Kam na pivo v Európe sme si už povedali. Teraz poďme na pohár vína do Talianska, Francúzska, Grécka alebo aj do Portugalska či do Maďarska. Biele, ružové, červené, suché, sekt, polosladké, cuvée, rízling a nejdem ani pokračovať, každý má to svoje obľúbené. Ja sama často na svoj instagram pridávam tipy, aké víno momentálne popíjam (veľmi často aj slovenské) alebo odporúčam, preto tu nenájdeš Slovensko.
V tomto článku ťa prevediem krajinami Európy, kde sa naozaj oplatí skočiť čo i len na pohárik. Mňam!
Provensálsko, Francúzsko
Začíname vo Francúzsku, v romantickom Provensálsku. Maličká rybárska dedinka neďaleko Marseilles, Cassis, je miesto posiate vinicami. V tejto drobnej vinárskej oblasti je len malý počet vinárstiev, ale ich chutné vína sú miestnymi obyvateľmi veľmi obľúbené. Biele vína z týchto terás sú čokoľvek, čo by si od Provensálska očakával/a.
Miestnym favoritom je vínečko Château de Fontcreuse, ktoré ti nalejú hlavne v reštauráciách, ktoré lemujú farebný prístav, zatiaľ čo ružové a biele Clos Sainte Magdeleine si najlepšie vychutnáš priamo vo viniciach.
Alentejo, Portugalsko
Vína z Alentejo sú symbolom regiónu. Existuje tu totižto niečo vyše 250 producentov s obrábanou plochou cez 22 000 hektárov viníc. V novembri sa v meste Borba koná festival viniča a vína Festa da Vinha e do Vinho, ktorý tu patrí na travel list. V mestách ako Vila Alva a Vila Ruiva sa víno stále vyrába spôsobom, ako to robili ešte Rimania.
Určite nevynechaj ani Museu do Vinho v Redondo, ktoré je situované v TIK (turisticko-informačnej kancelárii) alebo pohorie Serra d’Ossa.
Tokaj, Maďarsko
Nám najbližšia a najznámejšia vínna oblasť (okolie Pezinku nerátame) je Tokaj zasahujúca aj na juhovýchod Slovenska. Tokajské vínno odporúčam ochutnať v Oreg Király Dülö (Old King’s Vineyard), kde vraj, zasadené do nádherného prostredia, chutí veľmi autenticky. Takisto sa tu dozvieš mnoho informácii o pestovaní viniča.
V Maďarsku je často navštevované aj kúpeľné mesto Eger, hlavne kvôli vínnej ceste Valley of the Beautiful Woman, ale aj okolie Balatonu.
Toskánsko, Taliansko
Čo by to bol za článok o víne, keby v ňom nespomeniem obľúbené Toskánsko. Mnoho ľudí cestuje do Toskánska práve kvôli lokálnemu vínu. Stredoveká dedinka Montepulciano bola osídlená už za čias Etruskov a spája sa s červenými vínami z hrozna sangiovese. Poliziano a Avignonesi, otvorené pre návštevníkov podľa dohody, sú najlepšími producentmi Vino Nobile di Montepulcian v regióne.
V Taliansku k vínu neodmysliteľne patria cestoviny, a tak nezabudni ochutnať aj tie, nech si vyberieš akékoľvek.
Burgenland, Rakúsko
Možno by ti ani nenapadlo, že aj Rakúsko má svoje veľmi chutné vína. No na hranici Rakúska a Maďarska, na západnom brehu Neziderského jazera, leží mestečko Rust. Ide jednu z najteplejších častí strednej Európy s miernym podnebím okolo jazera, ktoré dopomáha k pestovaniu miestneho sladkého vína zvaného ausbruch, ktoré je typické ,,marmeládovou“ chuťou.
Celé mesto bolo postavené pre vinársky priemysel a dodnes si zachováva svoj pôvodný charakter z 18. storočia. A keď už tu budeš, nezabudni si zaplávať v Neziderskom jazere! 🙂
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Rioja, Španielsko
Historické centrum obchodu s vínom v španielskom regióne Rioja, mesto Haro, sa stále môže chváliť širokou škálou degustačných miestností pre svoje biele a červené vína od najlepších regionálnych výrobcov. Kedysi tu dokonca existovali železnice na prepravu vína, dnes v niektorých pivniciach (López de Heredia) môžeme vidieť už len opustené trasy týchto železníc.
Wine tasting tu odporúčam spojiť s návštevou reštaurácie Restaurant Terete, ktorá je známa vďaka svoju lahodnému jahňaciemu mäsku, ktoré ladí s lokálnym pohárom vína.
Údolie Douro, Portugalsko
Vrátim sa ešte späť do Portugalska, lebo ich vína sú proste TOP! Hlavne to portské. Objav, ako sa víno v regióne vyrába, v degustačnej miestnosti a prehliadkach vo vinárstve Pinhão Quinta do Bomfim. Nájdeš ho na jednej zo serpentín, ktoré lemujú rieku Douro. V riečnom prístave sa môžeš zúčastniť vyhliadkovej plavby alebo si prenajať kajak a preskúmať meandre rieky zblízka.
Toto je krásny kraj a už dlho ho mám na mojom travel liste, nakoľko Portugalsko je moja srdcovka a chcem ho celé preskúmať!
Istria, Chorvátsko
Čo urobilo z Istrie synonymum pre dobré víno? Prirodzená ľudská práca, ale hlavne prírodné vlastnosti, ktoré zaručujú vysoko kvalitné hrozno. Ide o polohu, pôdu, podnebie a reliéf, pretože každá z týchto vlastností do istej miery prispieva k chuti ich dobrého vína. Mňam! Kopcovitá krajina s miernymi svahmi, ktorými oplýva Istria, je ideálnym miestom pre vinohradníctvo.
Takže v Chorvátsku majú nielen dobré pivo, ale poriadne chutné aj vínko. To sa oplatí! 🙂
Bordeaux, Francúzsko
Francúzske mesto Bordeaux som mala na travel liste už veľmi dlho aj preto, aby som ochutnala to, čím sa všade pýší. Žiaľ, asi vieš, prečo mi to na jar minulého roka nevyšlo, no o to viac som nabudená ísť sem. Mesto Saint-Émilion je pod Svetovým dedičstvom UNESCO pre svoje vinárske dedičstvo a bohatú históriu. Známa je zvonica na hlavnom námestí.
Na zvonicu sa dá dostať a je odtiaľ nádherný výhľad na nekonečné vinice. To je moje!
Santorini, Grécko
Pre mnohých najkrajší ostrov Európy, grécke Santorini, je najvýraznejšou vinárskou oblasťou Grécka a domovom jednej z najstarších viníc v Európe. Dôkazom sú mimoriadne ostré biele vína Assyrtiko a vynikajúce sladké dezertné vína Vinsanto’s. Často sa ti bude zdať, že chutia ako Egejské more, ktoré obklopuje ostrovy.
Verím, že sa budeš ľahko vedieť rozhodnúť, kam zamieriš na najbližší wine trip. Ja by som šla najradšej na všetky miesta naraz. 😀
Kam pôjdeš najbližšie na pohár vína? Daj mi vedieť v komentári.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.