Opäť je tu moja najobľúbenejšia sezóna v roku. Hrozno, oberačky, otvorené pivnice, dni vína a samotné víno. Netreba ani cestovať ďaleko, stačí zohnať šoféra alebo ubytovanie u nás na Slovensku, prípadne si odskočiť kúsok za hranice a ocitneš sa na miestach ako v Toskánsku, pri Porte či vo francúzskom Bordeaux. Po dvoch rokoch bez poriadnych podujatí máme teraz skvelú možnosť opäť si užiť vinárstvo na Slovensku. A ďakujem aj za tipy od vás. Ste super a poďte čítať!
Za vínom po Slovensku
Víno sa na Slovensku pestovalo už v 6. storočí pred naším letopočtom, je u nás najstarším poľnohospodárskym oborom, a tak je jasné, že na Slovensku máme lokality, ktorých podmienky sú perfektné na pestovanie tohto nápoja bohov. Ide hlavne o západ a juh krajiny, no svoje zastúpenie má aj východ.
Teším sa, že aj u nás stále vzniká čoraz viac malých aj tých exkluzívnejších vinárstiev, ktoré majú svoj genius loci a ja tak mám kde tráviť voľné víkendy. Pestujú sa u nás hlavne odrody pre Veltlínske zelené a Rízling vlašským, no darí sa tu aj Frankovke modrej.
Slovensko má 6 vinárskych oblastí a každú z nich ti trochu priblížim. Ak máš chuť počas jesene vyraziť na vínnu cestu, bude ťažké si vybrať, pretože rôzne kúty po Slovensku ponúkajú iné zážitky. Čo je však fajn, je možnosť výberu podľa iných parametrov – napríklad či chceš navyše bicyklovať alebo ísť na turistiku. Na webe zavinom.sk si vieš pozrieť všetko na to, aby si si vybral/a správneho vinára.
Malokarpatská vinohradnícka oblasť
Je jednou z najpopulárnejších na Slovensku, pretože je to odtiaľ na skok k našim susedom, do Česka aj do Rakúska, ktorí tiež majú svoje naj vinárske lokality. Medzi vychýrené mestá a obce tejto oblasti patrí Svätý Jur, Modra, Pezinok, ale aj Bratislava.
Sama som pobehala viacero vinárstiev v Malokarpatskej vínnej oblasti a v tomto článku som aj spísala tipy na super vinárov v tejto lokalite, preto ich teraz nebudem opakovať. Pozri tam.
Funguje tu aj Malokarpatská vínna cesta, kde sa počas roka konajú viaceré podujatia spojené s vínom, napríklad Slávnosti sv. Huberta pri burčiaku vo Sv. Jure, Modranské vinobranie alebo Deň vínnych pivníc v Trnave. Pre viac info odporúčam sledovať ich web. Za návštevu stojí aj novembrová vínna cesta a rovnomenné podujatie Chute Malých Karpát.
Juhoslovenská vinohradnícka oblasť
Južné Slovensko je druhá najväčšia vinárska oblasť u nás. Vhodné podmienky na pestovanie tu má hlavne Cabernet Sauvignon, no nájdeš tu aj Rizling alebo Frankovku. Ak si naozaj do vín, tak vieš, že tu pestujú aj špeciálne odrody – Devín a Dunaj.
Práve tu je fajn vybehnúť tiež na bicykel, vedie tadiaľto medzinárodná Dunajská cyklotrasa, ktorá je súčasťou Kamenínskej vínnej cesty, ktorej súčasťou je celé Dolné Pohronie. Vínne lokality sú tu prevažne mestá Šamorín, Komárno, Galanta, Dunajská Streda a Štúrovo. Navyše to odtiaľto nie je vôbec ďaleko na schladenie sa v Balatone. Ale do Maďarska pôjdeme o chvíľu.
Medzi podujatia, ktoré sú tu obľúbené, patrí napríklad Požehnanie nového vína v Šamoríne alebo Danube wine v Komárne či aprílový medzinárodný festival vína MUN-DUS v Dunajskej Strede.
Nitrianska vinohradnícka oblasť
Myslíš, že môžeme tvrdiť, že tu v podstate začala vinárska tradícia na Slovensku? Pretože už nitrianske knieža Svätoplukov si bol vedomý toho, aký je to poklad a posielal sudy vína ako dary. Z Nitry pochádzajú prvé zmienky o výrobe vína na našom území. Nedávno som nazrela do dvoch miestnych vinárstiev aj ja a obľúbila som si vinárstvo Tajna.
Nitrianska vínna oblasť je charakteristická tým, že na jej pomerne malom území nájdete vína s odlišnými vlastnosťami. Okrem Nitry sa vinič pestuje aj v známych Topoľčiankach, Vrábľoch či v Seredi. Vedie tadiaľto najdlhšia vínna cesta na Slovensku – Nitrianska kráľovská vínna cesta. Vyskúšaj navštíviť napríklad Podzoborské vinobranie v septembri.
Stredoslovenská vinohradnícka oblasť
Lokality od Hontu po Gemer a na juhu až po hranice s Maďarskom tvoria Stredoslovenskú vínnu oblasť. Zaujímavé je, že tunajšia veľká časť vínnych pivníc je vytesaná do sopečných hornín, pretože pôvodne pivnice slúžili ako úkryty pred nájazdmi Turkov. Dnes sú ideálnym miestom, kde sa vieš počas horúcich letných dní schladiť.
Asi najpopulárnejšou lokalitou tejto oblasti je obec Sebechleby, kde v časti Stará hora stojí niečo cez 100 takmer 200-ročných vinárskych domčekov s pivnicami, ktoré sú Pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Koná sa tu aj podujatie Oberačka po sebechlebsky. Navštívila som a potvrdzujem, že toto miesto má svoje čaro hlavne na jeseň.
Okolo hradu v Modrom Kameni vedia Modrokamenská vínna cesta. Miestne víno môžeš tiež ochutnať počas leta na Hontianskej paráde v Hrušove.
Východoslovenská vinohradnícka oblasť
Na východe sa vinohradníctvo rozbehlo za čias socializmu, a tak je to ešte pomerne mladý región, no darí sa tu Sauvignonu, Cabernetu aj Svätovavrineckému. Keď už budeš objavovať krásy tych Košicov a okolia, prečo neochutnať vínko zo svahov Vihorlatu, kde pestujú najsevernejšie položené vinič na Slovensku?
Turnianska vínna cesta predstavuje a poukazuje na významnú vinohradnícku oblasť, jeho históriu, tradície a zvyky, tradičnú gastronómiu a tradičné remeslá. Turisti radi navštevujú podnik v centre Košíc Villa Cassa.
Tokaj – slovenský aj maďarský
Vinársky región Tokaj leží na slovenských hraniciach s Maďarskom. Jeho väčšia časť leží u našich južných susedov, no buďme radi, že aj nám sa z neho trochu uštedrilo. Aj keď je u nás najmenšou vinohradníckou oblasťou, darí sa nám tu pestovať jedinečné vína, ktoré zrejú v dubových sudoch pokrytých špeciálnou plesňou.
Podobne ako na strednom Slovensku tu nájdeme vínne pivničky slúžiaca na rovnaké účely. Navštíviť ich môžeš napríklad cez podujatie Tokaj Unplugged v júni alebo počas Tokajskej vínnej cesty. Veľkým lákadlom slovenského Tokaja je aj rovnomenná rozhľadňa v tvare súdku.
Maďarský Tokaj-Hegyalja je väčší brat slovenského Tokaja. Tokajské víno Aszú, často len Tokaj, sa považuje za jedno z najlepších vín na svete. Dostalo prezývku víno kráľov, pretože sa objavilo na stoloch Napoleona aj Ľudovíta XIV.
Tí, ktorí už boli v oboch Tokajoch tvrdia, že ten maďarský je so svojimi ďalšími aktivitami a zážitkami viac prispôsobený potrebám turistov a cestovnému ruchu. Či to je pravda, posúď na vlastnej koži. Zavítať môžeš aj vinárskeho múzea svetového dedičstva v mestečku Tokaj a ubytovanie zvoliť vo forme útulných dedinských domčekoch s kachľovými pecami.
Za vínom do Maďarska
V Maďarsku sa nachádza 22 vinohradníckych oblastí. Ja ti však poviem o tých, ktoré ste mi poradili vy, čitatelia. Zrejme máte odškúšané, tak dám na vaše rady. 🙂
- Eger – známa Býčia krv pochádza práve z tohto regiónu, no jej kvalita môže byť značne rozdielna. Tu mi niekto dal tip na vinárstvo Bolyki pincészet, vyskúšaj a daj vedieť.
- Pecs – región s veľmi dlhou vinárskou tradíciou. Okrem vína je blízko hrad Siklós, kúpele a vinohradnícka oblasť, ktorú spomínam nižšie.
- Szekszard – ideálne miesto na ochutnávku maďarských vín, napríklad vo vinárstvach Szeleshat Estate alebo Posta Borhaz.
- Villány-Siklos – Villány patrí medzi TOP maďarské vína v štýle bordeaux – Modrý Portugal, Merlot, Sauvignon. Siklos sa zase zamierava na tie biele odrody.
- Balaton – okolie populárneho maďarského mora je bohatou vinohradníckou oblasťou. Má 4 podoblasti – Balatonboglár, Balatonfelvidék, Badacsony a Balatonfüred-csopak. Každá je iná, takže kým si dáš celú tour de balatonské vína, ochutnáš toho až-až.
- Šoproň – pri hraniciach s Rakúšanmi, ktorí tu vlastnia aj vinárstva. Vína odtiaľto sa veľmi hodia k pečenému mäsku.
Za vínom do Rakúska
Dolné Rakúsko je najväčšou a najobľúbenejšou vínnou oblasťou Rakúska a pozostáva z ôsmich podoblastí – Wachau, Kremstal, Kamptal, Traisental, Wagram, Weinviertel, Wienerwald a Carnuntum. O niektorých z nich a ďalších lokalitách, ktoré ste mi poradili vy, píšem nižšie.
- Weinviertel – kúsok od našej Bratislavy nájdeme Weinviertel. Prekrásny kraj s nekonečnými vinohradmi. Je to totiž najväčší región v Rakúsku, kde pestujú vinič. Tu nájdeš zoznam eventov, ktoré sa na tomto mieste organizujú na pravidelnej báze, stačí si vybrať. Je tu veľa milých vinárskych dediniek, pozri si a vyber si cez mapku v tomto článku.
- Wachau – región Wachau snáď ani nemusím predstavovať. Čosi z rakúskych vín som popísala už v tomto článku, no nesmiem ho vynechať ani tentokrát. Zaujímavou zastávkou tu môže byť LOISIUM WeinWelt – komentovaná prehliadka spojená s ochutnávkou vín vo vinárni.
- Pivničky v Prellenkirchen – každoročne sa v Prellenkirchen (kúsok od hraníc so Slovenskom) v auguste koná 2-dňový festival, na ktorý zavítajú tisíce návštevníkov. Súkromné pivničky a pár miestnych tavern je otvorených a sú pripravení potešiť srdiečka milovníkov vína. Zapíš si to na budúci rok a vezmi si peniažky navyše aj na krásne suveníry. Hlavne ručne robené šperky sú tu vraj prekrásne.
- Neusiedlersee – Neziderské jazero, verím, že minimálne z môjho blogu pozná každý. Len v skratke zhrniem, že je to veľmi obľúbená lokalita, čo sa týka nielen vín, ale aj ďalších chutných pokrmov. Viac tipov na Neziderské jazero nájdeš v tomto článku.
- Südsteirische Weinstraße – vínna cesta neďaleko Grazu, ktorá spája viacero vinárstiev, v angličtine South Styrian Wine Road. Víno tu hrá hlavnú rolu. Naučíš sa niečo nové o vinohradoch, obchodníkoch s vínom, o eventoch spojených s vínom, no taktiež si môžeš prezrieť pivnice, v ktorých to najviac žije počas jesene.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Za vínom do Česka
V Česku nájdeme dve české a štyri moravské vinohradnické podoblasti – Melnická, Litomerická, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká a Znojemská. Tie patria k najsevernejším vinohradníckym oblastiam v Európe.
- Melnická podoblasť – oblasť blízko Prahy, Karlštejnu či Kutnej Hory. O program mimo Rulandského šedého tu máš teda perfektne postarané.
- Litomerická podoblasť – najmenšia vinárska podoblasť v Česku, no neboj sa, nudiť sa tu nebudeš. Radí sa sem 30 vinárskych obcí a dokonca tadiaľto vedie 20km dlhý náučný vinársky chodník s 9 zastávkami. Na pravom brehu rieky Labe leží vinárstvo, kde sa vínu venujú od 10. storočia.
- Mikulovská podoblasť – patrí k tým naj v Čechách. Mikulov, Lednice, Valtice – 3 mestečká, ktoré sa spájajú s vínom. Región má bohatú vinársku históriu a krásne prostredie. Najväčšou obcou je Pavlov, na ktorý som dostala tip od čitateľov. Tu som bola toto leto, konkrétne v obci Nechory, odkiaľ je to na krásny zámok Lednice či Valtice čo by kameňom dohodil. Veľmi príjemný výlet! A pálava je tu najlepšia. Tu je spísaných celkom dosť eventov. Opäť si vieš vopred pozrieť, ktoré miesto ťa môže potenciálne zaujať a šup na cestu.
- Velkopavlovická podoblasť – jej vinárska história siaha až do čias Veľkej Moravy a je jednou zo 4 oblastí, ktoré tvoria región Morava. Celú podoblasť aj s tipmi na výlety pekne opísali v tomto článku, takže bez ďalších rečí ťa naň odporučím.
- Slovácká podoblasť – na tomto území leží najviac vinárskych obcí, až 131, čo je najviac zo všetkých podoblastí v Českej republike. Vinie sa tu veľmi veľa vínnych ciest a je len na tebe, či zvolíš chôdzu alebo nasadneš na bike a budeš objavovať vinice na dvoch kolesách. Napríklad v Petrove, kúsok od Skalice, stoja veľmi milé vínne pivničky, kde môžeš ísť na degustáciu českého vína. Pár minút cesty ďalej nájdeš zaujímavosť vo forme Baťovho kanála, kde sa dá plaviť na loďke.
- Znojemská podoblasť – pod mestom Znojmo sa skrýva ,,vínne metro” – spleť uličiek, ktoré dokazuje, že táto lokalita je s vínom odjakživa prepojená, počnúc časom Rimanov. Prostredie je tu príjemné a nebudeš ľutovať, ak sem zbehneš.
Verím, že teraz už vieš, kde budeš tráviť najbližšie víkendy! 😀
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.