensku nájdeme aj prírodné pamiatky, ktoré sú zaradené na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Patria sem jaskyne a priepasti Slovenského krasu (nachádza sa tu 1110 jaskýň a priepastí), ležiaceho na juhu krajiny, spolu s Dobšinskou ľadovou jaskyňou (jedna z najväčších svojho druhu v Európe).
V roku 2007 boli do UNESCO pridané aj pralesy Havešová, Stužica a Rožok v NP Poloniny a Vihorlatský prales, ktoré nájdeme na východe Slovenska.
Nehmotné pamiatky UNESCO na Slovensku
Fujara
Keby sa ma niekde v zahraničí spýtajú, aký je typický hudobný nástroj pre Slovensko, tak poviem, že fujara. Cudzinec by asi nevedel, čo myslím, no asi by ho to viac zaujalo, keby mu poviem, že fujara je od roku 2005 zapísaná UNESCOm do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva, zrejme by zbystril.
Vysvetlila by som mu, že krásne zdobená fujara bola nástrojom pastierov a je vzduchozvučná hranová píšťala, ktorá môže byť dlhá niekedy až 1,8m a najčastejšie je zhotovená z bazového dreva, ktorú inde na svete nenájde. Vznikla na strednom Slovensku, v oblasti Poľany.
Gajdošská kultúra
Vieš, z čoho sú vyrobené gajdy? Kov, drevo a koža zvierat vytvára nezameniteľný zvuk hudobného nástroja, ktorý bol do Zoznamu nehmotného dedičstva UNESCO zapísaný v roku 2015. Kedysi dávno-pradávno si mohol stretnúť tzv. gajdošov na každom kroku. No svet sa postupne mení, ľudia sa zaujímajú o moderné aktivity a na gajdách hrá už len zhruba 100 Slovákov. A pri tom to tak krásne znie! Chcel/a by si vedieť hrať na gajdách alebo fujare, prípadne poznáš niekoho, kto to ovláda?
Terchovská muzika
Dedí sa ústnym podaním z generácie na generáciu, takže presný vznik nepoznám, no logicky sa vyskutuje v okolí Terchovej. No tento fakt naozaj neuberá na kráse temperamentnej Terchovskej muziky, pre ktorú je charakteristický viachlasný spev všetkých muzikantov. Tu nájdeš video, ako takáto hudba znie. Je to živá hudba, ktorá ti vykúzli úsmev na tvári tak ako mne. 🙂
Ktoré z týchto UNESCO miest na Slovensku si už navštívil/a? Ktoré pamiatky by sa sem podľa teba ešte mali zaradiť?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.