Pamätáš sa, ako som v tomto článku sľúbila, že budem spisovať moju cestu učenia sa španielčiny? S ďalším článkom prichádzam síce neskôr, no o to viac je toho, čo ti chcem povedať o mojom postupe. Tak…Vamos!
Slovná zásoba ako stavebný kameň
Slovnú zásobu zaradila Lydka, jazyková mentorka, vďaka ktorej má každý možnosť naučiť sa toľko jazykov, na koľko si trúfa, do skupiny zvanej ,,stavebné kamene.” Prečo? Pretože je základom, na ktorom pri učení sa staviaš svoje poznatky. Viac som o tom písala aj v prvom článku mojej cesty k španielskemu jazyku. Mrkni na to, nech si v obraze (+ pripomínam, že s kódom „TRAVELHACKER“ máš na všetky kurzy na jazykovymentoring.sk 20% dole 🙂 ).
Moja najobľúbenejšia metóda pre slovnú zásobu
Metód, ako sa efektívne učiť slovnú zásobu a každému vyhovuje niečo iné, preto ich tu nebudem všetky konkrétne vypisovať, na to je tu online jazykový kurz Jazykový mentoring. 🙂
Po mesiacoch učenia sa mi zatiaľ najviac vyhovuje využívať kartičkové mobilné aplikácie na slovnú zásobu (Anki Droid), nakoľko to zaberá minimum času, slovíčka si môžem opakovať kdekoľvek, aj keď len dve minútky a zároveň platí, že je lepšie učiť sa jazyk po troche a často ako veľa a zriedkavo.
Odkiaľ čerpám vhodnú slovnú zásobu ja?
Veľa čítam, sociálne siete (Facebook, Instagram a dokonca aj mail) mám v španielčine, takže aj popisy k fotkám sú v tomto jazyku. Tu veľakrát nájdem slovo, ktoré zaradím do aplikácie, preložím si ho a už si ho môžem precvičovať. To je zatiaľ môj primárny zdroj slovíčok, nakoľko nemám veľa času čítať a sociálne siete obsahujú širokýýý rozsah slovnej zásoby.
Samozrejme, nemôžem nespomenúť ani Duolingo, ktoré je mojím najlepším kamošom. Avšak, slúži mi hlavne ako doplnok k Anki. Plus počúvam veľa španielskej hudby, tým pádom aj slovíčka a keď niečomu rozumiem, som neskutočne happy! 😀
Ďalším mojím tipom na učenie sa španielskych slovíčok je čítanie španielskych online časopisov/novín, napríklad El Pais a El Cultural. Tu nájdeš celý zoznam španielskej tlače. Získaš slovnú zásobu a ešte budeš v obraze o tom, čo sa deje v Španielsku alebo v Južnej Amerike. Zároveň je to zaujímavý pohľad do španielskej kultúry.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Iné vhodné texty a metódy na slovnú zásobu
Čerpať sa dá z mnohých zdrojov. Okrem sietí môžeš napríklad čítať dvojjazyčné knihy alebo rôzne zahraničné blogy v akomkoľvek jazyku. Z dvojjazyčnej literatúry odporúčam napríklad tieto jednoduché a krátke knižočky, ktoré sú síce v španielčino-čestine, ale určite nebudeš mať problém s porozumením:
- Don Quijote / Don Quijote de la Mancha
- Krištof Kolumbus / Cristóbal Colón
- Zorro – tajomná maska / Zorro – la máscara misteriosa
Ak nie si človek, ktorý rád číta, aj vtedy sa dá zásobovať novými slovíčkami. Môžeš si napríklad pustiť film či seriál a zapisovať si z neho pre teba nové slová. Mne toto úplne nevyhovuje, pretože nie vždy viem, ako sa dané slovo píše a titulky často nesedia úplne doslova. Dá sa využiť aj podcast, ale to zatiaľ využívam, aby som počula výslovnosť jednotlivých slov, nie primárne na slovíčka.
Zo seriálov odporúčam tieto, viac menej krimi, a ďalšie nájdeš v nasledujúcom článku, ktorý chystám:
- La Casa de Papel / Papierový dom – do detailov premyslená banková lúpež
- ¿Quién Mató a Sara? / Kto zabil Sáru – seriál o postupnom vyšetrovaní vraždy mladého dievčaťa
- Narcos – o kolumbijskom drogovom narkobarónovi menom Pablo Escobar
- Vis a Vis – seriál zo života väznených žien
- White Lines – od tvorcu Papierového domu, tento seriál je anglicko-španielsky a je o vyšetrovaní starého zločinu na Ibize
Ďalšie tipy na slovnú zásobu, ktoré mi pomáhajú so španielčinou
Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matka múdrosti. Lepšie bude, keď si budeš pravidelne opakovať staré slová ako stále naberať nové. Ja už ovládam staršie slovíčka z môjho zoznamu aj keď sa ma spýtaš o polnoci. 😀
Keď si slová opakujem, snažím sa testovať sa zo slovenčiny do španielčiny, aj keď je to omnoho ťažšie. Určite vieš, čo mám na mysli, ak sa aj ty práve učíš jazyk. Je jednoducho dôležité, aby sa dostali do tvojej dlhodobej pamäti a aktívnej slovnej zásoby.
Tí, ktorí chcete začať alebo pokračovať s učením sa akýchkoľvek jazykov, pozrite si jazykovymentoring.sk. S kódom „TRAVELHACKER“ máte aj 20% zľavu na všetky kurzy! 🙂
Dúfam, že ti moje tipy pomôžu so slovnou zásobou a možno tiež nakopnú v učení sa jazyka. Pre mňa je delenie sa o praktické tipy na učenie sa španielčiny jednak radosťou, jednak motiváciou pokračovať v učení sa.
Vďaka Jazykovému mentoringu a kurzom polyglotky Lydky Machovej som našla spôsob, ako progresovať v učení sa ako samouk a jej kurzy jednoznačne odporúčam aj tebe.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.