Exotická dovolenka ako z filmu, a predsa sa stále riadiš pravidlami a zákonmi z Európy. Zámorské územia pevninskej Európy boli v časoch pandémie akousi istotou, že ťa nič nemôže prekvapiť. V tomto článku som dala dokopy niekoľko z týchto miest, ktoré sú teoreticky časťou Európy, lebo sú pod správou európskych krajín, no vzdialenostne nie sú až tak na skok.
Vieš si tak zaletieť na krásne ostrovy, niektoré bližšie, iné ďalej a mať nezabudnuteľnú dovolenku v exotike. Priprav sa na tyrkysové more v Karibiku a nedotknutú prírodu v Atlantiku či Indickom oceáne.
Holandsko
Holandsko má na starosti hneď niekoľko zámorských území. O Arube a Sint Maarten ti poviem viac.
Ostrov Aruba
Ak si niekedy hral/a Travelhackerské pexeso, tak Arubu určite poznáš. Ak si tu aj bol/a, tak si veľký šťastlivec. Nie je to zrovna najlacnejšia destinácia, no je úplným rajom pre svadobné cesty. Tak ako sú pre Bahamy typické prasiatka, pre Arubu sú typické sú plameniaky.
Dovolenkári sem často chodia aj za tzv. wreck diving – potápajú sa a pozorujú nie koraly, ale stroskotané vraky. Najpopulárnejšou lokalitou pre tento typ potápania je Antilla Shipwreck. Po vygooglení fotiek ma to celkom zlákalo! Žeby sme si budúcu sezónu dopriali dovolenku na Arube? Nechajme sa prekvapiť! 🙂
Ostrov Svätý Martin
Ostrov Svätý Martin je rozdelený na dve časti – francúzsku (Saint Martin), pre ktorú platia francúzske zákony a holandskú (Sint Maarten), pre ktorú platia zákony Holandska. Vidieť sa oplatí obe, pretože z tej francúzskej strany sú krásne výhľady a z holadnskej zas rušným nočným životom.
Akokoľvek si vyberieš, nebudeš ľutovať. Ako som už napísala, ak sa ti to podarí, tak navštív obe, budeš to mať ako dva v jednom. Najobľúbenejšia je pláž Maho v holandskej časti, lebo ako vidíš na fotke, práve tu môžeš byť doslova na dotyk od pristávajúcich lietadiel. Jeden z mojich snov, aj keď na gréckom Skiathose sme zažili skoro to isté! 😀
Veľká Británia
Británia toho spravuje oveľa viac ako iné krajiny a ja vyberám tie miesta, ktoré sú super tipom na dovču.
Kajmany a Turks & Caicos v Karibiku
Oba ostrovy som navštívila počas cruise. Kajmany bol jeden z najlepších ostrovov, ktoré sme na Karibiku navštívili. Je to raj nielen vďaka plážam, ale aj daniam. Tie pláže, ktoré tu sú, sú rozprávkovo biele a čisté, more je plné mušlí a lemujú ho palmy, ktoré sú perfektným úkrytom pred horúčavou. Pre mňa to bol najlepší prístav z našej cruise práve tu. Bol relatívne malý a mali pekné obchodíky.
Jednoznačné prvenstvo v čistote vody patrí práve ostrovu Grand Turk, ktorý sme v rámci Turks & Caicos navštívili. Kto hľadá raj s vodou, ako z pohľadníc, toto je ostrov, kam treba ísť. Žije tu 4800 ľudí a každý pozná každého. Má najnižšiu kriminalitu spomedzi karibských ostrovov a ľudia tu žijú doslova s otvorenými dverami.
Gibraltár
Gibraltár je jediný z tohto článku, ktorý sa nachádza na európskej pevnine, no je tak špeciálny, že som ho sem aj napriek tomu pridala. Je to pevninský bod Európy, ktorý je najbližšie do Afriky, oddelené GIbraltárskym prieliv, ktorý spája Atlantik so Stredozemným morom. Británia má na starosti obranu a medzinárodné vzťahy, ostatné záležitosti si tu riešia sami.
Na fotke nižšie vidíš prakticky celý Gibraltár. Nachádza sa na vápencovej skale, kam vedie lanovka a je odtiaľ brutááálny výhľad! Až do Afriky! 🙂 Jediná pevninská cesta na Gibraltár sa kríži s medzinárodným letiskom, a toto predstavuje unikátnu križovatku, riadenú bežnými semaformi. Môžeš sa tu teda prechádzať cez runway, lebo inak to ani nejde.
Na polostrove sa nachádza sa tam jediná európska kolónia opíc, ktoré sú veľmi dotieravé až drzé. Je to spôsobené tým, že ich rozmaznávajú, pretože podľa legendy, kým budú na Gibraltári opice, bude polostrov britský. Je to však výlet na maximálne jeden deň, takže tomu prispôsob aj svoju dovolenku.
Francúzsko
Z Francúzska som si vybrala ostrov Reunion v Indickom oceáne a Martinik v Karibiku.
Reunion v Indickom oceáne
Ostrov Reunion patrí do Európskej únie, keďže je súčasťou Francúzska. Platí sa tu eurami, roaming aj internet je ako v Európe. Ceny sú tu vysoké aj v obchodoch a potraviny sú tu drahšie ako u nás asi o 10-15%. Pláže sú čisté a ľudia sú podobní ako v pevninskom Francúzsku – neochotní používať angličtinu, sú veľmi milí, no nejako extrémne a mimoriadne sa nezaujímajú. Prevládajúca kreolská kuchyňa je jednoducho vynikajúca.
Reunion je nádherný sopečnými horami s neopakovateľnými vyhliadkami a celý je rozdelený do národných parkov. Až je ťažké si vybrať, ktorý sa oplatí navštíviť. Reunion má naozaj prekrásne hory, dá sa ísť aj niekoľkodňový trek krížom cez hory. Pavol Barabáš tam dokonca zlanil s partiou jeden nádherný vodopád a natočili o tom tento film.
Martinik v Karibiku
Vulkanický ostrov Martinik v Karibiku je ďalší z viacerých francúzskych zámorských departmentov. Nájdeš tu teda spojenie európskych štandardov so skvelou exotikou. Môžeš sem vycestovať prakticky kedykoľvek počas roka bez toho, aby si si musel/a zameniť peniaze či vybavovať extra cestovné dokumenty. Stačí ti náš občiansky preukaz, ak teda nemáš v pláne navštíviť aj ostrovy na okolí.
Obmýva ho azúrové more a stále tu kvitnú kvety. Počasie je krásne slnečné, málokedy je to 20°C. A čo tu robiť či vidieť? Jednoznačne hlavné mesto Fort-de-France alebo činnú sopku Mont Pelée, ktorá je najvyšším bodom ostrova a ponúka perfektnú turistiku. Môžeš tu pozorovať vtáky alebo šnorchlovať.
Francúzska Polynézia
O tej sa viac dočítaš v príspevku nižšie. Nájdeš tam aj článok s tipmi.
Portugalsko
Aj Portugalsku ostali územia, ktoré spravuje mimo pevninskej Európy. Poviem ti o oboch.
Ostrov Madeira
Totálna exotika v Európe? To je Madeira. S prestupom v Lisabone sa sem vieš dostať aj pod 50€. Najkrajšia je vraj na jar, keď všetko kvitne a zelená sa. Jar však nie je veľmi vhodná na kúpanie v oceáne, lebo Atlantik je ešte pomerne studený. Požičaj si auto a prejdi si ostrov podľa seba, ochutnaj všetko, čo ti ponúknu, lebo to stojí za to a hlavne si ostrov večnej jari poriadne uži.
Ostrovy v Atlantickom oceáne blízko Európy si predstavujeme často ako drahé. Pritom na nich môžeme dovolenkovať za rovnaké peniaze ako v klasických dovolenkových destináciách.
Azorské ostrovy
Azory sú pre mňa úplným rajom, až sa to nedá opísať. Sú to tie najzelenšie ostrovy, aké som kedy videla, plné horúcich prameňov, jazier a vodopádov.
Azory sa nachádzajú 1 500 km od Lisabonu a okolo 3 900 km od východného pobrežia Severnej Ameriky. Je to súostrovie 9 ostrovov: Sao Miguel, Terceira, Pico, Flores, Graciosa, Corvo, Sao Jorge, Faial a Santa Maria. Najviac turistov prichádza na najväčší ostrov Sao Miguel, niektorí chodia aj na Terceiru, Pico či Flores. Tí, ktorí boli na viacerých ostrovoch hovoria, že každý je niečím iný a špeciálny.
Z môjho pohľadu sú najlepšími mesiacmi na návštevu Azor máj, jún, september a október. Apríl a október už môžu byť chladnejšie a hlavne upršanejšie. Každopádne odporúčam ísť, a to kedykoľvek! Je to naozaj destinácia snov.
Faerské ostrovy pod správou Dánska
Dánsko spravuje dva ostrovy mimo jeho pevninského územia. Prvým zámorským územím je obrovitánske Grónsko a bližšie k Európe sú to nedotknuté Faerské ostrovy. Dovolím si tvrdiť, že Faerské ostrovy sú podobné Islandu, avšak dostať sa tam je časovo aj finančne náročnejšie ako napríklad priamym letom z Viedne na Island a ešte nízkonákladovkou.
Faerské ostrovy sú skupina ostrovov v Atlantiku, medzi Islandom a Európou (Škótskom). Sú autonómnym regiónom patriacim pod Dánske kráľovstvo. Od roku 1948 získali možnosť rozhodovať samostatne vo väčšine záležitostí okrem obrany a zahraničnej politiky.
A či sa oplatí sem cestovať? Nespútaná príroda, premenlivé počasie, rybárstvo a chov oviec, nekonečný Atlantik, severská kultúra, neskutočné útesy s úžasnými vodopádmi a raj pre turistov. Znie ti to povedome? Veď píšem, že sú podobné ako Island. 🙂 Letieť priamo môžeš napríklad z Prahy, Kodane alebo Edinburghu, s prestupmi je to už menej komfortné.
Španielske Kanárske ostrovy
Kanárske ostrovy sú podobne ako Faerské autonómnym spoločenstvom Španielska, ktoré takto spravuje aj Baleárske ostrovy – Ibizu, Menorcu či Mallorku. Kanárske ostrovy tvorí 13 ostrovov, 6 z nich je neobývaných a 4 hlavné ostrovy sú Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria a Lanzarote. Každý z ostrovov ponúka návštevníkom čosi iné, avšak priame lety z blízkosti Slovenska, čierne pláže, večnú jar a vody Atlantiku majú všetky spoločné.
Tenerife je najväčší z ostrovov aj s najvyšším vrchom celého Španielska. Pico de Teide, najvyšší vrch Španielska, teda leží mimo pevniny. Skvelo sa tu naješ, okúpeš, budeš mať krásne výhľady a pekné spomienky. Lanzarote je sopečný ostrov s kaktusmi, plážami a nezabudnuteľnými momentami.
Na Fuerteventura nájdeš pieskové pláže, priezračný oceán, púštnu krajinu, perfektné podmienky na surfovanie. Gran Canaria ponúka nádhernú prírodu, pláže, luxusné rezorty a veľa možností aktívnej dovolenky.
Stačí si vybrať a vedz, že nikdy sa nerozhodneš zle a stále je čo objavovať.
Zakotvíš v Atlantiku alebo ťa zláka Karibik?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.