Machu Picchu – čarovné mesto Inkov. Pred zničením ho uchovalo jedine to, že sa nachádza hlboko v horách v nadmorskej výške 2430m. Dostať sa sem je náročné, no prísť je hodné každej hodiny na ceste. Neviem, či som niekedy videla miesto, ktoré ma chytilo za srdce viac ako Machu Picchu, jeden z novodobých divov sveta.
Prečo sa Machu Picchu nachádza v horách?
Lokalita mesta nie je náhodná. Inkovia uctievajú boha slnka Intiho, a tak postavili mesto vo vysokej nadmorskej výške, aby boli blízko k slnku. Posvätné sú pre nich aj hory a tie sú všade naokolo.
To, že dnes môžeme vidieť Machu Picchu, je malý zázrak. 99% stavieb Inkov totiž Španieli po obsadení Peru prestavali na koloniálne budovy. Ak by bolo Machu Picchu jednoduchšie dostupné, už by zrejme neexistovalo. Mesto bolo svetu odhalené až v roku 1911, aj to pomernou náhodou.
Ako bolo znovuobjavené objavené Machu Picchu?
Lokálni ľudia, ktorí žili poblíž, ho ukázali profesorovi z Hawaii Hiram Binghamovi. Oni sa Machu Picchu báli, brali ho ako labyrint, z ktorého by sa už nedostali, ak by doň vkročili. Profesor ich presvedčil, aby ho tam zobrali.
Machu Picchu bolo vtedy pokryté džungľou. Do stavu, ako ho vidia turisti, ho upravili až neskôr. Mnoho artefaktov, ktoré sa v Machu Picchu našli, boli zobrané do USA a sú vo vlastníctve univerzity Yale.
Ako sa dá dostať do Machu Picchu?
Kebyže to plánujeme zo Slovenska, musíš priletieť do hlavného mesta Peru – do Limy. Z Limy musíš následne letieť miestnym letom do mesta Cuzco. To sa nachádza vo vysokej nadmorskej výške – 3400 metrov nad morom.
Hneď po vystúpení z lietadla sa ti môže začať jemne točiť hlava, môžeš sa cítiť oťapeno či mať mravčenie po tele. Pomôcť by mali kokové lístky, ktoré sú v Peru na dennom poriadku a nájdeš ich v každom hoteli spolu s kokovým čajom.
Len pre predstavu, Cusco je položené o 1000 metrov vyššie než mesto Machu Picchu. Ak by sa pre výlet do Machu Picchu nemuselo letieť do mesta Cusco, problém s nadmorskou výškou by sme nemuseli ani spomínať.
Každopádne, Cusco je nádherné mesto, dokonca zapísané do zoznamu UNESCO a určite sa tam oplatí stráviť minimálne pár dní. My sme tu mali 2 nádherné večery. Tipy na mesto Cusco nájdeš v tomto článku.
Cesta z mesta Cusco do Machu Picchu
Príchodom do mesta Cusco cesta len začína.
My sme z hotela v Cusco vyrazili 8:15 a hore na Machu Picchu sme sa dostali okolo 14:15. Cesta je pomerné zložitá a komplikovaná – ideš najprv autobusom, potom vlakom, potom znovu autobusom. V tomto prípade som bola rada, že bolo o nás postarané a že nám celý výlet do Machu Picchu zorganizovalo BUBO.
Možností, ako ísť na Machu Picchu na vlastnú päsť, je viacero a všetky som spísala do tohto samostatného článku.
Vlaky do mesta Machu Picchu
Šok bola pre mňa cesta peruánskym vlakom. Predstavovala som si čokoľvek, no luxusný panoramatický vlak, kde podávali perfektné občerstvenie veruže nie.
Peruánci platia za vlak 6 dolárov, cena pre turistov začína na 140 dolároch. A sedia v tom istom vlaku, len v inom vozni. Náš vlak, ktorým sme sa viezli, bol panoramatický – aby sme počas cesty videli čo najviac z okolitej prírody. Bol to vlak Voyager prevádzkovaný spoločnosťou Inca Trail.
Na tejto trase však premáva aj absolútna špecialita – vlak Hiram Bingham. Spiatočná cesta Cusco – Machu Picchu stojí nad 1000 dolárov.
Praktické tipy k prehliadke mesta Machu Picchu
Kedy ísť do Peru a na Machu Picchu?
December – marec je v Peru leto. Je teplo, no tiež veľa prší. Od mája do septembra je naopak zima. Vtedy veľa neprší, čo je na návštevu Machu Picchu ideálne. Keďže v júni – auguste sú na Machu Picchu najväčšie davy turistov, odporúčam prísť v septembri prípadne októbri, alternatívne v apríli alebo máji.
Horné a dolné mesto
Machu Picchu sa delí na horné a dolné mesto. Medzi nimi je casa del guardia – domček strážcu. Akonáhle prejdeš tento checkpoint, naspäť ťa už strážnik nepustí.
Tvoja cesta do mesta Machu Picchu začína v hornom meste. Po vchode do mestečka ťa čakajú schody smerom hore a prvé krásne výhľady máš už po pár minútach kráčania. Ten najkrajší výhľad na mesto Machu Picchu je z miest nad mestom pri casa del guardia. Tam sa dostaneš behom 15-20 minút kráčania. To je to miesto odkiaľ sú všetky krásne fotky.
Pozor však, akonáhle odtiaľto začneš zchádzať dole do dolného mesta a prejdeš popri domčeku strážcu, strážnici ťa už nepustia naspäť hore. Machu Picchu sa ponovom dá totiž prejsť len jednosmerne. Mesto je tiež nádherné a hlavne, behajú po ňom rozkošné alpaky. Moje „the best“ miesto bolo však určite hore, nad mestom s týmto výhľadom:
WC v Machu Picchu
NIE JE. Ani v hornom, ani v dolnom meste. Najbližšie WC je pri vchode/východe do Machu Picchu.
Treky v meste Machu Picchu
Aj s klasickým lístkom iba do mesta Machu Picchu môžeš ísť spoznávať. Od casa del guardia môžeš ísť na 2 ďalšie treky: k slnečnej bráne alebo na Inkov most. Trek na Inkov most trvá spolu 45 minút, slnečná brána cca 2 hodiny. Väčšina ľudí sa však zhodne, že z týchto miest nie sú tak krásne výhľady ako od casa del guardia.
Lamy v Machu Picchu
Lamy nájdeš v dolnom meste. Keď máš trochu šťastia, prejdú okolo teba. Pri pokusoch o pohladkanie vraj radi pľujú. Na mňa boli tety lamy kamarátske.
Typické suveníry z Peru
Jednoznačne výrobky z alpaky či lamy. Od svetrov cez šály až po plyšáky. So mnou prišla domov jedna slečna alpaka a šál. Hovorí sa, že alpaka má lepšiu vlnu ako lama. A baby alpaka je najjemnejšia. Na trhoch sa dali kúpiť svetre za 20 – 30 dolárov, maličkosti ako rukavice za 3 – 4 doláre. Kvalitnejšie výrobky v butikoch stáli niekoľkonásobne viac. Ja som si kúpila šál za 50€ (v butiku).
Okrem výrobkov z alpaky a lamy sú obľúbené výrobky z koky. Kokový čaj, kokové cukríky. Predávajú sa aj kokové lístky, no tie by sa nemali priniesť do Európy. Mne sa nejaké zatúlali na spodku ruksaku.
Koka je v Peru 100% legálna a síce sa z nej vyrába kokaín, samotná nie je droga a nemá ani omamné účinky – teda, možno ak by si rozžuval 200g kokových lístkov, tak áno. 1-2 lístky alebo kokový čaj ti nič nespraví.
Ako zistiť či ide o oblečenie z pravej vlny alpaky alebo lamy?
Rovnako ako pri kašmíre, aj pri vlne z alpaky sa stáva, že do nej dajú prímes lacnej umeliny. Na dotyk to nespoznáš. Stačí však, že si zo svetríka alebo šálu vezmeš zopár chlpov, zroluješ ich do guličky a zapáliš.
Ak je to čistá vlna z alpaky alebo lamy, kompletne zhorí a budeš cítiť akoby horeli chlpy. Ak ti zostane po zhorení gulička, daný výrobok je s prímesou umeliny. Také nekupuj.
Kde nakupovať suveníry
Mne sa najlepšie osvedčilo Cusco. Ceny boli najnižšie. V Aguas Calientes nájdeš veľký výber – je tam celý veľký trh, no ceny boli o cca 10% – 30% vyššie. Všade sa samozrejme zjednáva.
Zaujímavosti o Peru a Machu Picchu
- Hlavné mesto Peru, Lima, je druhé najväčšie mesto Južnej Ameriky po Sao Paolo v Brazílli. Tretia je Bogota, štvrtá Rio de Janeiro, kde sa tiež nachádza jeden z novodobých divov sveta.
- Úradný jazyk v Peru je španielčina, no hovorí sa aj jazykmi pôvodných obyvateľov – Quechua či Aymara. V rámci peruánskeho náboženstva stále tvorí 25-30% potomkovia Inkov.
- Peru má po Brazílii druhý najväčší počet pamiatok zapísaných v UNESCO v Južnej Amerike.
- Peru je katolícke, cca 70% občanov je Kresťanov. Kresťanstvo samozrejme priniesli Španieli. Peruánci si však zachovali aj svoje pôvodné zvyky a náboženstvo. Ich Bohovia sú úzko spätí s prírodou.
- Z Limy do mesta Cusco každý lieta. Prečo? Lebo autobusom je to viac ako 20 hodín cesty a stúpania až do nadmorskej výšky 5000 metrov nad morom.
- Mesto Machu Picchu je mesto Inkov. Ríša Inkov však trvala veľmi krátko – len cca 150 rokov, narozdiel napríklad od Mayov v Mexiku.
- Začiatkom 16. storočia dobili inkskú ríšu Španieli, konkrétne Francisco Pizzaro. Ten priplával z Kuby po tom, ako sa dopočul o inkskej bohatej ríši. Inkovia v rámci svojho náboženstva očakávali bieleho boha, ktorý má prísť z východu. Keď sa zjavil Pizzaro a priniesol kone či zbrane, ktoré Inkovia nepočuli, mysleli si, že to je on. Pizzaro prišiel so 168 mužmi, Inkov bolo vtedy viac ako 15 miliónov.
Prečítaj si aj tieto články z mojej cesty okolo sveta:
Toto bol ďalší zo siedmich divov sveta, ktoré sme navštívili v rámci cesty okolo sveta. Dúfam, že som ti priblížila, ako sme sa na Machu Picchu mali, aby si sem mohol vycestovať aj ty bez miliónov na účte.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.