Kúsok od centra malebnej a veľmi obľúbenej Banskej Štiavnice, v obci Štiavnické Bane, stojí apidomček Včelí hotel. Ten sa pýši nielen pekným prvenstvom prvého apidomčeka v tvare včelej bunky na Slovensku a možno aj v celej Európe, ale hlavne jedinečnými zážitkami, ktoré ťa tu čakajú.
Chcem ti povedať o Včelárstve Marian Holub viac, pretože nielen včelie produkty tvoria ich ponuku, ale aj chutný apidomček Včelí hotel, kde si môžeš prísť oddýchnuť v spoločnosti tisícok včiel. Ak ťa zaujímajú miesta, kde nebudú davy turistov rovnako ako mňa, udržateľný cestovný ruch, apituristika (cestovanie za včielkami) bude pre teba.
O chod včelárstva s takmer 100 včelstvami sa stará šikovný Marian a jeho snúbenica. Títo dvaja znižujú priemerný vek slovenských včelárov, ktorý je momentálne 64 rokov. Marian je dobrý človek so srdcom na správnom mieste, vždy ochotný pomôcť a poradiť, aj preto nečudo, že už na prvý pohľad vidno, že sa o apidomček a hlavne o samotné včielky stará s nevýslovnou láskou.
Majú to tu premakané po každej stránke a ak chceš vedieť viac, čítaj ďalej.
Čo je to vlastne ten apidomček Včelí hotel?
Včelí hotel nie je vo svete nič nové. Je to vlastne včelín, ktorý je upravený, na bezpečný pobyt ľudí v ňom. Včelín je tradičná stavba, nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, ktorá odjakživa patrila ku včeláreniu.
Včelíny sa stavali kvôli tomu, že kedysi boli úle slamené a neboli vhodné do rôznych poveternostných podmienok. Tieto včelíny boli rôzne, každý chcel, aby práve jeho včelín bol ten najkrajší včelín, a tak ich rozmanito zdobili a pri stavbe využívali rôzne tvary. Vidno to pekne aj v Slovinsku.
Stručná história apidomčekov
Práve pri práci vo včelínoch sa včelári už nepriamo vystavovali účinkom apiterapie. Všimli si, že pri rôznych zdravotných problémoch, hlavne s dýchacími cestami, sa ich zdravotný stav obvykle výrazne zlepšil. Zrejme sa tak stalo v dôsledku inhalácie úľového vzduchu.
Na základe týchto poznatkov začali vznikať tzv. apidomčeky. Apidomčeky sú vybavené úľmi – ležanmi, nad ktorými sú umiestnené lôžka, kam si môžu záujemcovia o apiterapiu či bežní ľudia, ,,nevčelári”, ľahnúť a relaxovať v prostredí s blahodárnymi účinkami bezpečne oddelení od včiel.
Prečo je pobyt v apidomčeku Včelí hotel prospešný pre človeka?
Pobyt v apidomčeku je forma apiterapie, kde ide najmä o dýchanie čistého včelieho vzduchu (apiresterapia), ktorý obsahuje množstvo éterických olejov (včelí vosk a propolis – naša obľúbená vôňa) a je vhodná pri dýchacích alebo psychických problémoch, pre lepší spánok a menšiu nervozitu.
Zároveň si tu človek fyzicky oddýchne, zatiaľ čo pod ním pôsobia mikrovibrácie vyvolané pohybom včelích tiel. Ich šum príjemne uspáva. Úle sú zvnútra apidomčeka poriadne zabezpečené, aby sa včielky nedostali dnu. Špeciálne úle ,,ležany“ majú celozasieťované dno, a teda všetok vzduch z úľa napĺňa priestor apidomčeka.
Všeobecne, ak umožníme človeku pobyt v priamej blízkosti včiel, zaznamenáme pozitívny vplyv, ľudia sa cítia viac oddýchnutí a zlepší sa im zdravie. Na aké ochorenia má ležanie v apidomčeku pozitívny vplyv, sa dočítaš na včelárskom blogu.
Otvorené tu majú počas včelárskej sezóny od apríla do konca septembra vždy od 8:00 do 20:00 a pobyt si môžeš rezervovať na jednu hodinu. Cenník a ďalšie informácie nájdeš na webe alebo sa informuj cez mail vcelar@marianholub.com. Aktuálne informácie odporúčam sledovať na ich FB alebo IG.
Apidomček Včelí hotel je postavený v tvare včelej bunky
Vnútri včelieho úľa sa nachádzajú plásty so šesťuholníkovými bunkami, ktoré slúžia ako multifunkčné skladovacie jednotky. V Štiavnických Baniach, blízko obľúbených tajchov a pekných ubytovaní, stojí atypický včelín, a to v tvare včelej bunky. V takejto bunke sa včela vyvíja od štádia vajíčka až po dospelosť, je to základný stavebný prvok v úli.
Viac nebudem prezrádzať, radi ti viac povedia v samotnom apidomčeku, prípadne si o tom môžeš prečítať v brožúre pri ležaní na úľoch.
Zážitky, ktoré ťa vo Včelom hoteli čakajú
Okrem jednohodinového pobytu v apidomčeku si cez web vcelihotel.sk vieš rezerovať prostredníctvom kontaktného formulára aj ďalšie zážitky:
Včelárom na skúšku
Ak si zvedavý/á, ako vyzerá práca včelára, no máš strach sa tomu pozrieť bližšie, spolu so včelárom ho môžeš prekonať. Budeš mať možnosť spoznať fascinujúci život včiel. Po jedinečnom zážitku Včelárom na skúšku sa tvoj pohľad na tieto drobné, no nadmieru dôležité stvorenia úplne zmení.
Zážitok Včelárom na skúšku pozostáva z kombinácie teoretickej časti, ďalej z praktickej časti (obe rozpísané nižšie) a nakoniec si na 60 minút pôjdeš poležať do apidomčeka Včelí hotel.
Praktický zážitok so včielkami
Kto túži po bližšom zoznámení sa so včielkami praktickou formou, tento praktický zážitok so včielkami je pre vás. Spolu so včelárom nazrieš do úľa, skúsiš pohľadať matku a povie ti dôležité informácie o živote včiel v úli.
Ak prekonáš svoj strach, domov si odnesieš nezabudnuteľnú skúsenosť a krásny zážitok.
O včielkach teoreticky
Počas tohto teoretického zážitku ti predstavia zaujímavosti zo života včiel a povedia ti aj o dôležitosti včiel pre človeka a o produktoch, ktoré sa dajú využiť v apiterapii. Apiterapia je o využití včelích produktov v praxi a nie je iba o mede. Apidomčeku Včelí hotel je plný zážitkov, ktoré na teba čakajú v akejkoľvek forme.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Včelie produkty zo Včelárstva Marian Holub
Prémiový včelí med
Asi ti je jasné, že blízko včiel musí byť med. Vo Včelárstve Marian Holub majú každoročne pestrú ponuku kvalitných druhových medov, ktoré sú naozaj vynikajúce. Ich prednosťou je, že pochádzajú časti Slovenska, kde sa nepoľnohospodári. Niektoré z ich medov dokonca vyhrali na celoslovenských a celosvetových súťažiach na druhej strane zemegule.
100 % handmade včelia kozmetika
- Včelárova masť – na rany, odreniny, popáleniny či iné kožné ochorenia
- masť so včelím jedom
- Včelárov balzam na pery – vybrať si môžeš z príchutí levanduľa, mäta alebo čistý
Iné produkty
- včelí peľ obnôžkový
- propolisová tinktúra – moja najobľúbenejšia vec na cesty, rýchla dávka vitamínov a energie
- apichitosan tinktúra
- med s peľom a propolisom
- med s materskou kašičkou
- Včelárova záhradka – ak by si mal/a chuť pomôcť včielkam výsadbou nektárodajných rastlín
- sviečky z vosku
Milujem jedinečné zážitky a krásne miesta a toto je jednoznačne jedno z nich. 🙂
Autor: Alexandra
Kočka, ktorá sa pri cestovaní snaží ušetriť každé euríčko. Cestuj s ňou a sleduj jej super tipy. Zaručí ti to ten najlepší low-cost výlet!
IG: __a_l_e_x_i_s_