Nízkonákladové spoločnosti sú experti na doplnkový predaj. Ak cez nich nekupuješ letenky pravidelne, môže sa ti stať, že si priplatíš za niečo, čo ani nechceš, napríklad za konkrétne miesto v lietadle. Možno ho chceš a možno nie, no nenájdeš spôsob, aby si ho nemusel/a platiť.
V tomto článku ti poviem, ako šikovne a lacno bookovať letenky s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami – nech neplatíš za to, čo nemusíš. Ak si nevieš dať rady s kúpu letenky cez Ryanair alebo Wizzair, na blogu k tomu mám samostatné články.
Dôležité info pred samotnou kúpou letenky
Nízkonákladové letecké spoločnosti VŽDY predávajú jednosmerné letenky. Na to pozor. Ak kupuješ spiatočný let z Bratislavy do Ríma, ide o dve samostatné jednosmerné letenky. Ak kupuješ spiatočné letenky s prestupom, napríklad Viedeň – Azory s prestupom obojsmerne v Lisabone, kupuješ štyri jednosmerné letenky:
- Viedeň – Lisabon,
- Lisabon – Azory,
- Azory – Lisabon,
- Lisabon – Viedeň.
Letenky na seba nijak nenadväzujú, čo znamená:
- výhodu – na ktorýkoľvek let môžeš jednoducho nenastúpiť a nezrušia sa ti nasledovné lety,
- nevýhodu – je na nás, aby sme lety stihli. Ak bude meškať prvý let a následkom toho nestihneš druhý let, je to tvoja chyba.
Letenky nízkonákladových leteckých spoločností je najlepšie kupovať priamo cez weby leteckých spoločností. V žiadnom prípade nie cez Kiwi. Tam si ich len vyhľadaj. Možno ti to na prvý pohľad príde výhodnejšie, no opak je pravdou a v konečnom dôsledku ešte aj preplatíš.
Naopak, pri letenkách klasických leteckých spoločností ako je Emirates, Qatar, Aegean, Austrian, Etihad, neznamená spiatočná letenka kombináciu dvoch jednosmerných.
Aj s klasickými leteckými spoločnosťami môžeš kúpiť jednosmernú letenku, no tá vychádza často podobne draho ako spiatočná, preto sa to neoplatí.
Nízkonákladovky sú väčšinou najlacnejšie, no nemusí to tak byť vždy
Niekedy sa stáva, že ceny nízkonákladových leteckých spoločností sú vyššie ako letenky klasických leteckých spoločností, napríklad pri kupovaní leteniek na poslednú chvíľu alebo pri letenkách do letovísk v letnej sezóne.
V takýchto obdobiach odporúčam porovnať si ceny klasických leteckých spoločností s tými nízkonákladovými – cez vyhľadávač Kiwi alebo Kayak, prípadne cez Google Flights, ktorý dokáže vyhľadať aj nízkonákladové aj klasické letecké spoločnosti.
Vo väčšine prípadov sú však nízkonákladové letenky najvýhodnejšou voľbou.
Pred pokračovaním mrkni aj na ďalšie praktické tipy:
Čo zahŕňa cena letenky pri nízkonákladovke a čo nie
Pri letoch s nízkonákladovkami treba rátať s veľmi základným servisom na palube lietadla. Žiadne drinky či večera zadarmo ani nič podobné. Je to ako cesta autobusom. Odvezieš sa a tým to hasne. Pri klasických spoločnostiach je úroveň služieb vyššia.
V cene je zahrnuté:
- samotná letenka – Boarding Pass, ktorý sa ti vygeneruje po check-ine,
- jeden kus príručnej batožiny – rozmery väčšinou batohu sú Ryanair – 40 x 20 x 25 cm a Wizzair – 40 x 30 x 20 cm,
- online check-in – ak ho však budeš robiť na letisku, priplatíš si (Ryanair 55 €, Wizzair 40 €).
Platíš navyše za:
- veľkú batožinu do podpalubia,
- jedlo alebo nápoje počas letu,
- check-in na letisku,
- výber sedadla v lietadle – ak si ho nepriplatíš pri rezervácii letenky, dostaneš ho zadarmo pri check-ine, za predpokladu, že si letenky nízkonákladoviek nekupuješ cez tretiu stranu.
Pri klasických leteckých spoločnostiach bývajú niektoré služby v cene (závisí od konkrétnej leteckej spoločnosti).
Práve cena letenky je dôvodom, prečo sú nízkonákladové letecké spoločnosti obľúbené. Výmenou za zníženie komfortu a pohodlia stlačia ceny leteniek na minimum.
Aj ja pri výletoch po Európe uprednostňujem tieto letecké spoločnosti. Cestu lietadlom tých pár hodín s nedostatkom miesta pretrpím, no som rada, lebo ušetrím peniaze. Môžem cestovať častejšie alebo ušetrené peniaze minúť na nové zážitky a jedlo.
Uži si výlet s nízkonákladovkou. Teraz už vieš, ako na to.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.