Cestovať v čase covidu sa vždy nesie s určitými rizikami. Môže sa stať, že napriek kúpenej letenke sa nepodarí vycestovať, prípadne sa môže stať, že bude problematický návrat domov. Všetky tieto skutočnosti treba pri plánovaní dovolenky zvážiť.
Už 2 roky chodievame počas zimy do tepla. Po minulé roky to bol Dubaj, ale Dubaja sme sa tentokrát obávali. Veľké riziko bolo pre nás testovanie. Do Dubaja by bol potrebný PCR test zo Slovenska, ale druhý by nám urobili priamo v Dubaji. Čo ak by niekto z nás bol pozitívny? Čo ak by bol pozitívny sused v lietadle? Zaplatiť si dovolenku a nakoniec si platiť ešte karanténu nám prišlo príliš riskantné.
Prechádzka za hviezdicami
Akonáhle prídete ako noví, domáci sa na vás doslova vrhnú. Každý vám chce predať a chce vám predať hneď. Keď si od niekoho niečo kúpite, vidia to aj ostatní, a tak sa snažia predať ešte viac. ,,Už si podporil kamaráta, teraz by si mohol aj mňa”. A keď je odliv, tak to láka sa prechádzať a hľadať živočíchov, či mušle. To si samozrejme hneď všimnú podnikaví domáci, ktorí vám vysvetlia, že to môže byť aj nebezpečné a oni vás prevedú plytčinou až po útes a ukážu vám tie najkrajšie hviezdice a rybku Nema.
Pár dní sme odolávali, ale potom deti chceli ísť, a tak sme sa s jedným dohodli. Zobral som si 10000 Ths, že za tú pol hodinku mu cca 5$ musí stačiť. Už keď prišiel v dohodnutý čas a povedal, že doniesol mojim deťom mango, som mal pocit, že to stačiť nebude. Poučenie, vždy treba zjednať cenu vopred. Prechádzka bola dosť dlhá, fotky z nej máme krásne. Ukázal nám okrem iného rôznofarebných ježkov a nakoniec aj sľúbené hviezdice a rybky. Aj keď na Nema sa mi tá rybka teda nepodobala.
Na záver prišlo zjednávanie. Najprv chcel 70000 Ths, to ma skoro vystrelo, ja som prišiel so svojou kontra ponukou 10000 Ths, nakoniec sme to zjednali na 20000 Ths a dal nám 2 mangá a sľúbil, že ďalší deň donesie aj kokos.
Plavba na plachetnici
Na druhý deň prišiel za nami s kokosom a ponukou výletu na plachetnici. Tentokrát sme zjednávali od začiatku. Dal ponuku 60000 Ths na hodinu, čo sa mi zdala byť celkom dobrá cena, až mi to prišlo divné. Každopádne rozhodli sme sa, že nám stačí pol hodina, tak sme sa dohodli na cene 35000 Ths.
A zrazu sa ma syn spýtal dôležitú otázku – to je cena za všetkých? A hneď sa mi v hlave zasvietilo, v tomto bude problém. Tak som sa spýtal, či tých 35000 Ths je za všetkých a vysvetlil mi, že deti sú zadarmo, platíme len za dospelých. Tak som povedal, že 70000 Ths je veľa, nakoniec sme do zjednali 40000 Ths za celú rodinu. A namiesto 30 minút, plavba trvala 45 minút.
Výlet na Mnembu – delfíny a šnorchlovanie
Už keď som si doma pozeral možnosti výletov, Mnemba ma zaujala a keďže manželka miluje delfíny, tak na tomto výlete sme sa zhodli. Prvé dni sme mali 35 stupňov a bolo nám jasné, že ísť na celodenný výlet v takomto počasí je hlúposť, s veľkou pravdepodobnosťou by sme sa spálili.
Tento výlet mali v ponuke samozrejme aj Slováci žijúci na Zanzibare a ponúkali ho vo FB skupine za 35$ all inclusive aj s obedom, deti by boli zadarmo. Cena bola OK, len časovo sa mi to nepáčilo. Bolo to veľmi dlhé. Domov by sme sa vrátili okolo 14:30.
O tomto výlete sme sa rozprávali aj s Ukrajincami, ktorí bývali vo vedľajšej ville a oni boli s domácim za 25$. Povedali nám presne to, čoho sme sa obávali, že to bolo dlhšie a spálili sa tam, aj keď boli natretí 50-kou.
Vymysleli sme to potom tak, že pôjdeme, keď bude škaredšie počasie. S domácim sme sa dohodli na privátnom výlete, to znamená, že sprievodca išiel len s našou rodinou, za 30$ na dospelého s odvozom aj šnorchlovacími pomôckami bez obeda. Predpoveď bola dobrá, ale realita bola, že cestou na Mnembu sme zmokli. Odchod z oblasti Matemwe bol po plytčine a trval dosť dlho, kým sme sa vymotali. Keď sme prišli ku delfínom, už nepršalo, ale všetky veci sme mali mokré.
Plávanie s delfínmi je o tom, že lode naháňajú delfíny a keď už ste blízko, skočíte do vody a pozeráte sa na nich aj pod vodou. Potom delfíny odplávajú, takže rýchlo zase na loď a za nimi. Zopakovali sme si to asi 3-4x a povedali sme že stačí a môžeme ísť šnorchlovať.
Šnorchlovanie bolo naozaj zážitkom. Krajšie to snáď bolo len v Egypte. Tým, že sme išli privátne, rozhodli sme sa, že na druhé šnorchlovacie miesto už nepôjdeme a ideme domov. Domov sme prišli okolo 11:30, čiže mali sme to tak, ako sme to chceli mať.
Výlet do Jozani Parku
Čakal nás ďalší daždivý deň, tak sme narýchlo zmenili plány a rozhodli sa ísť na výlet do Jozani Parku. To je výlet, kde sprievodcu netreba, stačí sa tam dostať a zaplatiť si vstupné. Pohybovať po parku sa môže len s domácim sprievodcom. Napísal som taxikárovi Salumovi, či má čas, odpísal, že nie je problém, cena 120 000 Tsh. Tak som si uvedomil, že aj pri taxikárovi “za rozumnú cenu” treba zjednávať.
Dohodli sme sa na 80 000 Tsh za cestu tam aj späť. A keďže on nie je z Pwani Mchangani, tak nám poslal kamaráta. Cestou do Jozani bol lejak. Čítal som, že v prípade dažďa sa opice skryjú a nemáme šancu ich vidieť. Našťastie priamo v Jozani nebol lejak, len mrholenie a opice sme videli. Zaplatil som 25 000 Tsh za dospelého, deti boli zadarmo, čo ma pri 7 ročnom synovi prekvapilo.
Dostali sme dáždniky, sprievodcu a mohli sme ísť. Opice sa deťom páčili, potom nám ukázali les a nakoniec mangrovníky. Nebola to zlá alternatíva na škaredé počasie, okolo 55$ by som za to znovu nedal. Cestou späť už bola hotová prietrž mračien.
Pred pokračovaním nevynechaj ani tieto články:
Pozitívne naladení a pozitívne testovaní
Žijeme vo svete s covidom a covid je všade. Riziko nákazy môže byť v rôznych krajinách rôzne. Pri Tanzánii to riziko nevieme zhodnotiť, pretože sa tam netestuje, až na platené testy pri odchode. Tým, že tam každý môže prísť bez testu a bez karantény, je zrejmé, že tam prídu aj nakazení turisti.
Zanzibarský viceprezident zomrel nedávno údajne po covide. Či bol covid príčinou úmrtia, to neviem zhodnotiť. V čase, keď sme tam boli my, (prelom januára a februára) domáci žiadnu obavu z covidu nemali. Keď som im hovoril, že sme prišli, lebo v našej krajine sú zavreté školy a škôlky, tak sa iba opýtali, aký veľký problém s covidom máme? Ani len nepripustili možnosť, že by covid bol aj na Zanzibare a neobávali sa ani toho, že by ich nakazený turista mohol nakaziť.
Vo výsledku sme po návrate mali s manželkou pozitívne testy, deti do 10 rokov sa netestujú. Môj osobný názor na covid je, že je to choroba, s ktorou sa musíme naučiť žiť. Ak by mi ostával posledný rok života, určite by som ho radšej prežil naplno, ako sa niekde strachovať zavretý. Množstvo opatrení považujem za nezmyselných – napríklad rúška na verejnosti, či zatváranie prevádzok.
Na druhej strane si myslím, že si dávam pozor. Nie rúškami, či úplnou izoláciou od cudzích ľudí, ale skôr tak, že sa s tými ľuďmi stretnem radšej vonku ako v interiéri.
Každopádne zásadná otázke je, že kde sme sa mohli nakaziť. Napadajú mi len 4 možnosti:
- buď všetko, čo viem o covide je nesprávne a nakazili sme sa v exteriéri pri krátkom kontakte s niektorým domácim bez príznakov,
- nakazil nás taxikár, ktorý nás viezol do Jozani parku – nekašľal, nekýchal, ale raz smrkal,
- prechladli sme na výlete na Mnembu a príznaky, ktoré manželka mala hneď po prílete, nesúviseli s covidom, ale okrem toho sa ešte nakazila cestou domov aj koronavírusom – či už pri ceste taxíkom, lietadlom alebo na letisku, keďže mala príznaky, išla na test už 2 dni po prílete,
- všetko je tak ako má byť – keďže sme sa s manželkou odmietali zúčasťňovať pravidelného AG testovania, aby deti mohli ísť do škôlky či školy, museli sme ochorieť, aby sme túto povinnosť nemali.
Priebeh sme mali všetci ľahký, manželka síce bez teploty, ale celé to u nej trvalo 9 dní a mala asi polovicu možných príznakov. Ja len 2 dni a bola to taká slabšia nádcha. Deti to prekonali len s hnačkou. Veľmi lahký priebeh mňa a detí môže súvisieť s tým, že sme to pravdepodobne prekonali už v januári 2020. Vtedy som mal ťažší priebeh ja aj mladší syn.
Posledné tipy na záver
Slnko je veľmi silné. Počas najsilnejšieho slnka sa dá veľmi rýchlo spáliť aj s ochranou UV 50. Preto nielen pre deti odporúčam UV tríčká 50+. V Pwani Mchangani sa dá fungovať aj bez topánok do vody, na iných miestach môžu byť nutné. Ak niekto plánuje behať, úplne ideálny čas je pred východom slnka. Pocitovo je bez pol hodinu pred východom a pol hodinu po východe, neporovnateľný.