Som rada, že môžem oficiálne tvrdiť, že som prešla všetkých sedem nových divov sveta. To sa teda len tak nepodarí každému! Všetky miesta som chcela zhrnúť do jedného článku, a tak ho pre teba začínam písať. Od Mexika, Brazílie a Peru cez Čínu a Indiu až do Jordánska a Talianska. Poď so mnou na cestu okolo sveta. 🙂
Veľký čínsky múr, Čína
Toto sú fakty, ktoré mi dodnes utkveli v pamäti po návšteve Veľkého čínskeho múru:
- vybudovanie celého múru trvalo vyše 1800 rokov
- pri stavaní múru použili aj ryžu, vraj aj kvôli nej je tak dobre zachovaný
- nie, nevidno ho z vesmíru, povedal to aj Neil Armstrong, a tomu ja verím 😀
- v súčasnosti z múru ostali len jeho ⅔ tretiny
- stále sa objavujú nové časti múru
- pri výstavbe zomrelo veľmi veľa ľudí
- vo svete má rôzne pomenovania
Tak dúfam, že si ešte dobre spomínam, ak nie, naprav, prosím, moje chyby. Je to už pár rokov, čo som tam naposledy bola. Bola som tam kúsok pred vypuknutím kovidu, ale žiadne wuhanie mláďa netopiera som tam ešte poletovať nevidela.
Machu Picchu, Peru
Koloseum v Ríme, Taliansko
Rímske koloseum je najväčší amfiteáter tohto typu na svete, preto je zapísané nielen v UNESCO, ale aj Guinessovej knihe rekordov. Ročne ho navštívi cez 7 miliónov ľudí, čo sa rovná zhruba návštevnosti Eiffelovej veže, no paradoxne, nie je ale najnavštevovanejším miestom na území Talianska. Tu vyhráva vraj Vatikán. Tomu sa mi, popravde, nechce veriť, no moje tajné zdroje tvrdia toto.
Vieme, že sa tu konali zápasy gladiátorov, no z času na čas, tu zorganizovali poriadne parties, ktoré trvali vyše 3 mesiacov. Mám rada tanec, no toto by som naozaj nezvládla! 😀 O Rímskom koloseu máme toľko infošiek, že by som o ňom mohla písať do nekonečna, no tie si každý vie naštudovať sám. Najlepšie ale bude, ak sem rovno vyrazíš, dostať sa totiž do Ríma je pomaly lacnejšie ako lístok do kina.
Okrem Ríma, nájdeme koloseum aj vo Verone alebo chorvátskej Pule. Ani tie nie sú na zahodenie a určite stoja za zastávku počas dovči.
Petra, Jordánsko
Petra je najväčším turistickým lákadlom celého Jordánska. Je to skalné mesto celé vytesané do pieskovca, ktoré sa radí medzi 7 divov sveta, doslova ukryté vysokou skalnou hradbou priamo v strede Šarských hôr. Nie je teda prekvapením, že sa zaraďuje aj na zoznam UNESCO.
Do Petry vedie tiesňava Sík, ktorá je dlhá niečo cez jeden kilometer a na niektorých miestach je široká až 5 metrov! Niekedy sa teda vieš dotknúť oboch jej stien, ktoré sú až 200 metrov vysoké.
Ja som si Petru okamžite zamilovala, tak verím, že ťa tieto fakty navnadili a nebudeš dlho váhať s touto návštevou.
Kristus Spasiteľ v Riu, Brazília
Musím ťa sklamať, ale toto nie je fotka z oravskej obce Klin. Asi o tom svedčia aj tie davy, ktoré patria k cestovaniu. Hlavne, ak práve stojíš pod jedným z divov sveta. 😀 Je odfotená len ,,pár” kilometrov od Oravy, konkrétne v Rio de Janeiro v Brazílii. To si už asi tušil/a.
Málokto ale vie, že celá socha váži vyše 1 tony a že myšlienka vytvoriť sochu sa zrodila v medzivojnovom období, keď Brazília oslavovala 100. výročie nezávislosti, ktorú získala od Portugalska.
Ja som sa hore ku soche, resp. na terasu pod sochou, vyviezla lanovkou. Je odtiaľto krásny výhľad na centrum Ria de Janeira, pláž Copacabana alebo na Cukrovú Homoľu. Brazília bola dokonca jedna z mojich prvých dovoleniek, kedy som objavovala čaro lacných leteniek. Doteraz si pamätám, že ma vyšli 250€ z Mníchova.
Taj Mahal, India
Stavalo ho cez 20 000 robotníkov z celej Ázie, použilo sa vyše 1000 slonov, 28 rôznych druhov drahokamov a polodrahokamov bolo zasadených do mramoru. V čase pred pandémiou ho denne navštívilo 70 000 ľudí. V roku 2019 som bola medzi nimi aj ja a zažila som pravú atmosféru indického Taj Mahalu.
Toto mramorové mauzóleum som navštívila v rámci cesty okolo sveta a dozvedela sa o tejto UNESCO pamiatke mnoho pikošiek, medzi nimi napríklad, že vedľa pôvodného Taj Mahalu mal stáť ešte jeden, no v čiernej verzii alebo že 4 minarety, ktoré na fotke nevidno, no dotvárajú celok, museli postaviť ďalej ako pri tradičných moslimských stavbách, aby v prípade zrútenia nezasiahli hlavnú budovu.
Omar vykopal Fatime studňu, Šáhdžahán chcel pre svoju zosnulú manželku vytvoriť honosné miesto odpočinku. Baby, priznajte, ktorá z nás by si nenechala postaviť takúto krásu, nech by to slúžilo na akýkoľvek účel? 😀
Chystáš sa aj ty na cestu okolo sveta?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.